სალექციო კურსი - არაფორმალური ეკონომიკა: დიაგნოზი და გამოსავალი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (თსუ) და ბრემენის უნივერსიტეტი სტუდენტებს 15 დეკემბრიდან 18 დეკემბრის ჩათვლით სთავაზობს სალექციო კურსების სერიას „არაფორმალური ეკონომიკა: დიაგნოზი და გამოსავალი“, რომელსაც გაუძღვება ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის დოქტორანტი ლელა რეხვიაშვილი.
სალექციო კურსის მიზანია არაფორმალურ ეკონომიკაზე არსებული ცენტრალური თეორიების: დუალისტური, ინსტიტუციონალისტური, სტრუქტურალისტური, და პოსტ-სტრუქტურალისტური პერსპექტივების კრიტიკული განხილვა.
ლექცია 1-2: დუალისტური,  ინსტიტუციონალისტური,   სტრუქტურალისტური, და პოსტ-სტრუქტურალისტური პერსპექტივები არაფორმალურ ეკონომიკაზე
ლექცია 3-4: არაფორმალური ეკონომიკა პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებში
ლექცია 5-6: საქართველოს მაგალითი: წარმატება თუ მარცხი?
ლექცია 7-8: მიკრო ქეისი და არსებული თეორიების გადასინჯვა
სალექციო კურსების სერია ტარდება პროექტ „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“-ს ფარგლებში. პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით. სტრატეგიის არსებული გამოწვევებსა და განხორციელების პროცესის კრიტიკული შეფასებით, პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია "საქართველო 2020"-თან დაკავშირებით. პროექტის ფარგლებში უკვე ჩატარდა სალექციო კურსების სერია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტსა, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში. იგეგმება სალექციო ბლოკ კურსების ჩატარება სხვა უმაღლეს სასწავლებლებში საქართველოს მასშტაბით.
მონაწილეთათვის გაიცემა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, IDFI-სა და ბრემენის უნივერსიტეტის ერთობლივი სერთიფიკატი. სამ ყველაზე აქტიურ სტუდენტს საჩუქრად გადაეცემათ უახლესი ქართულენოვანი სამეცნიერო ლიტერატურა.
აგრეთვე, ბლოკ კურსის მონაწილე სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ კურსის თემატიკის გარშემო დაწერონ ნარკვევი და მოიგონ Kindle. პრიზი გადაეცემა ორი საუკეთესო ნარკვევის ავტორს.
დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ, დარეგისტრირდეთ მისამართზე: georgia2020@idfi.ge. გთხოვთ, აღნიშნულ მეილზე გამოგზავნოთ შემდეგი ინფორმაცია: ბლოკ-კურსის სახელწოდება, სახელი, გვარი, სასწავლებელი, ფაკულტეტი, სპეციალობა, სემესტრი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი, მობილური ტელეფონის ნომერი.
რეგისტრაციის ბოლო ვადაა 2015 წლის 13 დეკემბერი. კურსზე ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია.
სალექციო ბლოკ-კურსი გაიმართება 15 დეკემბრიდადნ 18 დეკემბრის ჩათვლით თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მე-10 („მაღლივი“) კორპუსის 206-ე აუდიტორიაში, 15:00-დან 17:00-საათამდე.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) and the University of Bremen offer a series of lectures to students from December 15 to December 18. The series of lectures “Informal Economy: Diagnosis and Remedies” will be led by Lela Rekhviashvili – Researcher of Central European University (CEU, Budapest).
The aim of the series of lectures is the critical analysis of the central theories regarding informal economy: dualist, institutionalist, structuralist and post-structuralist theories.
The series of lectures are held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with Bremen University and with the financial support of the Foreign Federal Office of Germany. By critically assessing implementation process and existing challenges, the project aims to raise the awareness among civil society groups and to strengthen the understanding of Georgia’s socio-economic development strategy “Georgia 2020”. Several series of lectures have already been held within the framework of the project at Ilia State University, Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) and Telavi State University.
Participants will receive joint certificate from TSU, IDFI and the University of Bremen. Three most active participants will receive latest scientific literature (in Georgian) relevant to the main theme of the series.
To participate, please register on the email: georgia2020@idfi.ge by sending your first name, last name, educational institution, faculty, major, semester, email address and cell phone number.
The deadline for registration is December 13, 2015. The number of participants is limited.
The series of lectures will be held from December 15 to December 18, in Room 206 of Building 10 (TSU), from 15:00 to 17:00.