საკონსტიტუციო სასამართლოს დამოუკიდებლობის და გამჭვირვალობის ხელშეწყობის პროექტი
პროექტის სახელწოდება: საკონსტიტუციო სასამართლოს დამოუკიდებლობის და გამჭვირვალობის ხელშეწყობის პროექტი
დონორი ორგანიზაცია: პროექტი ხორციელდება ფონდი ”ღია საზოგადოება-საქართველო”ფინანსური დახმარებით
პროექტის ნომერი: HR/01/17-20482
გრანტის ოდენობა: 32,450 აშშ დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 9 მარტი 2017 – 31 მარტი 2018
პროექტის აღწერა და მიზანი
ბოლო წლების განმავლობაში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში მნიშვნელოვნად გაიზარდა მაღალი საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ინტერსის სფეროში შემავალი საქმეების (ე.წ. გახმაურებული საქმეები) რაოდენობა, რამაც გამოიწვია საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის მიმართ ინტერესის მკვეთრი ზრდა და სასამართლოზე პოლიტიკური ზეწოლის გაძლიერება. 2016 წლის 3 ივნისს საქართველოს პარლამენტმა მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც უარყოფითად შეფასდა არაერთი ორგანიზაციის მიერ და გასაჩივრებულ იქნა საკონსტიტუციო სასამართლოში, რომლის მნიშვნელოვანი ნაწილის არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი.
განხორციელებულმა საკანონმდებლო ცვლილებებმა მნიშვნელოვან შეამცირა საკონსტიტუციო სასამართლოს ეფექტურობა და შექმნა კონსტიტუციური მართლმსაჯულების პარალიზების საფრთხე.
საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის მომწესრიგებელი კანონმდებლობის, შიდა სამართლებრივი აქტების ბუნდოვანებამ თუ კონკრეტული ურთიერთობის არაჯეროვანმა მოწესრიგებამ, ამასთან საკონსტიტუციო სასამართლოსა და მისი საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის ნაკლებობამ, შესაძლებლობა მისცა პოლიტიკური პროცესების მონაწილე პირებს კონსტიტუციური მართლმსაჯულება გადაეყვანათ პოლიტიკურ სივრცეში.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით პროექტის მიზანია საკონსტიტუციო სასამართლოს რეფორმის ინიცირება და მხარდაჭერა, საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის გამჭვირვალობის, ეფექტურობისა და დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა, მის მიმართ საზოგადოებაში ინფორმირებულობის გაზრდა და ამავდროულად მისი საქმიანობის შეფასება.
სამიზნე აუდიტორია
კვლევის ფარგლებში შემუშავებული საკანონმდებლო წინადადებების პროექტი გადაეგზავნება საქართველოს პარლამენტს და საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს.
საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის შეფასების შედეგად მიღებული რეკომენდაციები ასევე მიმართული იქნება საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის შემდგომი დახვეწისთვის. ამავდროულად, კვლევის შედეგებზე და მიღებულ რეკომენდაციებზე ინფორმაცია მიეწოდებათ დაინტერესებულ პროფესიულ წრეებს და ფართო საზოგადოებას სასამართლოს მიმართ ინფორმაციულობის დონის გაზრდისთვის.

Project Title:Project to Support the Independence and Transparency of the Constitutional Court
Donor Organization: The project is implemented with the financial assistance of Open Society – Georgia Foundation
Project Number: HR/01/17-20482
Project Budget: USD 32,450
Project Duration: March 9, 2017 – March 31, 2018
Project Description and Goals
In recent years, the number of cases in the Constitutional Court with significant public and political interest (the so-called high profile cases) has increased, which sharply increased the level of public interest towards the work of the Constitutional Court as well as political pressure on it. On June 3, 2016, the Georgian Parliament adopted a package of legislative amendments that was negatively regarded by many organizations and challenged inthe Constitutional Court, which declared many of its parts as unconstitutional. The amendments significantly decreased the effectiveness of the Constitutional Court and created the risk of paralyzing it.
The shortcomings and vagueness of the general legislation and internal legal acts regulating the work of the Constitutional Court, coupled with the lack of information about the Court’s activities allowed political actors to politicize constitutional justice.
The goal of the project is to initiate and support a reform of the Constitutional Court, promote the Court’s transparency, effectiveness and independence, evaluate its work and increase public awareness about the Court’s activities.
Target Audience
The draft law elaborated within framework of the project will be sent to the Parliament and the Constitutional Court.
Recommendations developed as a result of the evaluation will be used to improve the work of the Constitutional Court. The results of this research and its recommendations will be made available to professional circles as well as the wider audience.