აჭარის არქივის ხელმისაწვდომობის პრობლემები
არქივების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა მნიშვნელოვანი გამოწვევაა ბევრ პოსტ-ტოტალიტარულ სახელმწიფოში, მათ შორის იმ ქვეყნებში, რომლებსაც კომუნისტური რეჟიმების  გამოცდილება  აქვთ. “დესოვიეტიზაცია”, დემოკრატიული მმართველობის სისტემაზე გადასვლა და საბჭოთა წარსულის კრიტიკული გააზრება, ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სხვადასხვა სტანდარტით, საშუალებითა და ტემპით წარიმართა.
საქართველოს ერთ-ერთი ვალდებულება ღია მმართველობის პარტნიორობის პირველ სამოქმედო გეგმაში, იყო სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა. 2013 წელს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) უზრუნველყო წარმატებული ადვოკატირება, რათა იუსტიციის სამინისტროსა და ეროვნულ არქივს გაეუქმებინათ გადასახადი ციფრული და ქაღალდსაფუძვლიანი საარქივო მასალის გასაცნობად.
არქივების ღიაობის შეფასების მიზნით, საჭიროებების გამოსავლენად და ადვოკატირებისთვის, 2017 წელს, IDFI-მ საერთაშორისო მკვლევრებთან ერთად დაიწყო პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის შეფასება ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში“ განხორციელება. 2017-2018 წლებში, პროექტის ფარგლებში შეიქმნა სახელმწიფო არქივების ღიაობის შეფასების მეთოდოლოგია და შეფასდა 10 ყოფილი საბჭოთა ქვეყნის 20 არქივი. პროექტი გაგრძელდა მომდევნო წლებშიც (2019-2020) და რეიტინგს აღმოსავლეთისა და ცენტრალური ევროპის 8 ახალი ქვეყანა დაემატა. პროექტის შედეგად თითოეულ ქვეყანაში შეფასდა 2 არქივი.
პროექტის ფარგლებში გამოვლენილი ერთ-ერთი მიგნება იყო, რომ მკვლევრებზე ორიენტირებული არქივები, მკვლევართა დარბაზში (შემდგომში “დარბაზი”) და ვირტუალურ (ონლაინ) სივრცეში იძლევიან დოკუმენტების ელექტრონული ვერსიების გამოყენების საშუალებას; ასევე, საუკეთესო რეიტინგის მქონე 6-დან 5 არქივში - ჩეხეთში, პოლონეთში, ლატვიაში, ლიეტუვასა და უკრაინაში - დარბაზებში დაშვებულია საკუთარი ფოტოაპარატის გამოყენებაც.
სამწუხაროდ, საქართველოში შეფასებული სახელმწიფო დაწესებულებები: საქართველოს ეროვნული არქივი და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საუწყებო არქივი, ზემოაღნიშნულ არქივთა რიცხვს არ განეკუთვნებოდა. მიუხედავად ცვლილებებისა და აღნიშნული საკითხებისკენ მიმართული საერთაშორისო ადვოკატირებისა, კვლავაც მაღალია დარბაზებში დოკუმენტების გაციფრულებული ასლების შეძენის საფასური, ფოტოგადაღება კი - კვლავ დაუშვებელი, რაზეც IDFI თავის კიდევ ერთ სტატიაში მკაფიოდ მიუთითებდა.
თუმცა, სიტუაცია ამ მხრივ კიდევ უფრო უარესია აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საარქივო სამმართველოს (შემდგომში “აჭარის საარქივო სამმართველო”) შემთხვევაში, სადაც დაინტერესებული პირისა და მკვლევრებისთვის დოკუმენტების გაცნობისთვისაც კი საფასურია დაწესებული.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის 2016 წლის 11 თებერვლის №18 განკარგულების  - „აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულება – საარქივო სამმართველოსა და მისი ტერიტორიული ორგანოების მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის ოდენობების, გადახდის წესისა და მომსახურების ვადების დამტკიცების შესახებ” პირველი მუხლის მე-8 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტი.
აჭარის საარქივო სამმართველო აჭარის არ მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულებაა და მის უფლებამოსილებაშია რეგიონში სა­არქი­ვო საქმის მართვა, საქმისწარმოების სრულყოფა და საარქივო ფონდის გა­ნვი­თა­რე­ბა­. სამმართველო შედგება ცენტრალური, ბათუმში მდებარე არქივისგან და ტერიტორიული განყოფილებებისგან აჭარის მუნიციპალიტეტებში: ქობულეთში, ხელვაჩაურში, ქადაში, შუახევსა და ხულოში.
აჭარის საარქივო სამმართველოში დაცულია  დოკუმენტების კოლექციები, კინო-ფოტო მასალა, პირადი ფონდები - სულ 550 ათასზე მეტი დოკუმენტი.
აჭარის საარქივო სამმართველოს არქივის დარბაზში მისული მკვლევრისთვის XIX-XXI საუკუნის დოკუმენტების გაცნობისთვის დაწესებულია საფასური - 1 საქმის მეორე დღეს გაცემისთვის 5 ლარის, ხოლო შეკვეთის დღეს გაცემისთვის - 10 ლარის ოდენობით. ელექტრონულ მატარებელზე გადატანილი (სკანირებული) საქმეების გაცნობა უფასოა, თუმცა, არც დაწესებულების ვებგვერდზე და არც დარბაზში არ არის მითითებული და მიუწვდომელია ინფორმაცია იმის შესახებ, რა რაოდენობის საქმეებია დასკანერებული აღნიშნულ ეტაპზე. გარდა ამისა, კიდევ ერთ პრობლემას ქმნის ის, რომ მიუხედავად დასკანერებული საქმეების არსებობისა, არქივის დარბაზში არ არსებობს შესაბამისი ინფრასტრუქტურა (კომპიუტერული ტექნიკა, შესაბამისი პროგრამა და სხვა ელექტრონული რესურსები) მათ გასაცნობად. აღნიშნული მდგომარეობა, ფაქტობრივად, აზრს უკარგავს ჩვენ მიერ ზემოთ მოყვანილი განკარგულების პირველი მუხლის მე-8 პუნქტის „დ.გ.“ ქვეპუნქტს და მკვლევართათვის საქმის უფასოდ გაცნობას შეუძლებელს ხდის.
IDFI-მ აჭარის საარქივო სამმართველოდან გამოითხოვა სტატისტიკური ინფორმაცია,  2013 წლიდან - დღემდე, დარბაზში მკვლევრებისა და არქივის მიერ დასკანერებული დოკუმენტების რაოდენობაზე. როგორც გაირკვა, სკანირების მხრივ აჭარის საარქივო სამმართველო აქტიურად მუშაობს და 2016 წლიდან, წლიურად სტაბილურად 2 მილიონამდე ფურცელს ასკანერებს და შესაბამის ფაილს ქმნის.
ამის მიუხედავად, ჩვენ მიერ უკვე აღნიშნული პრობლემები კვლავ აქტუალურია: დარბაზში მკვლევრები უფასოდ ვერ ეცნობიან საქმის ასლებს. ამასთანავე გაურკვეველია, როგორ აღიწერება უკვე გაციფრულებული დოკუმენტები.
აჭარის საარქივო სამმართველოს მიერ IDFI-სთვის გაგზავნილი საპასუხო წერილი, 2021 წლის 1 ოქტომბერი.
რამ გამოიწვია ის, რომ თბილისში მდებარე სახელმწიფო არქივების დარბაზებში საქმეთა გაცნობა უფასოა, ხოლო აჭარაში - სოლიდური ფასი აქვს?
საქართველოს მთავრობის დადგენილებით (№506; 2011 წლის 29 დეკემბერი), განისაზღვრა საქართველოს ეროვნული არქივის მიერ გაწეული მომსახურებისთვის დაწესებული საფასურის ოდენობები, გადახდის წესი და მომსახურების ვადები. 2015 წლის 3 დეკემბერს საქართველოს მთავრობის №643 დადგენილებით კი, ზემოაღნიშნულ დადგენილებაში შევიდა ცვლილებები, მათ შორის მ-8 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტში, რომელიც არეგულირებს ახალი და უახლესი ისტორიის ამსახველი დოკუმენტებისა და საარქივო მასალის გამოყენებას. XIX-XXI საუკუნის ტექსტური დოკუმენტების 1 საქმის, 24 საათში გაცემის შემთხვევაში საფასური განისაზღვრა - 5 ლარის ოდენობით, ხოლო განაცხადის შეტანიდან 24 საათის შემდეგ ელექტრონულ მატარებელზე გადატანილი დოკუმენტის გაცემისთვის (მათი არსებობის შემთხვევაში) - უფასო.
დადგენილებაში აღნიშნული ცვლილებით, მკვლევრები რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ, რადგან 2015 წლისთვის ელექტრონულ მატარებელზე გადატანილი დოკუმენტების რაოდენობა საქართველოს ეროვნულ არქივში ჯერ კიდევ ძალიან მცირე იყო, ხოლო დაწესებული საფასური - 5 ლარი - ძალიან მაღალი. დადგენილებაში ასევე არსებობს ჩანაწერი, რომ მკვლევართა დარბაზში მომსახურებისთვის საფასურის 50%-ის გადახდის შეღავათით სარგებლობენ მოსწავლეები. სტუდენტების, პენსიონერებისა და სამეცნიერო ხარისხის მქონე პირებისთვის დაწესებული - თითქოს შეღავათიანი თანხა - 2,50 ლარი,  ასევე არ არის მცირე.
„სსიპ საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტებით სარგებლობის წესის“ (2017 წლის 30 ნოემბრის ბრძანება №15ძს) მესამე მუხლი განსაზღვრავს დოკუმენტის გაცემის პირობებს: 3.1. ეროვნული არქივი მკვლევარს აწვდის დოკუმენტის დედანს ან მის ელექტრონულ პირს, აგრეთვე სამეცნიერო-საცნობარო აპარატს – მეგზურს ან/და აღწერას ან/და თემატურ ნუსხას ან/და კატალოგს ან/და მონაცემთა ელექტრონულ ბაზას. 3.2. ელექტრონული პირის მიწოდების ვადები: ა) ელექტრონული პირის არარსებობის შემთხვევაში, მისი მიწოდება ხდება შეკვეთის ფურცლის შევსებიდან სამი სამუშაო დღის შემდეგ. ამავე მუხლის „გ“ ქვეპუნქტის თანახმად კი - იმ შემთხვევაში, თუ ეროვნული არქივისთვის წინასწარ ცნობილი მიზეზით, ეროვნული არქივი ვერ უზრუნველყოფს ამავე პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით განსაზღვრულ ვადაში მკვლევრისთვის ელექტრონული პირის მოწოდებას, მკვლევარზე უფასოდ გაიცემა დოკუმენტის დედანი, შეკვეთის ფურცლის შევსებიდან მომდევნო სამუშაო დღეს.
აღნიშნული ჩანაწერით მეტნაკლებად აღმოიფხვრა არქივის ხელმისაწვდომობის პრობლემა, რამდენადაც არქივში დაცული საქმეების უდიდესი ნაწილი არ არის ჯერ კიდევ გაციფრულებული. იმ შემთხვევაში თუ განმცხადებლის მოთხოვნის შემდეგ არქივი ვერ მოახერხებს დადგენილ ვადაში საქმის ელექტრონული ფორმით მიწოდებას (მაგალითად, საქმის მოცულობიდან გამომდინარე ვერ ესწრება მისი დადგენილ ვადაში გაციფრულება, ან სხვა მიზეზით, რომელიც ვერ იქნებოდა წინასწარ ცნობილი) არქივი იძლევა შესაძლებლობას განმცხადებელი საქმის დედანს არქივის დარბაზში უფასოდ გაეცნოს.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ცვლილებები ყველა საარქივო დაწესებულებაში წარმატებით არ განხორციელებულა.  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საარქივო სამმართველო ამ მხრივ გამონაკლისია და იქ საარქივო საქმის გაცნობა კვლავ სოლიდურ თანხებთანაა დაკავშირებული. ბათუმში მდებარე, აჭარის არ საარქივო სამმართველოს დარბაზებში მკვლევრად მუშაობა რეგულირდება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის 2016 წლის 11 თებერვლის №18 განკარგულებით - „აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულება – საარქივო სამმართველოსა და მისი ტერიტორიული ორგანოების მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის ოდენობების, გადახდის წესისა და მომსახურების ვადების დამტკიცების შესახებ”. განკარგულება პრაქტიკულად საქართველოს მთავრობის №643 დადგენილების იდენტურია, საფასურები და პრინციპები ავტომატურად არის განმეორებული ცენტრალური ხელისუფლების ნორმატიული აქტიდან - ავტონომიური რესპუბლიკის ნორმატიულ აქტში. საქმე იმაშია, რომ მოგვიანებით, საქართველოს ეროვნულმა არქივმა, რომელსაც ეხება №643 დადგენილების აღსრულება, გენერალური დირექტორის ბრძანებით, დამატებით განსაზღვრა საარქივო ფონდის დოკუმენტებით სარგებლობის წესი, აჭარის საარქივო სამმართველოს კი ეს არ გაუკეთებია. შესაბამისად, დაწესებულებაში საქმეთა გაცნობა ფასიანი დარჩა.
როგორც უკვე აღინიშნა, IDFI-მ აჭარის საარქივო სამმართველოდან გამოითხოვა ინფორმაცია მკვლევრების დაშვებისა და მათი მუშაობის შესახებ. წერილის მიხედვით დადგინდა, რომ 2018 წელს ყველაზე მეტმა, 62-მა მკვლევარმა ისარგებლა ბათუმის არქივის მომსახურებით. მკვლევრების რაოდენობა განახევრდა (31) მომდევნო, 2019 წელს, ხოლო 2020 წლიდან მკვლევრების რიცხვი მინიმალური იყო, რაც სავარაუდოდ კოვიდ-19 პანდემიით იყო განპირობებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან მოყოლებული, 9 წლის მანძილზე აჭარის  საარქივო სამმართველოს მიერ მკვლევრებისგან მიღებული შემოსავალი სულ 8,859 ლარი იყო.
შესაბამისად, სავარაუდოა, რომ მკვლევრების დაბალი აქტივობის ერთ-ერთი მიზეზი შესაძლოა იყოს დოკუმენტის გაცნობისთვის დაწესებული მაღალი საფასური. იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოს სახელმწიფო არქივებში არსებული საქმეთა აღწერილობები (კატალოგის მონაცემები) მწირია, ხშირად მკვლევარს უწევს არაერთი საქმის გაცნობა, რათა მისთვის საჭირო ინფორმაციას მიაკვლიოს. საბოლოო ჯამში, პრაქტიკა აჩვენებს, რომ ერთი, თუნდაც მცირე, სტატიის დასაწერადაც კი, მკვლევარს ათეულობით ან ასეულობით საქმის გამოყენებაც კი შეიძლება დასჭირდეს. დაფინანსების არქონის შემთხვევაში კი, საქართველოში რთულია მოიძებნოს მკვლევარი, რომელიც ათეულობით ან ასეულობით ლარს გადაიხდიდა მხოლოდ საარქივო დოკუმენტების გასაცნობად, განსაკუთრებით იმის ფონზე, რომ კატალოგები არასრული ან მოუწესრიგებელია. შესაბამისად, ვიღებთ არქივის სრულიად ცარიელ სამკითხველო დარბაზს.
აჭარის არქივში დაცული საარქივო ფონდების მნიშვნელობა ავტონომიური რესპუბლიკის საბჭოთა წარსულისა და საბჭოთა სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული რეპრესიების შესწავლის კუთხით უდიდესია - არქივში დაცულია არაერთი საინტერესო ფონდი, საქმე თუ ცალკეული დოკუმენტი, რომელიც აჭარაში საბჭოთა რეპრესიების შესწავლის უმნიშვნელოვანეს წყაროს წარმოადგენს:
- აჭარის ასსრ ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის (ცაკი) ფონდი;
- სხვადასხვა ორგანიზაციის პირველადი პარტიული ორგანოების დოკუმენტები - 1937 და 1938 წლებში, პარტიულ კრებებზე განიხილებოდა ორგანიზაციის შიგნით მავნებლების გამოვლენა და მათი მხილებისთვის მიღებული ზომები - რასაც აღნიშნული ფონდი აღწერს. განსაკუთრებით საინტერესოა შინსახკომის (НКВД) პირველადი პარტიული ორგანოს დოკუმენტები, რომლის ყოველ ახალ კრებას ნელ-ნელა აკლდებოდა მონაწილეები დახვრეტის გამო, ხოლო წინა დღით კოლეგებს, შემორჩენილები ეპითეტებით - „ხალხის მტერი“, „გახრწნილი ელემენტი“ და ა.შ. „ამკობდნენ“;
- სახელმწიფო დაწესებულებათა მუშაობის ამსახველი მასალა, სადაც ადვილად არის შესაძლებელი იმ რეპრესირებულთა საქმეების მოძიება, რომლებიც 1920-იან და 1930-იან წლებში ამა თუ იმ სახელმწიფო საქმიანობას ეწეოდნენ: მაგალითად, ცნობილი ექიმის, 1937 წელს დახვრეტილი, რაისა შიშლო-საბაშვილის 1922 წლის პირადი საქმე დაცულია ჯანდაცვის სახალხო კომისარიატის ფონდში;
- საქართველოს კომპარტიის აჭარის საოლქო კომიტეტის, პარტიული კონტროლის კომიტეტის, ქალაქების კომიტეტების და სხვა ფონდები.
მიუხედავად სამართლებრივი პრობლემებისა, აუცილებლად აღსანიშნავია დარბაზის თანამშრომლების კეთილგანწყობა და პროფესიონალიზმი, ისინი მაქსიმალურად ცდილობენ მკვლევრების ხელშეწყობას. დარბაზის თანამშრომლები თავად არიან მკვლევრები და ისტორიკოსები, შესაბამისად ესმით, პრობლემის შინაარსი და არსებული საფასურით კვლევის „ღირებულება“.
IDFI თვლის, რომ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და მეცნიერების წახალისებისთვის აუცილებელია აჭარის არქივმა დარბაზში მკვლევრებისთვის საქმეების მიწოდება დაარეგულიროს არსებული მინიმალური სტანდარტის გათვალისწინებით, ან დააწესოს კიდევ უფრო მაღალი სტანდარტი. არქივს უნდა შეეძლოს დარბაზში საარქივო საქმეების უფასოდ გაცემა ელექტრონული ან ფიზიკური ფორმით.

Making archives accessible is a significant challenge in many post-totalitarian states, including those with experience of communist regimes. "De-Sovietization", the transition to a democratic system of governance and a critical understanding of the Soviet past, took place in the former Soviet republics with different standards, means, and pace.
One of Georgia's obligations in the first action plan of the Open Government Partnership (OGP) was to promote the openness of state archives. In 2013, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) successfully advocated for the Ministry of Justice and the National Archives to abolish the monetary fee for access to digital and paper-based archival material.
To assess the openness of archives, identify needs, and advocate, in 2017, IDFI, together with international researchers, started the implementation of the project - "Assessment of the Openness of State Archives in the Former Soviet Republics". In 2017-2018, within the framework of the project, a methodology for evaluating the openness of state archives was created and 20 archives of 10 former Soviet countries were evaluated. The project was continued in the following years (2019-2020) and 8 new countries of Eastern and Central Europe were added to the rating. As a result of the project, 2 archives were evaluated in each country.
One of the findings revealed within the project was that researcher-oriented archives allow the use of electronic versions of documents in the researchers' hall (hereinafter "the hall") and the virtual (online) space; Also, among 5 out of 6 archives with the best rating - the Czech Republic, Poland, Latvia, Lithuania and Ukraine - it is allowed to use your camera in the halls.
Unfortunately, the evaluated state institutions in Georgia—the National Archive of Georgia and the departmental archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia—did not belong to the above-mentioned number of archives. Despite the changes and international advocacy aimed at the mentioned issues, the fees for purchasing digitized copies of documents in the halls are still high, and photography is still not allowed, as IDFI pointed out in another article.
However, the situation in this regard is even worse in the case of the Archive Division of the Autonomous Republic of Adjara (hereinafter "Adjara Archive Division"), where a fee is imposed even for interested persons and researchers to view the documents.
The Adjara Archival Division is a sub-departmental institution of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, and it is under its authority to manage the archival work in the region, ensure the efficiency of proceedings, and develop the archival fond. The division consists of the central archive located in Batumi and territorial sub-divisions in the municipalities of Adjara: Kobuleti, Khelvachauri, Keda, Shuakhevi, and Khulo.
Document collections, film and photo material, personal fonds - more than 550 thousand documents are preserved in the Adjara Archive Division.
For the researcher who comes to the archive hall of the Adjara Archival Division, a fee is set to order the documents of the XIX-XXI centuries at the reading rooms: 5 GEL for issuing 1 case the next day, and 10 GEL for issuing it on the day of the order. Acquaintance with transferred (scanned) cases to electronic sources is free; however, neither on the website of the institution nor in the hall is it indicated, and information about the number of cases scanned at this stage is not available. In addition, another problem is created by the fact that, despite the presence of scanned documents, there is no appropriate infrastructure (computer equipment, appropriate software, and other electronic resources) in the archive hall to familiarize them. The mentioned situation makes sense in subparagraph "d" of the first article of the decree cited by us above and makes it impossible for researchers to get to know the case for free.
IDFI requested statistical information from the Adjara Archives Division on the number of documents scanned by researchers and archives in the hall from 2013 to the present day. As it turned out, in terms of scanning, the Adjara Archives Division is actively working and since 2016, it has been steadily scanning up to 2 million pages annually and creating corresponding files.
Despite this, the problems we have already mentioned are still relevant: researchers in the hall cannot access copies of the case for free. Moreover, it is unclear how they describe already digitized documents.
What caused the fact that in the halls of the state archives in Tbilisi, it is free, and in Adjara - it has a substantial price?
According to Resolution No. 506 of the Government of Georgia, dated December 29, 2011, the amounts of fees for services provided by the National Archives of Georgia, the manner of payment, and the service terms were defined. On December 3, 2015, changes were made to the aforementioned resolution through Resolution No. 643 of the Government of Georgia, which included the amendment of subparagraph "d" of paragraph 8, regulating the use of documents and archival material depicting new and recent history. In the case of issuing 1 case of XIX-XXI century text documents within 24 hours, the fee was determined to be 5 GEL, and for issuing a document transferred to an electronic carrier 24 hours after the application (if available), it was determined to be free of charge.
With the change mentioned in the resolution, the researchers found themselves in a difficult situation, because by 2015, the number of documents transferred to the electronic source in the National Archives of Georgia was still very small, and the fee - 5 GEL - was very high. In the resolution, there is also a record that students enjoy the benefit of paying 50% of the fee for the service in the Researchers’ Hall. The 2.50 GEL set as a preferential amount for students, pensioners, and people with a scientific degree is also not small.
The third article of the "Rules for using the documents of the National Archival Fond preserved in the National Archives of the State of Georgia" defines the conditions for issuing the document as follows: 3.1. The National Archives provides the researcher with the document's original or its electronic version, as well as a scientific reference tool - a guide, a description, a thematic list, a catalog, or an electronic database. 3.2. Terms of delivery of an electronic copy: a) In the absence of an electronic copy, it is delivered within three working days after filling out the order form. According to subparagraph "c" of the same article, if, for reasons known in advance to the National Archives, the National Archives cannot provide the researcher with an electronic copy within the period specified by subparagraph "a" of the same article, a copy of the document will be issued to the researcher free of charge on the next working day after filling out the order form.
The mentioned record more or less eliminated the problem of archive accessibility, as the largest part of the files preserved in the archive have not yet been digitized. If, after the request of the applicant, the archive fails to deliver the case in electronic form within the set period (for example, due to the volume of the case, it cannot attend its digitization within the set period, or for some other reason that could not be known in advance), the archive provides the opportunity for the applicant to familiarize himself with the case file in the archive hall free of charge.
As we have already mentioned, the changes were not successfully implemented in all archival institutions. The archival department of the Autonomous Republic of Adjara is an exception in this regard and the study of archival cases there is still associated with substantial funds. Work as a researcher in the halls of the Adjara Archives Division located in Batumi is regulated by the Decree No. 18 of the Government of the Autonomous Republic of Adjara dated February 11, 2016 - "A sub-departmental institution of the Ministry of Education, Culture and Sports of the Autonomous Republic of Adjara - the number of fees established for the services provided by the Archives Division and its territorial bodies, the manner of payment and on approval of service terms". The decree is practically identical to the decree of the Government of Georgia No. 643, the fees and principles are automatically repeated from the normative act of the central government - in the normative act of the autonomous republic. The fact is that later, the National Archives of Georgia, which is concerned with the implementation of Resolution No. 643, by the order of the General Director, additionally determined the rules of using the documents of the archival fond, while the Adjara Archival Division did not do this. Accordingly, familiarization with cases in the institution remained paid.
As already mentioned, IDFI requested information about the admission of researchers and their work from the Adjara Archives Division. According to the letter, it was determined that in 2018, the most, 62 researchers used the services of the Batumi archive. The number of researchers was halved (31) in the following year, 2019, and from 2020 the number of researchers was minimal, which was probably due to the COVID-19 pandemic. It should be noted here that since 2013, for 9 years, the income received by the Adjara Archives Division from researchers was 8,859 GEL.
Therefore, it is likely that one of the reasons for the low activity of researchers may be the high fees charged for document review. Taking into account that the descriptions of the cases in the state archives of Georgia (catalog data) are scarce, often the researcher has to get acquainted with several cases to find the necessary information. Ultimately, practice shows that to write one, even a small, article, a researcher may need to use dozens or even hundreds of cases. In the absence of funding, it is difficult to find a researcher in Georgia who would pay tens or hundreds of GEL just to read archival documents, especially because the catalogs are incomplete or disorganized. Accordingly, we get an empty reading room in the archive.
The importance of archival fonds preserved in the Adjara archive in terms of the study of the Soviet past of the autonomous republic and the repressions carried out by the Soviet state is the greatest - the archive contains several interesting fonds, cases, and individual documents, which are the most important source for the study of Soviet repressions in Adjara:
- Fond of the Central Executive Committee of the Adjara ASSR;
- Documents of the primary party bodies of various organizations - In 1937 and 1938, party meetings discussed the detection of spies within the organization and the measures taken to expose them - which the said fund describes. Particularly interesting are the documents of the primary party body of the People's Commissariat of Internal Affairs (НКВД), whose participants at each new meeting were gradually reduced due to shootings, and the day before, colleagues were left with the epithets - "enemy of the people", "rotten element".
- Material depicting the work of state institutions, where it is easy to find the cases of those repressed who were engaged in one or another state activity in the 1920s and 1930s: for example, the personal case of Raisa Shishlo-Sabashvili, a well-known doctor shot in 1937, from 1922 has been preserved. in the fond of the People's Commissariat of Health;
- Fond of the Adjara District Committee of the Communist Party of Georgia, Party Control Committee, City Committees and other fonds
Despite the legal problems, the friendliness and professionalism of the hall's employees should be noted, they try their best to support the researchers. Employees of the hall are researchers and historians themselves, therefore they understand the content of the problem and the "value" of the research at the current fee.
IDFI believes that for the availability of information and the encouragement of science, the Adjara Archive must regulate the delivery of files to researchers in the hall, taking into account the existing minimum standard, or to set an even higher standard. The archive should be able to provide archival files in the hall free of charge in electronic or physical form.