საქართველოს საჯარო დაწესებულებების პროაქტიული გამოქვეყნების ვალდებულების შესრულების პრაქტიკის გაუმჯობესება
პროექტები | დასრულებული პროექტები 25 სექტემბერი 2014
დონორი ორგანიზაცია: USAID კარგი მმართველობა საქართველოში (G3) პროგრამა
გრანტის მიმღები: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)
პარტნიორი ორგანიზაცია: საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
გრანტის No.: 493700.01-14-17-IDFI
კლიენტის No.: AID-114-TO-11-00001
MSI პროექტის No.: 493700.01
გრანტის ტიპი: ფიქსირებული ვალდებულების გრანტი
გრანტის რაოდენობა: GEL 34,779.14 (USD 19 873,80)
პერიოდი: 25 სექტემბერი – 27 ნოემბერი, 2014
ამ გრანტის მიზანია დაეხმაროს საქართველოს სამთავრობო ინსტიტუტებს რათა ეფექტურად მართონ ინფორმაციის თავისუფლების ვალდებები, ასევე ჩართოს სამოქალაქო საზოგადოება მონიტორინგში და გაასაჯაროვოს ინფორმაცია ინფორმაციის თავისუფლების ვალდებულების განხორციელებისა და არსებული შეზღუდვების შესახებ.
საქმიანობები
1. საქართველოში საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების კვლევა:
იმისათვის რათა შეფასდეს საჯარო სექტორის ონლაინ გამჭირვალობა IDFI გამოიკვლევს საქართველოს იმ სახელმწიფო დაწესებულებების ოფიციალურ ვებ გვერდებს, რომლებიც საქართველოს მთავრობის დადგენილების თანახმად, ვალდებული არიან გამოაქვეყნონ ინფორმაცია მთავრობის მიერ დამტკიცებული ნუსხის ფარგლებში.
კვლევის შედეგად მიღებული მონაცემებით გაირკვევა, რამდენად აკმაყოფილებენ სამიზნე დაწესებულებები მთავრობის დადგენილებით „საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“ განსაზღვრულ ვალდებულებებს.
2. საქართველოს მთავრობის მიერ ინფორმაციის თავისუფლების ვალდებულების დაცვის სტატისტიკური კვლევა:
საია შემდეგი დაწესებულებებისგან (საქართველოს სახელმწიფო კანცელარია, საქართველოს სამინისტროები, სახელმწიფო მინისტრთა აპარატები, საქართველოს პარლამენტი და საქართველოს უზენაესი სასამართლო) გამოითხოვს საჯარო ინფორმაციის ყველა მოთხოვნას, როგორც ელექტრონულს ასევე წერილობითს, რომელიც იქნა მიღებული 2013-2014 წლებში და ადმინისტრაციულ აქტებს რომელიც მოიცავს პასუხებს თითოეულ შემოსულ კითხვაზე.
არსებულ დოკუმენტაციაზე დაყრდნობით, საია გამოყოფს დაწესებულების მიერ ყველაზე მოთხოვნად საკითხებს. ამგვარად, საზოგადოებრივი ინტერესის განსაზღვრით შესაძლებელი იქნება ელექტრონული გამჭვირვალობის პრაქტიკის შემდგომი განვითარებისთვის რეკომენდაციების შემუშავება. დაწესებულებების მიერ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე გაცემული პასუხების გააანალიზებით კვლევითი ჯგუფი განსაზღვრავს იმ შესაძლო სფეროებს, რაც ამჟამად აფერხებს გამჭვრივალობასა და მოქალაქეზე ორიენტირებულ აქტივობებს, და საჭიროებს შემდგომ გაუმჯობესებას.
3. იმ 3 ქვეყნის გამოცდილების კვლევა, რომლებსაც აქვთ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის გამოცდილება:
გარდა ამისა, IDFI წარმოადგენს კვლევას შემდეგი ქვეყნების (იტალია, ახალი ზელანდია, კანადა) მიერ ინფორმაციის თავისუფლების ვალდებულების განხორციელების შესახებ. გაეროს უკანასკნელი, 2014 წლის ელ-მმართველობის კვლევის თანახმად ამ ქვეყნებს გააჩნიათ უმაღლესი ქულა ელექტრონული ინფორმაციისა და ელექტრონული მმართველობის მაჩვენებლებში.
4. ფოკუს ჯგუფები სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებში:
იმისათვის რომ შეგროვდეს ინფორმაცია სამოქალაქო საზოგადოებასა და სახელმწიფო ინსტიტუტებს შორის ურთიერთობის ძლიერი და სუსტი მხარეების შესახებ, და გათვალისწინებულ იყოს მათი პრაქტიკა და გამოცდილება, მოეწყობა სამი ფოკუს ჯგუფი: 2 თბილისში და 1 აჭარაში. ღონისძიებაზე იქნებიან მიწვეული არასამთავრობო ორგანიზაციის, მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები.
5. სამუშაო შეხვედრა საჯარო ინფორმაციის გაცემის საუკეთესო პრაქტიკის შესახებ:
საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად ჩატარდება სამუშაო შეხვედრა, სადაც წარდგენილი იქნება ზემოაღნიშნული კვლევის შედეგად გამოვლენილი საუკეთესო მაგალითები და მოცემული იქნება სტატისტიკური და ფოკუს ჯგუფის დისკუსიების შეჯამებული დასკვნები.
6. რეკომენდაციები საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების პრაქტიკის გაუმჯობესებისთვის
კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, IDFI და საია წარმოადგენენ რეკომენდაციების ნუსხას, რომლის მიზანიც იქნება ინფორმაციის თავისუფლების მხრივ პარტნიორი სახელმწიფო დაწესებულებების პრაქტიკის გაუმჯობესება. რეკომენდაციების პაკეტი გადაეცემა ყველა სამიზნე საჯარო დაწესებულებას.
აღებული ვალდებულებები:
პროექტის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობების შდეგად:
• გამოქვეყნდება კვლევა სამიზნე საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის თავისუფლების ვალდებულების შესრულების თაობაზე
• მომზადდება პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ახალი ნუსხა
• მომზადდება საჯარო ინფორმაციის შესახებ არსებული საერთაშორისო გამოცდილების კვლევა
• შემუშავდება რეკომენდაციები სახელმწიფო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის თავისუფლების ვალდებულების შესრულების გაუმჯობესებისთვის

Name of Grant Activity: Improving the Practice of Compliance with the Proactive Disclosure of Public Information Obligation by State Authorities of Georgia
Donor Organization: USAID Good Governance in Georgia Program (G-3)
Grant Recipient: Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)
Partner Organization: Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA)
Grant Agreement No.: 493700.01-14-17-IDFI
Client Contract No.: AID-114-TO-11-00001
MSI Project No.: 493700.01
Type of Grant: Fixed Obligation Grant
Total Grant Amount: GEL 34,779.14 (USD 19 873,80)
Period of Performance: 25 Sept. – 27 Nov. 2014
The objective of this grant is to assist Government of Georgia institutions to effectively manage FOIA compliance, engage civil society in monitoring implementation of FOIA provisions, and publicize information on implementation and constraints to implementation of FOIA provisions.
Activities to be provided:
1. Study of the implementation process of Proactive Disclosure of Public Information in Georgia
In order to assess the level of online transparency of public sector, IDFI will research official web-sites of the state authorities of Georgia who are obliged by the decree of the Government of Georgia to publish information in the framework of the list accepted by the Government.
Research of the gained data will reveal compliance of the target institutions with the decree of GoG “About the Form of the Electronic Request of Information and Proactive Disclosure of Public Information”.
2. A statistical study of GoG’s compliance with the FOIA:
GYLA will request from target institutions (State Chancellery of Georgia, Ministries of Georgia, Offices of the State Minister of Georgia, Parliament of Georgia, and Supreme Court of Georgia) all FOIA requests (both electronic and written) received in 2013-2014 and administrative acts containing an answer in response to those requests.
Based on the documentation received, GYLA will categorize the issues of the most requested information by institution. Thus, by defining the public interest, it will be possible to identify the list which will be recommended for further improving the practice of e- transparency.
By analyzing the answers of institutions on the FOIA request, research team will be able to identify possible areas for improvement which are currently impeding transparent and citizen- oriented activities.
3. Case studies of international practice of 3 foreign countries with experience in implanting provisions to more readily disclose public information:
In addition to this study, the IDFI will provide research supplemented by case studies of 3 foreign countries (Italy, New Zealand, Canada), and with experience implementing FOIA provisions. The indicated countries have highest scores in terms of e-information and e-governance according to the latest, 2014 United Nations E-Government Survey.
4. Targeted focus groups with civil society organizations:
In order to gather feedback on the strengths and weaknesses of civil society interaction with the GoG institutions vis-à-vis requests for public information and take into account their practice and experience in this regard, three focus groups will be organized: two in Tbilisi and another in Adjara. NGO, media and civil society representatives from different regions will be invited to these events.
5. Workshop on best practices of disclosing public information for the GoG’s FOIA officers:
A workshop will be held with GoG stakeholders to present best practices revealed from the above-mentioned case studies and to present the combined statistical and focus group findings.
6. Providing recommendations for improving FOIA provision practice in Georgia:
Based on research findings, IDFI & GYLA will present a set of recommendations with the aim of improving the partner GoG institutions compliance with FOIA provisions. The package of recommendations will be delivered to all target public institutions.