სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონმდებლობის აღსრულების შეფასება
ამ კვლევის მიზანია საქართველოს სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის ანალიზი, კანონმდებლობის აღსრულებასთან დაკავშირებული პრობლემების გამოვლენა, მისი ფუნქციონირების შეფასება, მისი სუსტი და ძლიერი მხარეების გამოვლენა და პრობლემების გადასაწყვეტად რეკომენდაციების წარდგენა.
კვლევა დაფუძნებულია საქართველოს სახელწმიფო შესყიდვების კანონმდებლობის შეფასებაზე, რომელიც ჩატარდა პროექტ „გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების რეიტინგის“ ფარგლებში. შეფასება ეყრდნობა გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების შეფასების მეთოდოლოგიას და ის მხედველობაში იღებს შემდეგ მაჩვენებლებს:
1. საკანონმდებლობო ჩარჩოს ერთგვაროვნება
2. ეფექტიანობა
3. გამჭვირვალობა
4. ანგარიშვალდებულება და კეთილსინდსიერება
5. კონკურენცია და მიუკერძოებლობა
შეფასება აერთიანებს რაოდენობრივი მონაცემების ანალიზსა და თვისებრივი კვლევის მეთოდებს, როგორიცაა მეორადი კვლევა და საქართველოს საკანონმდებლობა ბაზის, სახელმწიფო ინსტიტუტების ვებგვერდების და სახელმწიფო ორგანოების (სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური) ანგარიშების მიმოხილვა, ინტერვიუები სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და სხვადასხვა საერთაშორისო ინსტიტუტების (მსოფლიო ბანკი, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი) წარმომადენლებთან. კვლევითმა ჯგუფმა გაანალიზა 2011-2016 წლებში ჩატარებულ შესყიდვებთან დაკავშირებული მონაცემები, მაგრამ კონცენტრირდა უახლესს პერიოდზე, 2015-2016 წლებზე.
კვლევის შედეგების მიხედვით ირკვევა, რომ სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონი მეტწილად დამაკმაყოფილებელია და არ აქვს მნიშვნელოვანი პრობლემები. კანონმდელობა უზრუნველყოფს შესყიდვების სისტემის ეფექტიანობასა და სამართლიანობას. ელექტრონული პლატფორმა აძლიერებს კანონმდელობის არადისკრიმინაციულ ხასიათს და უზრუნველყოფს ზოგად გამჭვირვალობას.
წლების განმავლობაში სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის ფუნქციონირება დამაკმაყოფილებელი იყო. თუმცა, გარკვეული საკითხები და ინდიკატორები საჭიროებს გაუმჯობესებას, როგორიცაა წარუმატებელი ტენდერების რაოდენობა, პირდაპირი შესყიდვების წილი, შესყიდვების კანონმდებლობიდან გამონაკლისების რაოდენობა და აგრეგირებული მონაცემების შედგენა და გამოქვეყნება. საჭიროა შემდეგი ცვლილებების განხორციელება, რათა უზრუნველყოფილი იყოს გამჭვირვალობის, ეფექტიანობის, მიუკერძოებლობის და კონკურენციის პრინციპები, როგორც საკანონმდებლო, ისე პრაქტიკის დონეზე:
ქვეკონტრაქტორები - შესყიდვების შესახებ კანონმდელობაში უნდა შევიდეს ცვლილება, რომლითაც სავალდებულო იქნება ქვეკონტრაქტორების შესახებ ინფრომაციის ელექტრონულ პლატფორმაზე გამოქვეყნება. ქვეკონტრაქტორების შესახებ უნდა გამოქვეყნდეს შემდეგი ინფორმაცია:
- სახელი
- რეგისტრაციის ქვეყანა
- საიდენტიფიკაციო ნომერი
- მისამართი
- საკონტაქტო ინფორმაცია
- ბანკის ანგარიშის შესახებ ინფორმაცია
კანონში გამონაკლისების რაოდენობის შემცირება - სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანომდელობაში უნდა შემცირდეს კანონის გავრცელების სფეროსთან დაკავშირებული გამონაკლისების რაოდენობა. კონკრეტულად კი, საქართველოს მთავრობამ სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოსთან თანამშრომლობით გამონაკლისების სიიდან (მე-3¹ მუხლი) უნდა ამოიღოს სარეზერვო ფონდებიდან და სახელმწიფო კომპანიების მიერ განხორციელებული შესყდივები.
შესყიდვების მონაცემთა ბაზის სისრულე – შესაბამისმა შემსყიდველმა ორგანიზაციებმა, როგორიცაა შინაგან საქმეთა სამინისტრო, თავდაცვის სამინისტრო და მთავრობის ადმინისტრაცია, სრულად უნდა გამოაქვეყნონ მათ მიერ განხორციელებული შესყიდვების, მათ შორის პირდაპირი შესყიდვების შესახებ ინფორმაცია. სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ ხელი უნდა შეუწყოს ამ პროცესს და უზრუნველყოს ელექტრონულ პლატფორმაზე არსებული მონაცემთა ბაზის სისრულე.
უფრო დეტალური მონაცემები - სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ უნდა გააგრძელოს უკვე გამოქვეყნებულ მონაცემთა რესტრუქტურიზაცია და სტანდარტიზაცია, და წლიურ გეგმებსა და კონტრაქტებს დაამატოს უფრო დეტალური მონაცემები:
1. წლიურ გეგმებს უნდა დაემატოს უფრო კონკრეტული CPV კოდები, შესყიდვის ვადები (თვე) და ადგილი (რეგიონი და მუნიციპალიტეტი).
2. კონტრაქტებს უნდა დაემატოს შემდეგი საინფორმაციო ველები:
- შესყიდული საქონლის ან მომსახურების მთავარი CPV;
-შესყიდული საქონლის ან მომსახურების დეტალურიCPV (შესაძლებელია კიდევ უფრო დაკონკრეტება იმისა, თუ რა იქნა შესყიდული, მაგალითად, სკამი, მაგიდა, სასმელი, ალკოჰოლი და ა.შ.);
- პროდუქტის ან მომსახურების მწარმოებელი ქვეყანა;
- კონტრაქტის გაუქმების თარიღი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
- კონტრაქტის გაუქმების მიზეზი (ასეთის არსებობის შემთხვავში);
- კონტრაქტის ხანგრძლივობის ცვლილება;
- კონტრაქტის ღირებულების ცვლილება;
- შესყიდული საქონლის რაოდენობაში შესული ცვლილება.
აგრეგირებული, უფასო მონაცემები - სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ ელექტრონულ პლატფორმაზე შესყიდვების შესახებ აგრეგირებული მონაცემები ყველა დაინტერესებული მხარისთვის ადვილად და ავტომატურად ხელმისაწვდომი უნდა გახადოს. ამ მონაცემების გამოყენება უნდა შეიძლებოდეს უფასოდ და ისე, როგორც ამას დაინტერესებული მხარე ჩათვლის საჭიროდ. სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ უნდა გააგძელოს OჩDშ-ის დანერგვაზე მუშაობა, რათა დასკანერებულ დოკუმენტებში (მაგალითად, კონტრაქტები) არსებული ინფორმაცია ხელმისაწვდომი გახდეს მანქანის მიერ წაკითხვად ფორმატში.
დავების საბჭო - უნდა დადგინდეს საბჭოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი წევრების ანაზღაურების სისტემა და დასაშვებობის კრიტერიუმი უნდა გახდეს ნაკლებ შემზღუდავი და უფრო კონკრეტულად დაკავშირებული შესყიდვების სფეროსთან.
კონტრაქტების მიმდინარეობის მოდული - კონტრაქტების მიმდინარეობის მოდული უნდა იყოს ხელმისაწვდომი ელექტრონული პლატფორმის ყველა მომხმარებლისთვის, მათ შორის არარეგისტრირებული მომხმარებელებისთვის. შესყიდვების სააგენტომ უნდა უზრუნველყოს ამ ხარვეზის აღმოფხვრა.

Authors: Giorgi Lomtadze and Sandro kevkhishvili
The purpose of this paper is to analyze the procurement system of Georgia, including problems related to the implementation of the legislation, assess its performance, point out its strengths and weaknesses and provide recommendations on solutions. The paper is based on the assessment of the Public Procurement Legislation of Georgia (PPL) that was conducted within the framework of the project Transparent Public Procurement Rating (TPPR).
The assessment relies on the Transparent Public Procurement Rating methodology and its core benchmarks which comprise the following:
1. Uniformity of the Legislative Framework
2. Efficiency
3. Transparency
4. Accountability and Integrity
5. Competitiveness and Impartiality
The assessment combines quantitative data analysis and qualitative research methods, such as desk research and review of legislative base of Georgia’s procurement system, websites of state institutions, state entity reports (State Procurement Agency, State Audit Office), interviews with officials from state institutions and official reports of various international institutions (the World Bank, OECD, EBRD). The research team analyzed the procurement data from 2011-2016, but focused primarily on the latest period of 2015-2016.
As per the study results, the Georgian PPL is largely satisfactory and does not have any glaring shortcomings. The legislation ensures the efficiency and integrity of the public procurement system. The e-platform enhances the non-discriminatory character of the PPL and ensures the overall transparency of public procurement activities.
Over the years, performance of the public procurement system has been satisfactory. However, some areas and indicators need improvement such as the volume of failed tenders and share of direct procurement in procurement activities, number of exemptions from the PPL and ensuring aggregated data on procurements is collected and published. The following changes need to be made in order to ensure that the principles of transparency, efficiency, impartiality and competition are enhanced in the Georgian public procurement legislation as well as practice:
Subcontractors - The PPL must be amended to include the obligation to make information on subcontractors public on the e-platform as soon as they are known. The following information must be made obligatory to publish:
- Name;
- Country of Registration;
- Identification number;
- Address; Contact Information;
- Value of the sub-contract.
Reduce the number of exemptions from the law - The Georgian PPL must be amended to reduce the number of exemptions from the law. The Government of Georgia, in collaboration with the State Procurement Agency should remove exemptions on procurement made from contingency funds as well as by state enterprises from article Article 3¹ of the PPL.
Completeness of the procurement database – Relevant procuring entities, such as the Ministry of Internal Affairs of Georgia, Administration of the Government of Georgia, and Ministry of Defense of Georgia must publish all procurement contracts and ensure that their public procurements are transparent. The State Procurement Agency should facilitate the process and ensure that the direct procurement database available on the e-platform is complete and up-to-date.
More detailed data - The State Procurement Agency should continue its efforts of restructuring and standardizing data that has already been published, adding more detailed data fields to e-plans and contracts:
1. E-plans should include detailed CPV codes and timeframe (month) of the procurements, as well as the location (region and municipality) of the procurement;
2. Contract related information on the e-platform should have the following fields added:
- Main CPV of the goods or services procured
- Detailed CPV of the goods or services procured (further breakdown is possible by indicating what is being procured, e.g. chair, table, beverages, alcohol etc.)
- Where applicable, country of origin of the product or service procured
- Date of cancellation of the contract (where applicable)
- Cause of cancellation of the contract (where applicable)
- Changes to the duration of the contract (where applicable)
- Changes to the contract value (where applicable)
- Changes to the number of units of procured goods (where applicable)
Aggregate, free to reuse data - The State Procurement Agency must provide all stakeholders easy and automatic access to aggregated procurement data through the electronic procurement platform, which can be reused freely and in a way as these stakeholders see fit. The State Procurement Agency should continue its efforts towards making the data locked inside scanned documents and PDF files (for example contracts) available in machine-readable formats via adopting the Open Contracting data Standard.
Dispute Resolution Board - A remuneration scheme should be established for the civil society DRB members and the eligibility criteria for civil society candidates must be made less restrictive and more specific to the field of procurement.
Contract performance module - The contract performance module of the e-platform should be available to all users, including guest users. The SPA must ensure that this technical flaw of the e-platform is improved.