დევნილთა სტატისტიკა სტატუსის ჩამორთმევის, შეწყვეტისა და შემოსავლების მიხედვით
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, დევნილად დარეგისტრირებულია 277,403 ადამიანი. დევნილთა უფლებები და მათ მიმართ სახელმწიფოს ვალდებულებები მნიშვნელოვანწილად ასახულია „საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა შესახებ“ საქართველოს კანონში. აღნიშნული კანონი განსაზღვრავს როგორც დევნილის სტატუსის მინიჭების, ისე შეწყვეტისა და დევნილის შემწეობის შეჩერების საფუძვლებს.
საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, IDFI-მ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს 2014-2017 წლებში ჩამორთმეული და შეწყვეტილი დევნილის სტატუსის შესახებ სტატისტიკური მონაცემების მოთხოვნით მიმართა. IDFI-მ ასევე მოითხოვა სტატისტიკური ინფორმაცია იმ დევნილთა შესახებ, რომელთა თვიური შემოსავალი 1,250 ლარს აღემატება. სამინისტრომ კვლევის ფარგლებში მოთხოვნილი ინფორმაცია IDFI-ის სრულყოფილად მიაწოდა.
- 2014-2017 წლებში დევნილის სტატუსი ჯამში 1,232 ადამიანს ჩამოერთვა. ამ მხრივ ყველაზე მაღალი რიცხვი 2015 წელს დაფიქსირდა - 625;
- 2014-2017 წლებში ჯამში ლტოლვილის სტატუსი 26,752 ადამიანს შეუწყდა. ლტოლვილის სტატუსის შეწყვეტის ყველაზე ხშირი მიზეზი 2014 წელს სავალდებულო რეგისტრაციის გაუვლელობა იყო;
- დევნილებს დევნილის სტატუსი სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მიღების გამო ყველაზე მეტჯერ 2016 წელს შეუწყდათ;
- 2014 წელს სავალდებულო რეგისტრაციის გაუვლელობის გამო დევნილის სტატუსი შეუწყდა 17,177 პირს, თუმცა მომდევნო წლებში 5,5667 პირმა აღიდგინა სტატუსი;
- რეგისტრირებულ 277,403 დევნილს შორის მხოლოდ 3.4 %-ის, 9,474 პირის ყოველთვიური შემოსავალი აღემატება 1,250 ლარს;
- თბილისში მცხოვრები დევნილების მხოლოდ 5,5%-ს (5942 დევნილი) აქვს 1 250 ლარზე მეტი ყოველთვიური შემოსავალი, რაც საქართველოს რეგიონებს შორის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
ანალიზი მომზადებულია პროექტის -საზოგადოების გაძლიერება კარგი მართველობის ხელშეწყობისთვის“- ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. კვლევის შინაარსზე პასუხისმგებელია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). კვლევაში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლებელია არ გამოხატავდეს ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოზიციას.

According to the information provided by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, 277,403 persons have registered as an IDP in Georgia.
The Law of Georgia “On Internally Displaced Persons from the Occupied Territories of Georgia” contains the rights of IDPs and the obligations of the Government towards these persons. The abovementioned Law defines the bases for granting the status of an IDP, as well as the deprivation of status and IDP assistance.
Due to the relevance of the topic, IDFI addressed the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia with a request for the statistical data of deprivation and termination of the status of internally displaced persons in 2014-2017. IDFI also requested statistical data on those IDPs whose monthly income exceeds 1,250 GEL. The Ministry provided all the information requested within the frameworks of this study.
- In 2014-2017, a total of 1,232 people were deprived of the IDP status. The greatest number of such instances took place in 2015 – 625;
- In 2014-2017, a total of 26,752 people had their refugee status terminated. The most common reason for the termination of the refugee status was due to not having undergone mandatory registration in 2014;
- IDPs lost their status due to accepting the citizenship of a foreign country most commonly in 2016;
- In 2014, 17,177 people had their IDP status terminated due to not having undergone mandatory registration, however 5,567 persons subsequently had their status restored in the following years;
- Among the 277,403 registered IDPs, only 3.4% of them, or 9,474 people, have a monthly income exceeding 1,250 GEL;
- Among those IDPs living in Tbilisi, only 5,5% (5942 people) have a monthly income that exceeds 1,250 GEL, a higher percentage than in other regions of Georgia.