2021 წლის 9-14 დეკემბერს ჩატარდა IDFI-ის ზამთრის სკოლა „კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები“. სკოლის მიზანი იყო სტუდენტების ცოდნის გაღრმავება კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით, პრობლემურ საკითხებზე დისკუსიების წახალისება, შეხედულებების ურთიერთგაცვლა და დემოკრატიული ღირებულებების განმტკიცება.
ზამთრის სკოლაში მონაწილეობდნენ საქართველოში ავტორიზებული უნივერსიტეტების იურიდიული ფაკულტეტის მე-2, მე-3 და მე-4 კურსის სტუდენტები. სკოლის ფარგლებში დარგის ექსპერტებმა განიხილეს შემდეგი მნიშვნელოვანი საკითხები: ხელისუფლების დანაწილების პრინციპი, საკონსტიტუციო კონტროლი და სამართალწარმოება, სასამართლოს დამოუკიდებლობა, ღია მმართველობა და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულება, ინფორმაციის თავისუფლება, პირადი და ოჯახური ცხოვრების უფლება, სახალხო დამცველისა და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის როლი, გამოხატვის თავისუფლება.
ზამთრის სკოლის ფარგლებში მომხსენებლები იყვნენ:
1. კონსტანტინე კორკელია - თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პროფესორი.
2. ნანა ჭიღლაძე - თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის პროფესორი.
3. დავით ჯანდიერი - იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი.
4. ლევან ავალიშვილი - IDFI-ის პროგრამების დირექტორი.
5. გიორგი ბურჯანაძე - სახალხო დამცველის მოადგილე.
6. ეკატერინე სხილაძე - სახალხო დამცველის მოადგილე.
7. ქეთევან კუკავა - IDFI-ის კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების მიმართულების ხელმძღვანელი.
8. პაატა ტურავა - თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის პროფესორი.
9. სალომე ბახსოლიანი - სახელმწიფო ინსპექტორის მოადგილე.
10. გიორგი გამეზარდაშვილი - სახელმწიფო ინსპექტორის მოადგილე.
11. ანა ჭიაბრიშვილი - IDFI-ის პროექტის მენეჯერი.
12. დავით მაისურაძე -IDFI-ის ღია მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელი.
ღონისძიების დასასრულს ზამთრის სკოლის მონაწილეებმა გამოავლინეს საუკეთესო სტუდენტები - ირაკლი მანაგაძე და აიჰან გასანოვი, ხოლო IDFI-იმ გამორჩეულ სტუდენტებად დაასახელა მარიამ გრიგოლიშვილი, ნიკა მაღედანი და ქრისტინა ქისტაშვილი.
ზამთრის სკოლის პროგრამა ხელმისაწვდომია აქ.
ზამთრის სკოლის ფოტო გალერეა იხილეთ აქ.
ზამთრის სკოლა ჩატარდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით.

On December 9-14, 2021 IDFI’s Winter School "Rule of Law and Human Rights" was held. The aim of the school was to enhance students' knowledge of the rule of law and human rights, to encourage discussions on problematic issues, to exchange views and to strengthen democratic values.
The 2nd, 3rd and 4th-year law school students of the universities authorized in Georgia participated in the winter school.
The following important issues were discussed within the scope of the school by the field experts: the principle of separation of powers, constitutional control and litigation, the independence of the judiciary, open governance and accountability of the government, freedom of information, the right to private and family life, the role of the Public Defender and the State Inspector’s service, freedom of expression.
The speakers of the Winter School were:
1. Konstantine Korkelia - Professor of International Human Rights Law at the Tbilisi State University.
2. Nana Chighladze - Professor of the Faculty of Law at the Tbilisi State University.
3. Davit Jandieri - Doctor of Law, Professor.
4. Levan Avalishvili – IDFI’s Programs Director.
5. Giorgi Burjanadze - Deputy Public Defender of Georgia.
6. Ekaterine Skhiladze - Deputy Public Defender of Georgia.
7. Ketevan Kukava – Head of Rule of Law and Human Rights Direction at IDFI.
8. Paata Turava - Professor of the Faculty of Law at the Tbilisi State University.
9. Salome Bakhsoliani - Deputy State Inspector of Georgia.
10. Giorgi Gamezardashvili - Deputy State Inspector of Georgia.
11. Ana Chiabrishvili - Project Manager at IDFI.
12. Davit Maisuradze – Head of Open Governance Direction at IDFI.
At the end of the event, the participants of the winter school selected the best students - Irakli Managadze and Ayhan Gasanov, while IDFI named Mariam Grigolishvili, Nika Maghedani and Kristina Kistashvili as outstanding students.
A winter school program is available here.
The photo gallery of Winter School’s closing ceremony can be found here.
The winter school was held with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency, Sida.