IDFI-ის ტრენინგი სტუდენტების, სამოქალაქო აქტივისტებისა და ჟურნალისტებისთვის
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 20 ივლისი 2020
17-19 ივლისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ ორგანიზებულ ორდღიან პრაქტიკულ ტრენინგში მონაწილეობა 15-მა მსმენელმა მიიღო. მონაწილეებმა ხელისუფლების საქმიანობის მონიტორინგის მექანიზმები და მეთოდები შეისწავლეს.
ტრენინგი გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია - Luminate-ის მხარდაჭერით ჩატარდა და მასში მონაწილეობა მიიღეს ღია კონკურსის შედეგად შერჩეულმა რეგიონში მცხოვრებმა სტუდენტებმა, სამოქალაქო აქტივისტებმა და ჟურნალისტებმა.
ტრენინგის მონაწილეებს IDFI-ის პროექტების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა მისასალმებელი სიტყვით მიმართა. მან ინსტიტუტის მიმდინარე პროექტის - „კარგი მმართველობის გაძლიერება საქართველოში“ (რომლის ფარგლებშიც ჩატარდა აღნიშნული ტრენინგი) ფარგლებში განხორციელებული აქტივობების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის მედიის, ინტერნეტისა და ინოვაციების პროგრამის ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი; IDFI-ის ანალიტიკოსი, მარიამ გოგიაშვილი და IDFI-ის ეკონომიკისა და სოციალური პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი, გოგა თუშურაშვილი.
მონაწილეთა შერჩევის კონკურსი 2020 წლის 24 ივნისიდან - 4 ივლისამდე მიმდინარეობდა, რომლის შედეგად IDFI-მ სულ 100 განაცხადი მიიღო. მონაწილეთა შერჩევის კრიტერიუმებს შორის იყო მოტივაცია და მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების დასაბუთება. ტრენინგის ბოლოს მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატები.

On July 17-19, 15 trainees participated in a two-day practical training organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). Participants explored and delved into the monitoring mechanisms of government activities.
The training was held within the financial support of the global philanthropic organization, Luminate and included students, activists and journalists living in the region selected via the open call.
Levan Avalishvili, Programs Director of IDFI debriefed participants about importance of activities carried out within the project Good Governance for Georgia (3G) in his opening remarks.
A training course was conducted by Teona Turashvili, Head of Media, Internet and Telecommunications Direction at IDFI; Mariam Gogiashvili, IDFI Analyst; and Goga Tushvurashvili, Head of Economic and Social Policy Direction at IDFI.
The call for selecting the participants was open from June 24 to July 4, as a result of which IDFI received a total of 100 applications, where the motivation, as well as knowledge acquisition were crucial among the selection criteria.At the end of the training, participants were awarded certificates.