IDFI უარყოფითად აფასებს Covid რეგულაციების დარღვევებზე დაანონსებულ ამნისტიას
განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | აქტუალური თემები 24 ივნისი 2021
24 ივნისს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა განცხადა, რომ Covid რეგულაციების დარღვევისთვის გამოწერილ ჯარიმებზე ამნისტია გამოცხადდება. პრემიერ-მინისტრის განცხადების თანახმად ჩამოწერილი იქნება ყველა ჯარიმა და შეწყდება ყველა მიმდინარე სისხლის სამართლებრივი დევნა.
საქართველო კვლავ ებრძვის პანდემიას, ამ პროცესში შეზღუდვების კონსტიტუციის მოთხოვნების შესაბამისად დადგენა და მათი აღსრულება, პანდემიასთან ბრძოლის მთავარი საშუალებაა. ამნისტიის გამოცხადებით სახელმწიფო თავადვე აკნინებს მის მიერ გამოყენებული ან/და მომავალში გამოყენებადი შეზღუდვების ლეგიტიმურობას.
ვაქცინაციის მიმდინარე ტემპის გათვალისწინებით, სავარაუდოა, რომ საქართველო კვლავ დადგება შეზღუდვების დაწესების საჭიროების წინაშე. ამნისტიის გამოცხადება  მნიშვნელოვნად წაახალისებს Covid რეგულაციების დარღვევის ფაქტებს მომავალში, რაც თავის მხრივ, სახელმწიფოსგან რეპრესიული მექანიზმების გაძლიერებას გამოიწვევს. აღნიშნულს, გარდაუვლად მოჰყვება ადამიანის ძირითადი უფლებების დარღვევის ფაქტები.
პანდემია არ დასრულებულა, ვაქცინაციის თვალსაზრისით არაერთი პრობლემა ვლინდება, ხოლო ორი დღის წინ საქართველოს პარლამენტმა მხარი დაუჭირა აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის Covid რეგულაციების დასაწესებლად საჭირო უფლებამოსილების გაგრძელებას. ამ პირობებში, ამნისტიის გამოცხადება ბადებს ეჭვს, რომ ეს გადაწყვეტილება მხოლოდ ადგილობრივი თვითმმართველობის მოახლოებული არჩევნებით  ან სხვაგვარი პოლიტიკური მიზნებით არის განპირობებული.
IDFI-ის არაერთხელ აღუნიშნავს, რომ Covid რეგულაციების შემოღებისა და აღსრულების თვალსაზრისით მრავალი პრობლემა არსებობს, რომლებიც არღვევს ადამიანის ძირითად უფლებებს. მაგალითად, ღია სივრცეში პირბადის ტარების წესის დარღვევისთვის ათი ათასობით უკანონო ჯარიმაა გამოწერილი.  თუმცა ამნისტია წარსულისკენ მიმართული აქტია და იგი სისტემური პრობლემების პრევენციას ვერ მოახდენს. მეტიც, მაღალია ალბათობა, რომ სამომავლოდ იგი კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს არსებული პრობლემების გამწვავებას. თუ სახელმწიფოს სურს, პანდემიისას ადამიანის ძირითადი უფლებების დარღვევის პრევენცია და დაშვებული შეცდომების აღმოფხვრა, მან ამისთვის პრევენციული და შემდგომი რეაგირების ეფექტური მექანიზმები უნდა შეიმუშაოს.

On June 24, the Prime Minister of Georgia announced an expected amnesty for those fines that were issued for violating Covid-related regulations. According to the Prime Minister, all fines will be written off and all ongoing prosecutions will be terminated.
Georgia is still fighting the pandemic, and in this process, setting and enforcing the restrictions in accordance with the Constitution is the main mean for the fight.By announcing an amnesty, the state itself undermines the legitimacy of the restrictions it has applied and/or will apply in the future.
Given the current pace of the vaccination, it is likely that the state will still face the need to impose restrictions.The amnesty will significantly encourage violations of Covid regulations in the future, which in turn will lead to the strengthening of repressive mechanisms from the state. Violations of basic human rights will occur inevitably.
The pandemic is not over yet, there are many problems in terms of vaccination. Moreover, two days ago the Parliament of Georgia supported the extension of the powers to the executive required to impose Covid regulations. Under these circumstances, the suggested amnesty raises the suspicion that this decision is only conditioned by forthcoming local self-government elections or other political goals.
IDFI has repeatedly stated that there are many problems with the introduction and enforcement of Covid regulations and that they violate basic human rights. E.g., tens of thousands of illegal fines have been imposed for violating the rules of wearing masks outdoors. However, amnesty is an act directed to the past and it cannot prevent systemic problems. Moreover, it is highly probable that in the future it will further aggravate the existing problems.If the state wants to prevent fundamental human rights violations during a pandemic, it must develop effective preventive and follow-up mechanisms.