IDFI-ის ონლაინ კონფერენცია ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ: განხილული საკითხები და შედეგები
18 დეკემბერს, IDFI-მ ჩაატარა ონლაინ კონფერენცია სახელწოდებით, ადგილობრივ დონეზე კარგი მმართველობის პრინციპების გაძლიერება. კონფერენციის მიზანი გახლდათ ადგილობრივ დონეზე გამჭვირვალობის, მმართველობის ხარისხის, მუნიციპალური სერვისების მიწოდებისა და მოქალაქეთა ჩართულობის კუთხით არსებული გამოწვევების, დაგეგმილი რეფორმების, საჭირო ინტერვენციებისა და ინოვაციური მიდგომების განხილვა. ამ მიზნით, ღონისძიებაზე ადგილობრივი თვითმმართველობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების, ექსპერტების, დონორებისა და ადგილობრივი, ასევე, ცენტრალური, ხელისუფლების წარმომადგენლების ჩართულობით, გაიმართა დისკუსიები ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმაზე, მუნიციპალიტეტებში გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპების დანერგვაზე, მოქალაქეთა ჩართულობის წახალისებასა და მუნიციპალური სერვისების გაუმჯობესებაზე. კონფერენცია IDFI-მ გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაციის, Luminate-ის მხარდაჭერით ჩაატარა.
კონფერენცია 4 ნაწილისგან შედგებოდა:
- ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმა: არსებული საჭიროებები, მიმდინარე რეფორმები და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის როლი
- გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპების დანერგვა ადგილობრივ დონეზე
- მოქალაქეთა ჩართულობის წახალისება ადგილობრივი გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში
- მუნიციპალური სერვისების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაზრდა
კონფერენცია გახსნა და მოდერაციას უწევდა IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი. იგი თავის მისასალმებელ სიტყვაში შეეხო საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებულ 2020-2025 წლების დეცენტრალიზაციის სტრატეგიას, და ხაზი გაუსვა რეფორმის მიმდინარეობისა და არსებული გამოწვევების შესახებ ფართო განხილვის აუცილებლობას.
კონფერენციის პირველი პანელის თემა გახლდათ - ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმა: არსებული საჭიროებები, მიმდინარე რეფორმები და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის როლი. პანელს მოდერაციას უწევდა დავით აფრასიძე, კონრად ადენაუერის ფონდის პროექტის მენეჯერი. პანელის მომხსენებლები იყვნენ:
- მზია გიორგობიანი - მინისტრის მოადგილე, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
- ნინო კაკუბავა - პროექტის მენეჯერი, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)
- ლინა პანტელეევა - მმართველობის სპეციალისტი, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID)
- არჩილ ჟორჟოლიანი - კარგი მმართველობა ადგილობრივი განვითარებისთვის - პროგრამის მრჩეველი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ)
პანელის მიმდინარეობისას მომხსენებლებმა დეტალურად განიხილეს ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმის განხორციელების პროცესი. ონლაინ კონფერენციის აუდიტორიისთვის ცნობილი გახდა, რომ ორწლიანი სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული 26 აქტივობიდან უმეტესობა უკვე განხორციელებულია და ანგარიში წლის ბოლოსთვის გასაჯაროვდება.
პანელის ყველა მომხსენებელმა ხაზი გაუსვა დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის მიღების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩართულობის მნიშვნელობას, რის შედეგადაც დოკუმენტში სათანადოდ აისახა კარგი მმართველობის პრინციპების დანერგვის საკითხი. მონაწილეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ განხორციელების პროცესშიც უზრუნველყოფილი იქნება მსგავსი გამჭვირვალობა და ჩართულობა.
განხილვის დროს ასევე აქცენტი გაკეთდა, რომ დეცენტრალიზაციის პროცესი კომპლექსურია და იგი მუნიციპალიტეტებისთვის მხოლოდ კომპეტენციების გადაცემას არ მოიაზრებს. საჭიროა მათი გაძლიერება ფინანსურად და ქონებრივად, ასევე, სტრატეგიული განვითარების დოკუმენტების შექმნა, რაც მუნიციპალიტეტების გრძელვადიან განვითარებას უზრუნველყოფს.
ჩართულობის ერთ-ერთ მთავარ მექანიზმად დასახელდა მონაწილეობითი ბიუჯეტირება. როგორც აღინიშნა, ღია ბიუჯეტის ინდექსში საქართველოს კარგი მონაცემების მიუხედავად, მოქალაქეთა ჩართულობის კომპონენტში საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელი აქვს.
ბოლოს, ყურადღება გამახვილდა მოქალაქეთა ნდობის საკითხზეც, რადგანაც მოქალაქეთა ნდობის აღდგენა და გაზრდა არის დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის ერთ-ერთი მიზანი. მომხსენებლებმა განიხილეს ამ მიმართულებით არსებული გამოწვევები, წარმოადგინეს საკუთარი ხედვები ამ გამოწვევის გადასაჭრელად და მოქალაქეთა ნიჰილიზმის შემცირების ცალკეული გზები.
კონფერენციის მეორე პანელი შეეხებოდა გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპების დანერგვას ადგილობრივ დონეზე, რომელსაც მოდერაციას უწევდა მიხეილ დარჩიაშვილი - სახელმწიფო მართვის პროგრამის მენეჯერი, USAID-ის პროექტი დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI). პანელის სხვა მონაწილეები გახლდნენ:
- ნანა თავდუმაძე - აპარატის უფროსი, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულო
- პელაგია მახაური - ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე, იუსტიციის სამინისტრო
- გიორგი ნასრაშვილი - კარგი მმართველობის ექსპერტი, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)
- ნიკოლოზ როსებაშვილი - ადგილობრივი თვითმმართველობის განვითარებისა და პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
- სალომე საღარაძე - პროექტების კოორდინატორი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
- თეონა ტურაშვილი - მედია, ინტერნეტი და ინოვაციების მიმართულების ხელმძღვანელი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)
პანელის ყველა მონაწილე შეთანხმდა, რომ დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის ის თავი, რომელშიც გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების პრინციპების დანერგვაა ასახული, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ამ მიმართულებით გათვალისწინებული აქტივობების კუთხით აღინიშნა ერთიანი ელექტრონული სისტემის დანერგვა, რომელიც 2019 წელს დაიწყო. ამასთან, ხაზი გაესვა ადგილობრივი თვითმმართველობის საქმიანობის შეფასებისა და თვითშეფასების სისტემის დანერგვის მნიშვნელობას.
პანელის მომხსენებლებმა ისაუბრეს ასევე სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის მიერ გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ამაღლების სტრატეგიებისა და სამოქმედო გეგმების დამტკიცების შესახებ. ხაზი გაესვა დოკუმენტების მიღების პროცესში საერთაშორისო დონორების მხარდაჭერას, ადგილობრივი დაინტერესებული მხარეების ჩართულობასა და მიღებულ დოკუმენტებში გაწერილი ვალდებულებების სრულყოფილად შესრულების მნიშვნელობას.
გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მიმართულებით მუნიციპალიტეტების წინაშე არსებულ გამოწვევებზე საუბრისას გამოიკვეთა რამდენიმე საკითხი: საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების, იურიდიული პირების საქმიანობის ეფექტურობისა და ანგარიშვალდებულების, ასევე, შესყიდვების გამჭვირვალობისა და კონკურენციის პრობლემები. მომხსენებლების მოსაზრებით, ცალკეული პრობლემები პანდემიის დროს კიდევ უფრო მწვავედ დადგა მუნიციპალიტეტების წინაშე. ხაზი გაესვა პოლიტიზირების მაღალ დონეს, სტრატეგიული დოკუმენტებისა და სამოქმედო გეგმების არარსებობას მუნიციპალიტეტების უმეტესობაში. ამავდროულად, აღინიშნა დონორი ორგანიზაციების დახმარების მნიშვნელობა ადგილობრივ დონეზე სტრატეგიებისა და სამოქმედო გეგმების შემუშავებისა და განსაკუთრებით, განხორციელების პროცესში. მომხსენებლებმა დადებითად შეაფასეს თვითმმართველი ერთეულების მონაწილეობა საერთაშორისო ინიციატივაში, ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP), რადგან ამ პლატფორმის დახმარებით ხდება ადგილობრივ დონეზე მნიშვნელოვანი ცვლილებების განხორციელება და კარგი, საერთაშორისო პრაქტიკების გაზიარება.
მესამე პანელი ეხებოდა მოქალაქეთა ჩართულობის წახალისებას ადგილობრივი გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში. მას მოდერაციას უწევდა თინიკო ბოლქვაძე - მონაწილეობითი დემოკრატიის პროგრამის მენეჯერი, ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF). პანელის მომხსენებლები იყვნენ:
- ნათია აფხაზავა - ბათუმის ფილიალის ხელმძღვანელი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI)
- რევაზ ბარბაქაძე - თავმჯდომარე, რუსთავის ინოვაციების ჰაბი
- მარიკა გორგაძე - დირექტორის მოადგილე, USAID-ის პროექტი დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (USAID/GGI)
- ირაკლი მელაშვილი - დამოუკიდებელი ექსპერტი
- ზვიად ქორიძე - რეგიონული ოფისების მენეჯერი, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო
პანელის თითოეულმა მომხსენებელმა მათი გამოცდილების, განხორციელებული ინიციატივებისა და მაგალითების მეშვეობით კონფერენციის აუდიტორიას აჩვენეს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია დემოკრატიული მმართველობის განვითარებისთვის ჩართულობის მექანიზმების არსებობა.
მომხსენებლებმა აღნიშნეს, რომ კარგი მმართველობის ერთ-ერთ მთავარ პრინციპს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ადგილობრივი მოქალაქეების აქტიური ჩართულობა წარმოადგენს. შესაბამისად, ძალიან მნიშვნელოვანია მოქალაქეების სურვილი, რომ საკუთარი წვლილი შეიტანონ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. ამავდროულად აღინიშნა, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში მოქალაქეები პრობლემებს აწყდებიან ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლების მხრიდან, რადგან ისინი ნაკლებად არიან მზად, ჩართონ მოქალაქეები მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღებისას. შესაბამისად, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად ხელს არ უწყობენ სამოქალაქო ინიციატივებსა და წინადადებებს.
პანელის მომხსენებლებმა მოქალაქეთა ჩართულობის ინსტრუმენტებიდან გამოყვეს მონაწილეობითი ბიუჯეტირება, როგორც ერთ-ერთი ეფექტური საშუალება, რადგან კანონმდებლობის მიხედვით, ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის სავალდებულოა მოქალაქის მიერ იდენტიფიცირებული საკითხების ბიუჯეტში გათვალისწინება. ამავდროულად გამოითქვა მოსაზრებები, რომ ჩართულობის სხვა მექანიზმები, როგორიცაა დასახლების საერთო კრება, პეტიცია, სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭო, სამწუხაროდ, არასაკმარისი ეფექტურობით მუშაობს, რადგან მათ ძირითადად საკონსულტაციო-საინფორმაციო ხასიათი აქვთ და საბოლოოდ, ნაკლებად ახდენენ გავლენას გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე. ეს ზრდის მოქალაქეების სკეპტიციზმსა და უნდობლობას ადგილობრივი ხელისუფლების მიმართ.
პანელური დისკუსიის დროს ხაზი ასევე გაესვა ქვეყნის დეცენტრალიზაციის პოლიტიკის ეფექტურად დანერგვის მნიშვნელობას, რადგან ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების განვითარების შედეგად, გაუმჯობესდება კომუნიკაცია ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებსა და მოქალაქეებს შორის. რის შედეგადაც მოქალაქეების ჩართულობით მოხდება ადგილობრივი პრიორიტეტების განსაზღვრა და მნიშვნელოვან საკითხებზე გადაწყვეტილებების მიღება.
ასევე, აღინიშნა, რომ აუცილებელია სამოქალაქო ცნობიერების დონის ამაღლება მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების შესახებ. საზოგადოება უნდა იყოს ინფორმირებული თუ როგორ და რა სახით არის შესაძლებელი მათი ჩართვა და რა  გამოწვევებს შეიძლება შეხვდნენ ამ პროცესში. მომხსენებლებმა დასძინეს, რომ საკმარისი არ არის მოქალაქეთა სურვილი და აქტიურობა, და გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლების მხრიდან ჩართულობის მექანიზმების ხელშეწყობასა და წახალისებას. გაესვა ხაზი ამ ყველაფერში ინოვაციური ონლაინ პლატფორმებისა და საუკეთესო საერთაშირისო, მათ შორის ესტონური მაგალითების გამოყენებას.
ბოლო პანელი ეხებოდა მუნიციპალური სერვისების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაზრდას, რომლის მოდერატორიც იყო მაგდა პოპიაშვილი - რედაქტორი, ვებპორტალი „თვითმმართველობის დროა”. პანელში მომხსენებლად მონაწილეობდნენ:
- ლაშა მაჭავარიანი - ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი, მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტო
- ზვიად მოდებაძე - პროგრამის კოორდინატორი, ASB საქართველო
- ლიზი სოფრომაძე - გამგეობის თავმჯდომარე, რეგიონის განვითარების ცენტრი
- გიორგი ტოკლიკიშვილი - თვითმმართველობის და რეგიონული განვითარების საკითხების სპეციალისტი, კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი (CTC)
მუნიციპალური სერვისების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაზრდის კუთხით მომხსენებლებმა ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად დაასახელეს სერვისების გაციფრულების ნაკლებობა, და ხაზი გაუსვეს ადგილობრივ დონეზე ინოვაციური მიდგომების დანერგვის აუცილებლობას.
ამის ფონზე, დადებითად შეფასდა მიმდინარე ინიციატივა, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს 21 მუნიციპალიტეტში საპილოტედ ინერგება ელექტრონული მომსახურების სერვისები, შეიქმნა 17 მოდული, რომლის საშუალებითაც მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ ონლაინ მიიღონ საჭირო სერვისები.
პანელური დისკუსიის დროს ასევე აღინიშნა, რომ ადგილობრივი თვითმართველობის ეფექტურობისთვის ცალკეული სერვისების მიწოდებას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.  აუცილებელია, ასევე, სწორი საკომუნიკაციო მექანიზმების დანერგვა, რაც ხელს შეუწყობს ადგილობრივი საჯარო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის ეფექტურ ურთიერთობას.
გამოწვევებს შორის დასახელდა ის გარემოებაც, რომ საქართველოში სერვისების მიწოდება ძირითადად ცენტრალიზებულია. ამ პირობებში რთულია ცენტრალურმა ხელისუფლებამ სწორად განსაზღვროს ადგილობრივი მოსახლეობის პრეფერენციები და საჭიროებები. შესაბამისად, მომხსენებლების მოსაზრებით, მნიშვნელოვანია დეცენტრალიზებული მიდგომები/პოლიტიკა და სერვისების მიწოდებაში ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების როლის გაზრდა. მუნიციპალური სერვისების დაგეგმვისა და შეფასების პროცესში საყურადღებოა ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის ინდიკატორების განსაზღვრა, ასევე, მოქალაქეთა ჩართულობის უზრუნველყოფა.
1. კონფერენციის გახსნა
2. პანელი I: ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმა: არსებული საჭიროებები, მიმდინარე რეფორმები და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის როლი

On December 18, IDFI held an online conference – Strengthening Good Governance Principles at the Local Level. The conference aimed at exploring challenges, planned reforms, needed interventions, and innovative approaches at the local level in terms of transparency, quality of governance, delivery of municipal services, and citizen participation. To this end, the event brought together organizations, experts, donor community working on local self-government, as well as representatives of both local and central governments to foster discussion on the following issues: the local self-government reform, developing transparency and accountability at the local level, promoting citizen participation and enhancing the quality of municipal service delivery. IDFI held the event with the support of the global philanthropic organization, Luminate.
The conference consisted of 4 sessions:
- Local Self-government Reform: Challenges, Ongoing Reforms and the Role of Civil Society Engagement
- Development of Transparency and Accountability Principles at the Local Level
- Promoting Citizen Participation in Local Decision-making Process
- Increase Access to and Quality of Municipal Services
The conference was opened and moderated by Mr. Giorgi Kldiashvili, the Executive Director of IDFI. In his opening remarks, he referred to the Decentralization Strategy 2020-2025, approved by the Government of Georgia, and stressed the need for a broad discussion on the progress of the reform, as well as current challenges.
The first panel, entitled - Local Self-government Reform: Challenges, Ongoing Reforms, and the Role of Civil Society Engagement - was moderated by Mr. David Aprasidze, project manager at Konrad Adenauer Foundation. The panelists included:
- Ms. Mzia Giorgobiani - Deputy Minister, Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia
- Ms. Nino Kakubava - Project Manager, United Nations Development Programme (UNDP)
- Ms. Lina Panteleeva – Governance Specialist, United States Agency for International Development (USAID)
- Mr. Archil Zhorzholiani - Good Governance for Local Development Programme Adviser, GIZ
During the panel, the speakers overviewed the process of the implementation of the local self-government reform in detail. The audience of the online conference got informed that most part of the 26 activities envisaged in the two-year action plan has already been implemented, and the report will be published by the end of the year.
All speakers of the panel stressed the importance of the wider participation of civil society and international organizations in the adoption of the decentralization strategy, as a result of which the development of core principles of good governance was properly reflected in the document. The panel participants also expressed hope that a similar level of transparency and public participation will be ensured in the implementation process as well.
In the course of the debate, they emphasized that the decentralization process is quite complex and it does not only implies the transfer of particular competencies to municipalities. It is necessary to ensure adequate material and financial resources for them, as well as the development of strategic documents that will focus on long-term outcomes for the municipalities.
Participatory budgeting has been named as one of the key tools for citizen participation. As it was mentioned, despite the good results for Georgia in the Open Budget Survey (OBS), the country has a rather low score in public participation.
Finally, the focus was made on the level of public trust, as increasing public trusts represents one of the major goals of the Decentralization Strategy. The speakers discussed the challenges in this regard and shared their viewpoints about how to overcome this challenge, as well as the most effective ways to reduce the sense of nihilism among citizens.
The second panel, entitled - Development of Transparency and Accountability Principles at the Local Level - was moderated by Mr. Mikheil Darchiashvili, Governance Program Manager at USAID Project Good Governance Initiative in Georgia (GGI). Other panelists included:
- Ms. Nana Tavdumadze – Chief of Staff, Ozurgeti Municipality Assembly
- Ms. Pelagia Makhauri – Deputy Head of Analytical Department, Ministry of Justice of Georgia
- Mr. Giorgi Nasrashvili – Good Governance Expert, United Nations Development Programme (UNDP)
- Mr. Nikoloz Rosebashvili - Head of Department of Local Self-governance and Policy, Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia
- Ms. Salome Sagharadze – Project Coordinator, Georgian Young Lawyers Association (GYLA)
- Ms. Teona Turashvili – Media, Internet and Innovations Direction Head, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)
All participants agreed on the significance of the transparency and accountability chapter of the Decentralization Strategy. In terms of activities envisaged in this direction, the introduction of the Unified Electronic Management System in 2019 was emphasized, along with the importance of launching the system of evaluation and self-assessment at a local level.
The panel speakers also overviewed the adoption of the Building Transparency and Integrity Strategies and Action Plans by various municipalities. The importance of the support from international donors and the participation of local stakeholders in the process, as well as the prominence of a complete implementation of the declared commitments, were highlighted.
In the course of the panel discussion about the challenges municipalities are facing in terms of transparency and accountability, a number of points were voiced: lack of proactive disclosure of public information, competence and accountability of legal entities, as well as transparency and fair competition in public procurement. As stated by the panel speakers, some of the issues have become even more acute for the municipalities during the Covid-19 pandemic. A high level of politicization, lack of strategic documents and action plans in most municipalities were emphasized. At the same time, the significance of the support from donor organizations in the development and implementation of strategies and action plans at the local level was highlighted. The speakers positively assessed the participation of self-governing entities in the international initiative, Open Government Partnership (OGP), as important changes are implemented and best international practices are shared through this platform.
The third panel on Promoting Citizen Participation in Local Decision-Making Process was moderated by Ms. Tiniko Bolkvadze, Participatory Democracy Program Manager at Open Society Georgia Foundation (OSGF). The panelists included:
- Ms. Natia Apkhazava - Head of Branch in Batumi, Civil Society Institute (CSI)
- Mr. Revaz Barbakadze - Chairman, Rustavi Innovation Hub
- Ms. Marika Gorgadze - Deputy Chief of Party, USAID Good Governance Initiative Project (GGI) in Georgia
- Mr. Irakli Melashvili – Independent Expert
- Mr. Zviad Koridze - Regional Offices Manager, Transparency International Georgia
The panel speakers demonstrated the importance of participation tools for promoting good governance to the audience through their experience, implemented initiatives, and best practices.
According to the speakers, citizen participation in the decision-making process serves as one of the cornerstones of good governance. Therefore, the willingness of citizens to contribute to the local decision-making process is of great importance. At the same time, it was stressed that in some cases, citizens face a lack of readiness of local government representatives to promote public participation in policymaking. As a consequence, local government officials do not often support civic initiatives.
The panel speakers named participatory budgeting as one of the most efficient participatory tools, as the legislation obligates local governments to consider the issues identified by citizens. At the same time, it was argued that unfortunately, other participatory mechanisms as such a General Assembly of a Settlement, Petition, and the Council of civil advisors remain inefficient, have only consultative functions, and do not have a strong influence on the decision-making process. This raises a sense of mistrust and skepticism among citizens.
The panel discussion also highlighted the importance of effective implementation of the decentralization policy, as the development of local municipalities will improve communication between the public and local governments. As a result, local priorities will be determined and decisions on important policy issues will be made with the participation of the local population.
It was also noted that it is essential to ensure public awareness about appropriate citizen participation mechanisms. Citizens should be informed about how and in what way they can be engaged, and what challenges they may face in the process.
The speakers also indicated that the willingness and activism of citizens are not enough, and support and promotion of the use of participatory mechanisms from local self-government authorities play a crucial role. The use of innovative online platforms and the best international, including Estonian practice, was also emphasized in this regard.
The final panel entitled - Increase Access to and Quality of Municipal Services - was moderated by Ms. Magda Popiashvili, Editor-in-chief of Droa.Ge. The panelists included:
- Mr. Lasha Machavariani – Acting Chairperson, Municipal Services Development Agency
- Mr. Zviad Modebadze – Program Coordinator, ASB Georgia
- Ms. Lizi Sopromadze – Chair of the Board, Regional Development Center
- Mr. Giorgi Toklikishvili – Local Governance and Regional Development Specialist, Centre for Training and Consultancy (CTC)
In terms of improving the access to and quality of municipal service delivery, the speakers named the lack of digitization of public services as one of the main challenges and stressed the need for introducing and developing innovative approaches at the local level.
In this context, the current initiative, in frames of which e-services are being introduced in 21 pilot municipalities of Georgia, was positively assessed. 17 modules were created, which will enable citizens to receive municipal services online.
The panelists also noted that the provision of particular municipal services is crucial for the effectiveness of local self-government. It is also important to develop proper communication mechanisms, which will facilitate effective collaboration between the representatives of the local public sector and civil society.
The fact that service delivery in Georgia is predominantly centralized, wasnamed among other challenges. In this context, it is difficult for the central government to identify and respond to the needs of the local population. Therefore, according to the speakers, it is of great importance to have a decentralized policy/approach, as well as to increase the role of local municipalities in service delivery. In the process of planning and evaluation of municipal services, it is important to determine indicators for accessibility and quality, as well as to ensure citizen participation.