IDFI „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში შესატან ცვლილებებს აფასებს
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ანალიზი 16 სექტემბერი 2021
2021 წლის პირველ ივლისს დარეგისტრირდა საქართველოს პარლამენტის წევრთა მიერ ინიცირებული კანონის პროექტი. ინიციატივის მიზანია საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2019 წელის 7 ივნისის  N1/4/693,857 გადაწყვეტილების აღსრულება. აღსანიშნავია, რომ გადაწყვეტილების აღსრულება საკანონმდებლო ორგანოს 2020 წლის პირველ მაისამდე უნდა განეხორციელებინა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს აღნიშნულმა გადაწყვეტილებამ მართლმსაჯულების გამჭვირვალობის უაღრესად მნიშვნელოვანი კონსტიტუციური სტანდარტები დაამკვიდრა, თუმცა საქართველოს პარლამენტს იგი ამ დრომდე არ აღუსრულებია. ამ სტანდარტების იმპლემენტაცია არის არამხოლოდ საქართველოს პარლამენტის პირდაპირი კონსტიტუციური ვალდებულება, არამედ ე.წ. „შარლ მიშელის შეთანხმების“ ნაწილიც. კანონპროექტის მიღებას წინ უძღვოდა 2021 წლის 16 ივნისს ქ. ბორჯომში IDFI-ის მიერ ორგანიზებული სამუშაო შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საქართველოს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა.
IDFI-ის შეფასებით კანონპროექტი სრულად არ აღასრულებს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ დადგენილ სტანდარტებს. დამატებით, კანონპროექტი ქმნის მნიშვნელოვან ადმინისტრაციულ ბარიერებს სასამართლოს გადაწყვეტილებების საჯარო ინფორმაციის სახით მისაღებად. კანონპროექტის არსებული ფორმით მიღება ვერ უზრუნველყოფს იმ ლეგიტიმური მიზნების მიღწევას, რომელთა დასაცავადაც გააუქმა საკონსტიტუციო სასამართლომ სრულად პერსონალურ მონაცემთა დაცვაზე ორიენტირებული ნორმები. ამდენად, კანონის პროექტი უარყოფითად უნდა შეფასდეს.  მეტიც, კანონპროექტის უცვლელად მიღება წარმოშობს როგორც სასამართლოს აქტების ხელმისაწვდომობის, ისე პერსონალურ მონაცემთა დაცვის უფლების დარღვევის საფრთხეს და სასამართლო ხელისუფლების გადატვირთვის რეალურ რისკს.
IDFI მიიჩნევს, რომ კანონის პროექტი მნიშვნელოვნად უნდა დაიხვეწოს, როგორც შინაარსობრივი, ისე საკანონმდებლო ტექნიკის თვალსაზრისით. IDFI-მ საკუთარი წერილობითი შენიშვნები საქართველოს პარლამენტს ორ ალტერნატიულ კანონპროექტთან ერთად წარუდგინა.
დანართი N1: IDFI-ს მოსაზრება საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსასრულებლად რეგისტრირებულ კანონპროექტთან დაკავშირებით.
დოკუმენტი მიმოიხილავს საქართველოს პარლამენტის წევრთა მიერ პირველ ივლისს რეგისტრირებულ Ν07-3/95/10 კანონპროექტს „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და აღწერს იმ მიზეზებს, რომელთა გამოც მიიჩნევს, რომ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი პროექტი, რეალურად, ვერ უზრუნველყოფს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების იმპლემენტაციას, შესაბამისად, ვერც სასამართლოს აქტების ხელმისაწვდომობას.
ჩამოტვირთეთ შეფასება
დანართი N1.1: პარლამენტში რეგისტრირებული კანონის პროექტის გადამუშავებული ვერსია
„საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტში  დარეგისტრირებული კანონის პროექტის გადამუშავებული ვერსიაში შენარჩუნებულია საქართველოს პარლმენტის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსასრულებლად შერჩეული მოდელი, თუმცა შეცვლილია შინაარსობრივი სტანდარტები და გამარტივებულია სასამართლოს აქტების საჯარო ინფორმაციის სახით გაცემის შესახებ განხილვის პროცედურები.
ჩამოტვირთეთ კანონის პროექტი
დანართი N1.2: საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების მეთოდი
„საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ IDFI-ის მიერ მომზადებული კანონის პროექტით შეცვლია პარლამენტის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსასრულებლად შერჩეული მოდელი. სახელდობრ, რელევანტურ საკითხებს მოსამართლის ნაცვლად გადაწყვეტს საერთო სასამართლოს აპარატი, რაც მოსამართლეთა გადატვირთვის რისკს ამცირებს, პროცედურა არის მოქნილი და იძლევა როგორც სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის რეალიზების, ასევე პერსონალურ მონაცემთა დაცვის უფლების მეტი ეფექტურობით დაცვის საშუალებას.

IDFI's Assessment on the Initiated Amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts
On July 1, 2021, the bill initiated by the members of the Parliament of Georgia was registered. The bill aims to enforce the Judgement of the Constitutional Court of Georgia N1/4/693,857 of June 7, 2019. Notably, the Parliament was obligated to enforce the decision till May 1, 2020.
The judgment of the Constitutional Court has established extremely important constitutional standards for the transparency of the judiciary, although it has not yet been implemented by the Parliament. The implementation of these standards is the direct constitutional obligation of the parliament. In addition, it is part of the so-called Charles Michel Agreement. It should be noted that the registration of the bill was preceded by the workshop of June 16, 2021, organized by IDFI in Borjomi, which was attended by the Legal Issues Committee of the Parliament.
According to IDFI, the bill does not fully comply with the standards set by the Constitutional Court. In addition, the bill creates significant administrative barriers to obtaining court decisions in the form of public information. Adoption of the bill in its current version does not ensure the achievement of the legitimate goals for the protection of which the Constitutional Court has declared those norms unconstitutional, that were solely focused on the protection of personal data. Thus, the bill should be evaluated negatively.
Moreover, the adoption of the bill without much-needed modifications compromises both- to freely access to judicial acts and the right to protection of personal data. Besides, the bill creates the risk of judicial overload.
IDFI believes that the bill should be significantly advanced, both in terms of normative content and legislative technique. IDFI submitted its written opinion to the Parliament of Georgia alongside two alternative bills.
Annex N1: IDFI’s Opinion on the Bill Registered for the Implementation of the Constitutional Court's Judgment
The document reviews the bill N707-3/95/10 “On Amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts” registered by the Members of Parliament on July 1 and describes the reasons why IDFI considers that the bill submittedfails to ensure the implementation of the judgment of the Constitutional Court, therefore, neglects the effective exercise of the right to access to judicial acts.
Download IDFI's assessment
Annex N1.1: A Revised Version of the Bill Registered
The revised version of the bill “On Amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts” retains the model chosen by the Parliament of Georgia for implementing the judgment of the Constitutional Court, yet the substantive standards have been changed and the procedures for reviewing the issue of the judicial acts in the form of public information have been simplified.
Download the draft law
Annex N1.2: Method of Implementing the Constitutional Court’s Judgment
The draft law “On Amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts” prepared by IDFI has changed the model selected by the chosen by the Parliament of Georgia for implementing the judgment of the Constitutional Court. Namely, the relevant issues are decided by the Apparatus of the Court instead of the judge, which reduces the risk of judicial overload, the procedure is flexible and allows for more effective access to judicial acts, as well as the protection of the right to personal data protection.