ნიკა გვარამიას შეწყალების ყველა კონსტიტუციური წინაპირობა არსებობს
სიახლეები | განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ანალიზი | სტატია 3 ნოემბერი 2022
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2022 წლის 16 მაისს მიღებული გადაწყვეტილებით ნიკა გვარამიას თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. 2022 წლის 2 ნოემბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ნიკა გვარამიასთვის თავისუფლების აღკვეთის გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა.
ნიკა გვარამიასთვის თავისუფლების აღკვეთის გადაწყვეტილება მკაცრი კრიტიკის საგანი გახდა როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე. ნიკა გვარამიას გათავისუფლებისკენ მოწოდება დაფიქსირდა ევროპარლამენტის 2022 წლის 9 ივნისის რეზოლუციაშიც.  2022 წლის 16 ივნისს მედიის ადვოკატირების კოალიციამ, ხოლო 8 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს პრეზიდენტს ნიკა გვარამიას შეწყალების თხოვნით მიმართა. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოცხადების შემდგომ კვლავ გააქტიურდა დისკუსია პრეზიდენტის მიერ ნიკა გვარამიას შეწყალებასთან დაკავშირებით. მედიის ადვოკატირების კოალიციამ, ისევე როგორც სხვადასხვა პოლიტიკურმა პარტიამ, კიდევ ერთხელ მოუწოდა პრეზიდენტს ნიკა გვარამიას შეწყალებისკენ. შეწყალების ინსტრუმენტი არის სამართლებრივ-პოლიტიკური მექანიზმი, რომელსაც კონსტიტუციონალიზმის ისტორიაში თავისი სპეციფიკური ადგილი უჭირავს. კონსტიტუციური ინსტიტუტების გამოყენებისა თუ მასზე უარის თქმის მართლზომიერება მხოლოდ შესაბამისი უფლებამოსილების მქონე პირის გადაწყვეტილებით ვერ შეფასდება. სხვაგვარად, ნებისმიერ კონსტიტუციურ ინსტრუმენტს თავისი გამოყენების წინაპირობები გააჩნია. ეს წინაპირობები რიგ შემთხვევებში კონსტიტუციაში ფორმალურადაა გადმოცემული, თუმცა ხშირად კი მოაზრებულია და მათ გამოსარკვევად მსოფლიოს კონსტიტუციურ გამოცდილებას უნდა მივმართოთ.
“არსებობს თუ არა ნიკა გვარამიას შეწყალების კონსტიტუციური წინაპირობები?” ეს იქნება მთავარი კითხვა რომელსაც მიმდინარე ანალიზში ვუპასუხებთ.
1. შეწყალების კონსტიტუციური ინსტიტუტის მიზნები
შეწყალების ინსტრუმენტი სახელმწიფოს მეთაურთა ძალაუფლების ისტორიული კომპონენტია. აღნიშნულს აღიარებს საქართველოს ძირითადი კანონიც. საქართველოს კონსტიტუციის 53-ე მუხლის მე-2 პუნქტის „ზ“ ქვეპუნქტი შეწყალებას საქართველოს პრეზიდენტის ექსკლუზიურ კომპეტენციად განიხილავს. შეწყალების ინსტრუმენტს სხვადასხვა მიზნები/ეფექტები შეიძლება გააჩნდეს. მათი დიდი ნაწილი სახელმწიფო მმართველობის მოდელის მიხედვით იცვლება, თუმცა ამ ინსტიტუტის ისტორიული მიზნები უცვლელია. მეტიც, ისტორიული მიზნების გარეშე, ამ ინსტრუმენტის არსებობა კარგავს თავის ფუნქციას.
ურთიერთშეკავებისა და გაწონასწორების (checks and balance) მექანიზმში მინიჭებული ფუნქციების მიღმა, სამართლის დოქტრინაში შეწყალების ინსტრუმენტის სამი ტრადიციული მიზანი განიხილება:
1. დამნაშავის პატიება, როგორც ჰუმანური აქტის გამოვლინება;
2. მართლმსაჯულების ხარვეზის გასწორება (ეს არ გულისხმობს, სასამართლოს გადაწყვეტილებების კანონიერების შემოწმებას);
3. სახელმწიფოს ინტერესების დაცვა.
2. ნიკა გვარამიას შეწყალება და სახელმწიფო ინტერესების დაცვა
ნიკა გვარამიას შეწყალების თვალსაზრისით, განსაკუთრებული ყურადღება ბოლო მიზანზე გვსურს გავამახვილოთ.  სახელმწიფოს ინტერესების დაცვის გამო პირთა შეწყალებას კონსტიტუციონალიზმში არაერთი  გამოვლინება ჰქონია. თუმცა პირის ან პირთა ჯგუფის ამ მიზნით შეწყალების საჭიროება ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში სახელმწიფოს ინტერესებისა და საჭიროებების მიხედვით უნდა გადაწყდეს.
საქართველოს მოსახლეობის გაცხადებული სურვილია, ევროკავშირში გაწევრიანება. ქართველი ერის ნება ასახულია ქვეყნის ძირითად კანონში, რომელიც ყველა კონსტიტუციურ ორგანოს, მათ შორის, საქართველოს პრეზიდენტს ავალებს თავისი “უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღოს ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.”
ევროპული პარლამენტის 2022 წლის 9 ივნისის რეზოლუცია „მედიის თავისუფლებისა და ჟურნალისტთა უსაფრთხოების დარღვევების შესახებ“ პირდაპირ გმობს ნიკა გვარამიას დაპატიმრებას. 12 აგვისტოს, ასოცირების შეთანხმების იმპლემენტაციის ანგარიშში ნიკა გვარამიას საქმე, პოლიტიკურად სენსიტიურ საქმეებს შორისაა დასახელებული.  2022 წლის 23 ივნისს ევროკავშირმა საქართველოს კანდიდატის სტატუსი არ მიანიჭა და მიუთითა, რომ საქართველომ უნდა შეასრულოს ევროკომისიის 17 ივნისის მოსაზრებით განსაზღვრული 12 პრიორიტეტული ამოცანა. მედიის თავისუფლების დაცვა და პოლარიზაციის შემცირება მათ შორისაა. ევროკომისია 17 ივნისის მოსაზრებაში ნათლად მიუთითებს, რომ მედიის მფლობელთა წინააღმდეგ სამართალწარმოებებს მსუსხავი ეფექტი გააჩნია მედიის თავისუფლებაზე და სახელმწიფომ ამ საქმეებთან მიმართებით უმაღლესი სამართლებრივი სტანდარტები უნდა დააკმაყოფილოს. ეს პრიორიტეტული ამოცანები საქართველომ 2022 წლის ბოლომდე უნდა შეასრულოს.
ნიკა გვარამიას გამამტყუნებელი განაჩენი, როგორც დანაშაულის შემადგენლობის ისე სასჯელის ზომის განსაზღვრის თვალსაზრისით არაერთ კითხვის ნიშანს წარმოშობს. აღნიშნულზე მიუთითებს, როგორც სახალხო დამცველისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მომზადებული სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებები და განაჩენის შეფასებები, ასევე ის ფაქტი, რომ 2017-2021 წლებში, სავარაუდოდ, საერთოდ არ ყოფილა გამოყენებული თავისუფლების აღკვეთა იმ დანაშაულისთვის, რომელშიც ნიკა გვარამია იქნა დამნაშავედ ცნობილი. აღნიშნულზე, ევროპარლამენტის 9 ივნისის რეზოლუციასთან ერთად, მიუთითებს საქართველოს სახალხო დამცველის შეფასებები, რომელიც სასამართლოს გადაწყვეტილებას დასაბუთებულობისა და კანონიერების საერთაშირისო პრინციპების უხეშ დარღვევად აფასებს.
შეწყალების ინსტრუმენტის მიზანი არ არის სასამართლოს გადაწყვეტილებების კანონირების შემოწმება, თუმცა საქართველოს სასამართლო სისტემის ზოგადი რეპუტაციისა და განაჩენის მიმართ არსებული მნიშვნელოვანი სამართლებრივი კითხვების გათვალისწინებით, ნიკა გვარამიას წინააღმდეგ გამოტანილი განაჩენი შეიძლება იქცეს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების დამაბრკოლებელ ერთ-ერთ გარემოებად. კერძოდ, ამ განაჩენის მიმართ არსებობს ნიკა გვარამიას წინააღმდეგ პოლიტიკური დევნისა და შერჩევითი მართლმსაჯულების განხორციელების რეალური ნიშნები. ბუნებრივია, განაჩენი არ არის საბოლოო, საჩივრდება, მაგრამ მოცემულ შემთხვევაში განსაკუთრებული ღირებულება აქვს დროულობას. როგორც ცნობილია, საქართველომ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინაპირობები უახლოეს მომავალშიუნდა შეასრულოს. ამ დრომდე, საქართველომ უნდა დაანახოს სტრატეგიულ პარტნიორებს, რომ მას რეალურად სურს, ევროკავშირის წევრობა და მზად არის ეფექტურად აღმოფხვრას ამ გზაზე არსებული დაბრკოლებები. აღნიშნულზე მიუთითებს აშშ-ს საელჩოსა და ევროკომისიის საგარეო ქმედებათა სამსახურის 2022 წლის 2 ნოემბრის განცხადებები.
წარმოდგენილი ფაქტებიდან გამომდინარე, ნათელია შეწყალების ინსტრუმენტი, ფაქტობრივად ერთადერთი ეფექტური გზაა პრობლემის დროულად გადასაწყვეტად და საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე მნიშვნელოვანი დაბრკოლების აღმოსაფხვრელად.
ერთერთი ძირითადი კრიტიკული მედიის გენერალური დირექტორის დაპატიმრება არა ერთადერთ, თუმცა არსებითი დაბრკოლებაა საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის გზაზე.
საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, საქართველოს პრეზიდენტი არის სახელმწიფოს მეთაური. საპარლამენტო რესპუბლიკაში პრეზიდენტის უმთავრესი როლი ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური კრიზისების განმუხტვაა კონსტიტუციის მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში. ამასთანავე, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, სახელმწიფოს ძირითადი კანონი პრეზიდენტს აკისრებს კონსტიტუციურ ვალდებულებას მიიღოს ყველა ზომა, ევროპის კავშირში ინტეგრაციისთვის.
პრეზიდენტის მიერ შეწყალების ინსტრუმენტის გამოყენება არის აღნიშნული პრობლემის გადაწყვეტის ეფექტური გზა, რომელიც თავსებადია როგორც შეწყალების ინსტრუმენტის კონსტიტუციურ მიზნებთან ისე საქართველოს პრეზიდენტის კონსტიტუციურ კომპეტენციასთან.
ნიკა გვარამიას შეწყალება სრულად აკმაყოფილებს შეწყალების ინსტიტუტის კონსტიტუციურ მიზნებს. მეტიც, სახელმწიფოს ძირითადი კანონის 78-ე მუხლი საქართველოს პრეზიდენტს ავალდებულებს ”მიიღოს ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად”. ამდენად, საქართველოს კონსტიტუციურ სისტემაში ნიკა გვარამიას შეწყალება საქართველოს პრეზიდენტის პირად კონსტიტუციურ პასუხისმგებლობად შეიძლება იქნეს განხილული.

Tbilisi City Court sentenced Nika Gvaramia to imprisonment on May 16, 2022. On November 2, 2022, the Tbilisi Court of Appeals upheld the decision regarding Nika Gvaramia’s imprisonment.
The decision to imprison Nika Gvaramia was strongly criticized both locally and internationally. The call for the release of Nika Gvaramia was stated in the resolution of the European Parliament of June 9, 2022.
On June 16, 2022, the Media Advocacy Coalition, and on June 8, the Public Defender of Georgia appealed to the President of Georgia with a request to pardon Nika Gvaramia. After the decision of the Tbilisi Court of Appeals was announced, the discussion regarding the pardon of Nika Gvaramia by the President of Georgia has once again intensified. The Media Advocacy Coalition, as well as various political parties, once again called on the President to pardon Nika Gvaramia. The instrument of pardon is a political-legal mechanism that has its own specific place in the history of constitutionalism. The rationality of using or rejecting constitutional institutions cannot be evaluated only by the decision of a person with the relevant authority. In other words, any constitutional instrument has prerequisites for its use. In some cases, these preconditions are explicitly stated in the Constitution, although they are often only implied, and in order to explicate them, we have to refer to the constitutional experience of the world.
"Are there any constitutional prerequisites for pardoning Nika Gvaramia?" This will be the main question that we will answer in the present analysis.
The instrument of pardon is a historical component of the power of heads of state. This is also recognized by the main legislative act of Georgia. Article 53(2)(g) of the Constitution of Georgia grants the President with an exclusive pardoning authority. The instrument of pardon can have different purposes/effects. A large part of them differ according to the model of state governance, although the historical goals of this institution remain unchanged. Furthermore, without historical goals, this instrument loses its function.
Beyond the assigned functions of the mechanism of checks and balances, three traditional purposes of the pardon instrument are considered in legal doctrine:
1. Pardoning of convicts as a manifestation of a humane act;
2. Correcting an error of justice (this does not mean examining the lawfulness of court decisions);
3. Protection of state interests.
From the point of view of pardoning Nika Gvaramia, we would like to draw special attention to the final purpose mentioned above. Pardoning individuals for the protection of the interests of the state has had many manifestations in constitutionalism. However, the necessity to pardon a person or a group of persons for this purpose should be decided in each specific case with the consideration of the interests and needs of the state.
The stated aspiration of the population of Georgia is to join the European Union. The will of the Georgian nation is reflected in the main legislative act of the country, which obligates all constitutional bodies, including the President of Georgia, “to take all measures within the scope of their competences to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization.”
European Parliament’s resolution of June 9, 2022, “on violations of media freedom and the safety of journalists”, explicitly condemns the imprisonment of Gvaramia. In the Association implementation report of 12 August, the case of Nika Gvaramia was listed among politically sensitive cases. On 23th of June, 2022, the European Union did not grant the status of a candidate country to Georgia and indicated that Georgia should address the priorities specified in the Commission’s opinion on June 17. Protecting media freedom and reducing polarization are among the priorities. European Commission, in its opinion of June 17, points out that the court proceedings against media owners have a chilling effect on media freedom and, with regard to these cases, the highest legal standards should be met. Georgia must fulfill these priorities by the end of 2022.
The judgment of conviction against Nika Gvaramia raises many questions both in terms of the corpus delicti and the determination of the measure of the punishment. This is indicated in judgment evaluations and amicus curiaes prepared by the Public Defender and by non-governmental organizations, as well as the fact that, between 2017 and 2021, presumably no imprisonment was used for the crime for which Nika Gvaramia was found guilty. Along with the resolution of the European Parliament of June 9, this is indicated in the evaluations of the Public Defender of Georgia, who assessed the court decision as a gross violation of the international principles of justification and legality.
The purpose of the instrument of pardon is not to examine the lawfulness of court decisions. However, considering the general reputation of the Georgian judicial system and the important legal questions regarding the verdict, the decision rendered against Nika Gvaramia may become one of the obstacles to Georgia's integration into the European Union. In particular, with regard to this verdict, real signs of political persecution and selective justice against Nika Gvaramia are present. Evidently, the decision is not final and will be appealed, but in this case time has a special value. As it is known, Georgia must fulfill the preconditions for obtaining the EU candidate status in the near future. Until then, Georgia should show its strategic partners that it really aspires to EU membership and is ready to effectively eliminate obstacles in the way. This is indicated by the statements of the US Embassy and the European Union's foreign affairs and security policyon November 2, 2022.
Based on the presented facts, it is clear that the instrument of pardon is actually the only effective way to solve the problem in a timely manner and to remove the significant obstacle on the path of Georgia's European integration.
The arrest of the general director of one of the main critical media outlets may become not the only, but certainly an essential obstacle on the way to European integration of Georgia.
According to the Constitution of Georgia, the President of Georgia is the head of state. In the parliamentary republic, the main role of the president is to mitigate the current political crises in the country within the powers granted to her/him by the constitution. Furthermore, as mentioned above, the main legislative act of the state imposes the constitutional obligation on the president to take all measures for ensuring integration into the European Union.
The use of the instrument of pardon by the President is an effective way of solving the mentioned problem, which is compatible with both the constitutional goals of the instrument of pardon and the constitutional competence of the President of Georgia.
Nika Gvaramia's pardon fully meets the constitutional goals of the institute of pardon. Moreover, Article 78 of the Constitution of Georgia obligates the President to "take all measures to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization". As such, in the constitutional system of Georgia, pardoning Nika Gvaramia can be considered as a personal constitutional responsibility of the President of Georgia.