IDFI-ის განცხადება გიორგი დავითურის უკანონო დაკავების შესახებ
2 დეკემბერს, გამთენიისას, სპეცრაზმის მიერ რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე შეკრების დარბევისას საპოლიციო ძალებმა ალყაში მოაქციეს მშვიდობიანი დემონსტრანტები და დააკავეს ათობით პირი.  დაკავებულთა შორის არის, IDFI-ის კანონის უზენაესობისა და მედიის თავისუფლების მიმართულების ხელმძღვანელი, ადვოკატი, გიორგი დავითური.
გიორგი დავითური, დაახლოებით 11:00 საათისკენ, თბილისში, დროებითი მოთავსების ერთ-ერთ იზოლატორში გადაიყვანეს. 12 საათისთვის ადვოკატს მასთან შეხვედრის შესაძლებლობა მიეცა. გიორგი დავითურს სახის არეში აღენიშნება დაზიანებები, ასევე ორივე მაჯაზე  ხელბორკილების ნაჭდევები. დაკავებისას მას ასევე აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას.
დაკავების უსაფუძვლობის მიუხედავად, მას არ გაუწევია საპოლიციო ძალებისთვის  წინააღმდეგობა არცერთ ეტაპზე, ის მშვიდობიანი ფორმით მონაწილეობდა შეკრებაში.
ხაზგასასმელია, რომ გიორგი დავითურისთვის არ განუმარტავთ მისი დაკავების საფუძველი. აღნიშნული ინფორმაცია მისთვის ადვოკატთან შეხვედრის დროსაც არ იყო ცნობილი.
გიორგი დავითურის მხრიდან სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტს ადგილი არ ჰქონია, მან უარი განაცხადა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის შესახებ ოქმის ხელმოწერაზე.
ბოლო დღეებში, საპოლიციო ძალების მხრიდან მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიმართ განხორციელებული სისტემური ძალადობა, მედიის მიმართ სასტიკი მოპყრობა და მათ პროფესიულ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლა, შეკრების უკანონოდ დარბევისას დემონსტრანტების ალყაში მოქცევა კიდევ ერთხელ ავლენს რეპრესიაზე დაფუძნებული რეჟიმის ძალადობრივ სახეს.
საქართველოს კონსტიტუციისა და ევროპული მომავლის დაცვისთვის დაკავებული ყველა პირი დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს!

On December 2, at dawn, while breaking up the protest on Rustaveli Avenue, the special forces surrounded peaceful protesters and arrested tens of people. Among those arrested is the Head of the Rule of Law and Freedom of Media Direction at IDFI, lawyer Giorgi Davituri.
Giorgi Davituri was transferred to one of the temporary detention centers in Tbilisi around 11:00. By 12:00 he was allowed to meet with a lawyer. Giorgi Davituri had injuries on his face, as well as prints from handcuffs on both wrists. As he was being arrested, the police also verbally insulted him.
Despite the lack of grounds for the arrest, he did not resist the police forces at any stage, and he was a peaceful participant of the protest.
It should be underlined that Giorgi Davituri was not given an explanation for his arrest. This information was unknown to him even during the meeting with his lawyer.
Giorgi Davituri did not commit any administrative offense and refused to sign the administrative offense protocol.
In the past few days, the systemic violence perpetrated by the police forces against peaceful protesters, violent treatment of the media and interference with their professional activities, instances of surrounding protesters while illegally dispersing the protests, and other such actions once again reveal the violent face of the regime founded on repression.
Every person arrested for safeguarding the Georgian Constitution and the country’s European future should be freed immediately!