2020 წლის 22 ივნისს, საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი მესამე მოსმენით იხილავდა კანონპროექტს „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე. კანონპროექტის ინიციატორის, დეპუტატ ირაკლი სესიაშვილის შუამდგომლობის საფუძველზე, კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საკანონმდებლო ცვლილებების მესამე მოსმენიდან მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის დაბრუნების საკითხს.
საკითხები, რომელთა საფუძველზეც ინიციატორმა კანონპროექტის მეორე მოსმენისათვის დაბრუნების შუამდგომლობა დააყენა, პლენარულ მოსმენაზე განხილვამდე უცნობი რჩება. ასევე, ჯერჯერობით ხელმისაწვდომი არ გახლავთ ახალი ცვლილებების ამსახველი დოკუმენტი. კანონპროექტის ავტორის, ირაკლი სესიაშვილის განცხადებით, რადგანაც კანონპროექტის სუბიექტები საჯარო დაწესებულებებთან ერთად კერძო სექტორის წარმომადგენლებიც არიან, კვლავაც დღის წესრიგშია მთელი რიგი საკითხების გადახედვა. აღნიშნული განმარტება კიდევ ერთხელ მიანიშნებს, რომ კანონპროექტის ინიცირების პროცესში სათანადოდ არ იყო გათვალისწინებული დაინტერესებულ მხარეთა მოსაზრებები.
მოგეხსენებათ, კანონპროექტი ინიცირებისთანავე კრიტიკულად შეფასდა სამოქალაქო და კერძო სექტორის მხრიდან. კანონპროექტის შემუშავების პროცესი არ გახლდათ ინკლუზიური, მასში სათანადოდ არ ყოფილა ჩართული სხვადასხვა დაინტერესებული მხარე, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოება, დარგის სპეციალისტები და კერძო სექტორი. ასევე, უცნობია, ცვლილებების შემუშავებამდე მოხდა თუ არა საერთაშორისო პრაქტიკისა და სტანდარტების სიღრმისეული შესწავლა.
კანონპროექტის პირველი მოსმენის შემდგომ, სამოქალაქო და კერძო სექტორის შენიშვნები და რეკომენდაციები შემოთავაზებულ ცვლილებებში მხოლოდ ნაწილობრივ აისახა. რამდენიმე პოზიტიური ცვლილების მიუხედავად, პრინციპულად პრობლემური საკითხები მეორე მოსმენაზეც უცვლელი დარჩა. სამწუხაროდ მეორე მოსმენის დროს, კანონპროექტის განხილვა ფაქტობრივად არ შემდგარა. ავტორმა მუხლობრივად წარადგინა შემოთავაზებული ცვლილებები ყოველგვარი განხილვისა და პოლემიკის გარეშე.
კანონპროექტის მესამე მოსმენიდან მეორე მოსმენაზე დაბრუნება კიდევ ერთხელ ნათლად ადასტურებს, რომ მისი შემუშავების პროცესი მიმდინარეობდა დაჩქარებულად, დახურულ რეჟიმში, სამოქალაქო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებისა და სფეროს ექსპერტების სრულფასოვანი ჩართულობის გარეშე.
აღნიშნულიდან გამომდინარე კვლავ მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს:
- „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებების მომზადების პროცესში უზრუნველყოს ყველა დაინტერესებული მხარის, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, დარგის სპეციალისტებისა და კერძო სექტორის ჩართულობა.

On June 22, 2020, the Committee on Legal Affairs of the Parliament of Georgia discussed draft law on amendments to the Law of Georgia on Information Security at the third hearing. Based on the proposal of the initiator of the bill, MP Irakli Sesiashvili, the Committee supported the issue of returning the draft law from the third hearing to the second hearing at a plenary sitting.
The issues on the basis of which the initiator has proposed returning the bill to the regime of the second hearing remain unknown before discussion at the plenary sitting. Hereby, the document reflecting new changes to the draft amendments is also not available yet. According to the initiator of the bill, since the representatives of the private sector together with the public institutions fall under the scope of the draft law are considered the subjects of Critical Information Infrastructure,several issuesstill remain on the discussion agenda. This fact proves that the opinions of the interested parties were not properly taken into account in the process of initiating the bill.
Once initiated, the draft law has been criticized by the representatives of CSOs and private organizations. The process of elaborating draft amendments lacked inclusion of various stakeholders, including NGOs, experts, field specialists and private sector. It is also unclear whether an in-depth analysis of international practice and standards were conducted in the drafting process.
Since the first reading of the bill, opinions and recommendations represented by CSOs and private companies only partially reflected in the proposed amendments. Despite some positive modifications, principally problematic aspects of the draft law still represented a challenge as remained unchanged during the second hearing. Second reading of the draft law passed through without any discussion or debates at the committee hearing.
Returning the draft law from the third hearing to the second hearing regime once again reaffirms that the process of the legal drafting has been accelerated, lacked openness and the relevant involvement of CSOs, private sector representatives as well as experts in the field.
Based on the above, we once again call on the Parliament of Georgia to:
- Ensure active participation of all relevant stakeholders, including the representatives of local and international organizations as well as the private sector in the process of preparing draft amendments to the Law of Georgia on Information Security.