პოლიტიკური შემოწირულებები: თავისუფალი ნება თუ ბიზნეს ინვესტიცია?
სიახლეები | კვლევები | აქტუალური თემები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 24 ივნისი 2020
2020 წელს საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები იმართება, რომელიც, როგორც წესი, შემოწირულებების დიდი რაოდენობით გამოირჩევა. 2020 წლის 3 ივნისის მდგომარეობით, მმართველ პარტიას უკვე მიღებული აქვს 4,7 მლნ ლარზე მეტი შემოწირულება. გასულ 2019 წელს კი, მიუხედავად იმისა, რომ მხოლოდ შუალედური არჩევნები ჩატარდა, ქართულმა ოცნებამ 7 მილიონ ლარზე მეტი შემოწირულება მიიღო.
საქართველოს კანონმდებლობით, პოლიტიკური პარტიის მიერ ფიზიკური პირისგან ერთი წლის განმავლობაში მიღებული შემოწირულებები არ უნდა აღემატებოდეს 60,000 ლარს, ხოლო იურიდიული პირისგან კი - 120,000 ლარს.  პოლიტიკური შემოწირულებები ხშირად კორუფციის რისკის შემცველია. კომპანიები, რომლებიც მმართველ პარტიას აფინანსებენ, შესაძლოა იგებდნენ დიდი რაოდენობის ტენდერებს და ამ გზით ფაქტობრივად უკან იბრუნებდნენ გაცემულ თანხებს, ან სარგებლობდნენ სხვა სახის შეღავათებითა თუ პრივილეგიებით. ამასთან, კომპანიები ხშირად სხვადასხვა გზებით გვერდს უვლიან კანონით დადგენილ ლიმიტებს და მმართველ პარტიას იმაზე ბევრად მეტით აფინანსებენ, ვიდრე ეს დაშვებულია.
წინამდებარე სტატიაში განხილულია 2020 წლის 3 ივნისამდე და 2019 წლის განმავლობაში მმართველი პარტიის სასარგებლოდ განხორციელებული პოლიტიკური შემოწირულებების ისეთი შემთხვევები, რომლებიც აჩენს კითხვის ნიშნებს შემომწირველების კეთილსინდისიერებასა და შემოწირულებების კანონიერებასთან დაკავშირებით.
2020 წლის შემოწირულებები
ქართული ოცნების სასარგებლოდ 2020 წლის 3 ივნისისათვის ჯამურად 204 შემოწირულებაა განხორციელებული და ყველა შემომწირველი ფიზიკური პირია. თუმცა, საინტერესოა, რომ ხშირად ერთი კომპანიის თანამფლობელები და დირექტორები ერთსა და იმავე პერიოდში სწირავენ თანხებს. ზოგიერთ შემთხვევაში კი, შემომწირველები ერთი კომპანიის ისეთი თანამშრომლები არიან, რომლებიც ორგანიზაციაში მმართველ თანამდებობებს არ იკავებენ, რის გამოც ძალიან რთულდება მათი კომპანიასთან დაკავშირება.  ეს პრაქტიკა შესაძლოა მიუთითებს, რომ შემოწირულება არა ფიზიკური პირის პოლიტიკური პრეფერენციის ან პარტიის დაფინანსების სურვილითაა გამოხატული, არამედ ამაში სწორედ ბიზნესის ინტერესი იკვეთება.
მაგალითისთვის, 2020 წლის იანვრიდან 3 ივნისის ჩათვლით განხორციელებული შემოწირულებებიდან იკვეთება არაერთი ფიზიკური პირი, რომლებიც სავარაუდოდ კავშირში არიან შპს RMG Gold-თან, თუმცა ხშირ შემთხვევაში მათი კომპანიის თანამშრომლებად იდენტიფიცირება თითქმის შეუძლებელია.
ქვემოთ ჩამოთვლილი შემომწირველების კავშირების დასადგენად გამოყენებულია RMG Gold-ის ვებგვერდზე განთავსებული მათივე ბეჭდური გამოცემის მასალები,  ონლაინ მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია[1], სოციალური ქსელი “Facebook” და საჯაროდ ხელმისაწვდომი სახელმწიფო ონლაინ რესურსები.
მმართველ პარტიას 60,000 ლარი შესწირეს:
- RMG-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა თორნიკე ლიპარტიამ;
- წარმოების დირექტორმა, კობა მენაბდიშვილმა;
- კორპორაციულმა დირექტორმა, კახაბერ მჭედლიშვილმა;
- ვლადიმერ კახეთელიძემ, რომელიც 2018 წლის ინფორმაციით,უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი იყო;
- ყოფილმა აღმასრულებელმა დირექტორმა, ჯონდო შუბითიძემ, რომელიც RMG-სთან დაკავშირებული სხვა კომპანიის მფლობელია;
- ყოფილმა აღმასრულებელმა დირექტორმა, დავით ბალანჩივაძემ;
- გარემოს დაცვის საკითხებში დირექტორმა, მიხეილ კვარაცხელიამ;
- RMG-ის რესურსების გეოლოგმა (2017 წლის ინფორმაცია), მალხაზ ნაცვლიშვილმა;
60,000-ზე ნაკლები შესწირეს:
- კახაბერ კეკელიძემ, რომელიც 2014 წლის ინფორმაციით RMG-ის გამამდიდრებელი ფაბრიკის დირექტორი იყო - 55,000 ლარი;
- ადამიანური რესურსების მიმართულებით დირექტორის მოადგილემ, გიორგი ჩხეიძემ - 50,000 ლარი;
- კორპორაციული დირექტორის მოადგილემ, ამირან ქართველიშვილმა - 40,000 ლარი;
- ადამიანური რესურსების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა, ირაკლი შატაკიშვილმა - 15,000 ლარი;
- ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურის უფროსმა, კესო ჩიღუნაძემ - 30,000 ლარი;
- ზაზა ავალიშვილმა, რომელიც ონლაინ მედიაზე დაყრდნობით, 2014 წელს RMG-ის სტრატეგიული განვითარების მენეჯერი იყო - 45,000 ლარი;
- RMG-ის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერმა, ნატო ნოზაძემ - 7,000 ლარი;
- იროდი (ირაკლი) ჭეჟიამ, რომელიც “Facebook”-ზე მითითებული ინფორმაციის თანახმად, RMG Copper-ის შესყიდვების მენეჯერია - 7,000 ლარი;
- სოციალური პროექტების მართვის სამსახურის უფროსმა, დავით მენაბდიშვილმა - 7,000 ლარი;
- 7,000 ლარი შესწირა მმართველ პარტიას ჟიული ბერიძემაც, რომელიც RMG-ის ოფიციალური ვებგვერდზე გამოქვეყნებული სიახლეების მიხედვით, 2014 წელს გამამდიდრებელი ფაბრიკის სარემონტო სამსახურის ხელმძღვანელი იყო;
- გია მუშკუდიანმა 10,000 ლარი შესწირა ქართულ ოცნებას, რომელიც 2015 წლის ინფორმაციით RMG-ის ადმინისტრაციაში მუშაობდა.
- 10,000 ლარის შემოწირულება განახორციელა ჯემალ გიორგაძემაც, რომელიც 2015 წლის ინფორმაციით ასევე RMG-ის ადმინისტრაციაში იყო დასაქმებული.
- მაია ნაცვლიშვილმა მმართველ პარტიას 50,000 ლარი შესწირა. ერთი შეხედვით, მას არაფერი აკავშირებს არც RMG Gold-თან და არც სხვა რომელიმე კომპანიაში აქვს ინტერესი, თუმცა, ნაცვლიშვილის მისამართზეა რეგისტრირებული ალექსანდრე ქუთათელაძე, რომელიც 2010-2012 წლებში კომპანიის ფინანსური დირექტორი იყო. თავად მაია ნაცვლიშვილის სახელზე კი იძებნება უძრავი ქონების რეესტრში შპს “კვარციტის” (RMG-ს ძველი დასახელება) კაზრეთში მდებარე უძრავ ქონებაზე ამონაწერის მოთხოვნა.
მხოლოდ აქ მოცემული ინფორმაციით, RMG-სთან პირდაპირ თუ ირიბად დაკავშირებულმა ფიზიკურმა პირებმა მმართველ პარტიას 2020 წლის 3 ივნისის ჩათვლით 800 ათას ლარზე მეტი შესწირეს. საგულისხმოა, რომ კომპანიის შედარებით მაღალი რანგის თანამშრომლები დიდ თანხებს სწირავენ, ხოლო საშუალო მენეჯმენტში დასაქმებულები, 15, 10 ან 7 ათას ლარს. გარდა ამისა, შემომწირველთა სიაში ფიგურირებს ათობით სხვა ადამიანი, რომლებიც ბოლნისში, დაბა კაზრეთში ან მიმდებარე სოფლებში არიან რეგისტრირებულნი, ძირითად შემთხვევაში არ აქვთ წილები ბიზნესში და ან საერთოდ არ ფლობენ უძრავ ქონებას, ან მხოლოდ იმ სახლს, რომელშიც რეგისტრირებულნი არიან. ამასთან, მათი ნაწილის სახელები და გვარები იძებნება RMG-ის ონლაინ გაზეთის სხვადასხვა წლის გამოცემაში, რაც ბადებს ეჭვს, რომ ისინიც კომპანიის თანამშრომლები არიან, თუმცა რადგან მათი საბოლოო იდენტიფიცირება ვერ ხდება, აღნიშნული ინფორმაცია კვლევაში არაა წარმოდგენილი.
ის ფაქტი, რომ ერთი კომპანიის ამდენი თანამშრომელი ერთდროულად სწირავს მმართველ პარტიას თანხას, აჩენს ეჭვებს, რომ აღნიშნული თანხები მობილიზებულია კომპანიის მიერ და შესაძლოა კომპანიის ტოპ მენეჯმენტი იყენებდეს საკუთარ თანამშრომლებს შემოწირულების კანონის დარღვევით განსახორციელებლად. “პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის 27-ე მუხლის მე-7 პუნქტი ადგენს, რომ “შემოწირულების სხვა პირის მეშვეობით განხორციელება, გამოიწვევს შემოწირულების საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში მიმართვას, ხოლო სამართალდამრღვევ პირს დაეკისრება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი პასუხისმგებლობა”. აღნიშნულის მონიტორინგი და საეჭვო შემთხვევებში შესაბამისი დასაბუთების მოთხოვნა საქართველოს აუდიტის სამსახურს ევალება.
მსგავსად მოქმედებენ შპს ლილო მოლის დამფუძნებლებიც, რომლებზეც მედია აქამდეც წერდა.  კერძოდ, კომპანიის 15-დან რვა მეწილემ და კომპანიის დირექტორმა 2020 წლის 15 მაისს მმართველ პარტიას ჯამურად 455,000 ათასი ლარი შესწირეს.  აღნიშნულ პირებს 2017 წლიდან დღემდე მართველი პარტია ჯამურად 1,2 მლნ ლარზე მეტით აქვთ დაფინანსებული. თუმცა, ლილო მოლის შემთხვევაში მხოლოდ მეწილეებისა და მმართველ თანამდებობაზე მყოფი პირების იდენტიფიცირება ხდება, რის გამოც ნაკლებად სავარაუდოა შემოწირულების სხვა პირის მეშვეობით განხორციელების ფაქტი. მიუხედავად ამისა, ასეთი შემთხვევები აჩენს ეჭვებს, რომ მსგავსი შემოწირულებები არ არის ფიზიკური პირების პოლიტიკური სიმპათიების გამომხატველი, არამედ ემსახურება ბიზნეს ინტერესებს და გვერდს უვლის კანონით დადგენილ პოლიტიკური პარტიის დაფინანსების ლიმიტს.
2019 წლის შემოწირულებები
2019 წელს განხორციელებული შემოწირულებები განსაკუთრებით საინტერესოა, რადგან ეს ის იშვიათი წელია, როცა საქართველოში მხოლოდ შუალედური არჩევნები ჩატარდა. როგორც წესი, საქართველოში პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება მხოლოდ მნიშვნელოვან საარჩევნო წლებშია აქტიური. 2019 წლის ჯამური შემოწირულებები კი ზოგ შემთხვევაში აჭარბებს პრეზიდენტის, მერისა და საპარლამენტო არჩევნების წელს მიღებულ თანხებსაც, მაგალითად 2012, 2013 და 2014 წლების შემოწირულებებს.[2]
ს.ს. აკურასთან დაკავშირებული შემომწირველი კომპანიები
შემოწირულებების კუთხით კორუფციულ რისკების შემცველია სახელმწიფო შესყიდვები. კერძოდ კი, შემთხვევები, როცა კომპანიები ან მათი დამფუძნებლები თანხებს სწირავენ მმართველ პარტიას, რის შემდეგაც იგებენ მსხვილ ტენდერებს. განსაკუთრებით საყურადღებოა შემთხვევები, როცა ასეთ კომპანიებთან ტენდერის გარეშე, პირდაპირი წესით ხდება სახელმწიფო შესყიდვების ხელშეკრულებების გაფორმება.
შპს ნატურალი 7-მა მმართველ პარტიას 100,000 ლარი 2019 წლის 29 ნოემბერს შესწირა. გასულ წლებში ამ კომპანიის სახელით შემოწირულება არ განხორციელებულა. შპს ნატურალი 7-ს ორი მეწილე ჰყავს, ვაჟა და მერაბ ქუჩუკაშვილები. თავის მხრივ ვაჟა ქუჩუკაშვილს, 2018 წელს, 18,000 ლარი აქვს შეწირული სალომე ზურაბიშვილისთვის, ხოლო მერაბ ქუჩუკაშვილს - 15,000 ლარი. ამასთან მერაბ ქუჩუკაშვილმა 2019 წლის 12 დეკემბერს მმართველ პარტიას ინდივიდუალურად შესწირა 50,000 ლარი.
შპს ნატურალი 7-თან ერთად, ვაჟა და მერაბ ქუჩუკაშვილები რამდენიმე კომპანიას ფლობენ, რომლებითაც 2012-2019 წლებში პირდაპირი შესყიდვების გზით ჯამში 1,5 მილიონ ლარზე მეტი აქვთ მიღებული. ხელშეკრულებების ძირითადი ნაწილი გაფორმებულია ერთ შემსყიდველთან - ს.ს. აკურასთან, რომელის 99% -იან წილს სახელმწიფო ფლობს.
ნიშანდობლივია, რომ ამ კომპანიებს სახელმწიფო შესყიდვების პირდაპირი ხელშეკრულებები 2012-2017 წლებში უფორმდებოდათ, მას შემდეგ, არც ერთი კომპანიის სახელზე მსგავსი ხელშეკრულება 2019 წლამდე არ იძებნება.თუმცა, მას შემდეგ, რაც ქუჩუკაშვილებმა 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის სალომე ზურაბიშვილს თანხები შესწირეს, მათმა ერთ-ერთმა კომპანიამ შპს “ტემპი+”-მა 2019 წლის სექტემბერში 110,000 ლარამდე ღირებულების პირდაპირი ხელშეკრულება მიიღო ს.ს. აკურასგან. რის შემდეგაც, უკვე 2019 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში ქუჩუკაშვილებმა ისევ შესწირეს მმართველ პარტიას ჯამში 150,000 ლარი.
შპს ყვარლის სარდაფმა 2019 წლის 6 სექტემბერს ქართულ ოცნებას 100,000 ლარი შესწირა. აღნიშნული კომპანია ალკოჰოლურ სასმელებს აწარმოებს და 2015 წლიდან ნახევარ მილიონზე მეტი ლარის ღირებულების პირდაპირი შესყიდვის ხელშეკრულება აქვს მიღებული. თუმცა 2017 წლის ოქტომბრის შემდეგ, აღნიშნული შემოწირულების განხორციელებამდე შპს ყვარლის სარდაფს პირდაპირი შესყიდვის ხელშეკრულება აღარ მიუღია. 2019 წლის 20 სექტემბერს, თანხის შეწირვიდან 14 დღეში კომპანიამ მიიღო 164,000 ლარის ღირებულების კონტრაქტი. 2019 წლის შემოწირულების განხორციელების შემდეგ ყვარლის სარდაფმა ჯამში 200,000 ლარამდე ღირებულების კონტრაქტი მიიღო.  ყველა შემთხვევაში შემსყიდველი ს.ს. აკურა იყო. საინტერესოა, რომ 2007 წლიდან 2015 წლის აპრილის ჩათვლით, შპს ყვარლის სარდაფის მეწილე იყო დავით თოფურიძე, რომელიც პარალელურად, 2014 წლის 26 სექტემრიდან 25 დეკემბრის ჩათვლით, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს ბრძანებით, ს.ს აკურას დირექტორის თანამდებობასაც იკავებდა. თოფურიძე 2013 წლიდან 2014 წლის დეკემბრის ჩათვლით ასევე სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს დაქვემდებარებაში მყოფი სხვა სახელმწიფო საწარმოს, შპს “გრუზვინპრომის”(ამჟამად პრივატიზებულია) დირექტორის თანამდებობასაც იკავებდა.
ასევე 2019 წელს 100,000 ლარი შესწირა ქართულ ოცნებას შპს ტიფლისმა. ამ კომპანიის დამფუძნებელი და დირექტორიც ზემოთ ნახსენები დავით თოფურიძეა და ეს კომპანიაც ალკოჰოლურ სასმელებს აწარმოებს. შპს ტიფლისს სახელმწიფო შესყიდვების კონტრაქტები არ უფიქსირდება. თოფურიძემ თავის მხრივ 50,000 ლარი შესწირა სალომე ზურაბიშვილს.
ტიფლისიდისტილერი TIFLISI DISTILLERY -ისსახელზეა 100,000 ლარიანი შემოწირულება ქართული ოცნებისთვის 2019 წელს და 100,000 ლარიანი შემოწირულება სალომე ზურაბიშვილისთვის 2018 წელს. აღნიშნული კომპანიაც ალკოჰოლურ სასმელს აწარმოებს, მისი ერთ-ერთი მეწილე ისევ დავით თოფურიძეა. აღნიშნული კომპანიაც არ ფიქსირდება როგორც მიმწოდებელი შესყიდვების ვებგვერდზე, თუმცა დავით თოფურიძის სხვა კომპანიას, შპს ბარაკონს, პირდაპირი შესყიდვების გზით 70,000 ლარზე მეტი ღირებულების ხელშეკრულება აქვს მიღებული, აქაც შემსყიდველი ისევ სს აკურაა.
2019 წელს 100,000 ლარი შესწირა მმართველ პარტიას შპს ეიბისიმაც, 2018 წელს კი იმავე რაოდენობის თანხა სალომე ზურაბიშვილს შესწირა.მისი მეწილე ამირან ჯიბუტია, ხოლო დირექტორი სოლომონ გვაჯაია. ჯიბუტი შპს  ტიფლისიდისტილერიში დავით თოფურიძის ბიზნეს პარტნიორია, გვაჯაია კი დირექტორი.
საინტერესოა, რომ ჩამოთვლილი კომპანიებიდან ყველას, პირდაპირ ან ირიბად (დამფუძნებლების სხვა კომპანიებით) კავშირი აქვთ სახელმწიფო საწარმო სს აკურასთან, რომელიც ღვინომასალას, ღვინოსა და საბრენდე სპირტს აწარმოებს.
აღნიშნულ საწარმოს ფორბსის 2019 წლის სახელმწიფო კომპანიების რეიტინგის მიხედვით, მე-15 ადგილი  უკავია და მისი ბრუნვა 30 მილიონ ლარს აჭარბებს. როგორც ზემოთ აღინიშნა, აკურას აქციების 99%-ს სახელმწიფო ფლობს, რომელიც მართვის უფლებით სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს აქვს გადაცემული.
ს.ს აკურა აქტიურადაა ჩართული რთველის პროცესში და თითქმის ყოველ წელს, მთავრობის განკარგულების საფუძველზე მას ევალება რთველის პერიოდში ყურძნის მიღება-გადამუშავებისთვის აუცილებელი ღონისძიებების ჩატარება. აღნიშნული გულისხმობს, როგორც კახეთის, ასევე რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში ს.ს. „აკურას“ მიერ კერძო კომპანიების შესყიდვის შემდეგ ბაზარზე დარჩენილი ყურძნის შესყიდვას, გადამუშავებას, დასაწყობებასა და შენახვას. ამ აქტივობების განსახორციელებლად, სს აკურა 2016 წლიდან სსიპ სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიმართავს მოთხოვნით სახელმწიფოებრივი და საზოგადოებრივი მნიშვნელობის ღონისძიების შეზღუდულ ვადებში შეუფერხებლად ჩატარებისათვის მიეცეს უფლება ტენდერის გარეშე შეისყიდოს სხვადასხვა მომსახურება. წარდგენილ განცხადებებში ასეთი საგამონაკლისო მოთხოვნის მიზეზად დასახელებულია შესასყიდი ყურძნის რაოდენობის წინასწარ გათვლის შეუძლებლობა. შესყიდვების სააგენტომ 2016-2019 წლებში სს. აკურასთვის პირდაპირი შესყიდვის გამოყენების 14 მოთხოვნიდან ყველა დააკმაყოფილა, რითიც ს.ს. აკურას 133 მილიონ ლარზე მეტი თანხის მომსახურების პირდაპირი წესით შესყიდვის უფლება მისცა.
სხვა შემომწირველი კომპანიები
შპს ტრანსპორტის მართვის საერთაშორისო კომპანიამმმართველ პარტიას 2019 წლის 27 დეკემბერს 100,000 ლარი შესწირა.
ამ კომპანიას სახელმწიფო შესყიდვებში მხოლოდ ორ ელექტრონულ ტენდერში აქვს მონაწილეობა მიღებული. ორივე შესყიდვა ჯამში 900,000 ლარამდე ღირებულების იყო და ორივეში უკონკურენტოდ გაიმარჯვა. ორივე შემთხვევაში შემსყიდველი იყო შპს ჯიარ ლოჯისტიკა და ტერმინალები, რომელიც სახელმწიფო კომპანიაა.
შპს ზიმომაც პირველად 2019 წელს, სექტემბერში შესწირა თანხა მმართველ პარტიას, 100,000 ლარის ოდენობით.  კომპანია ცნობილია ბიძინა ივანიშვილის დენდროლოგიური პარკისთვის ხეების გადატანის სამუშაოების შესრულებით. კომპანიას ჯამში 100 მილიონამდე ლარის ღირებულების ტენდერები აქვს მოგებული. კომპანიის დამფუძნებლები თანხებს წირავდნენ წინა ხელისუფლებასაც და მაშინაც დიდი რაოდენობის ტენდერებს იგებდნენ. შპს ზიმო გამოირჩევა პირდაპირი შესყიდვის წესით მიღებული მაღალ თანხიანი ხელშეკრულებებით. ასევე, კომპანია 2017 წელს შავ სიაში მოხვდა პროექტის ვერ დასრულების გამო.
2016-2019 წლებში შპს ციტადელს  ჯამში 240,000 ლარი აქვს შეწირული ქართული ოცნებისთვის. კომპანიის ერთ-ერთი დამფუძნებელი ბიძინა ივანიშვილის ძმა, ალექსანდრე ივანიშვილია, რომელსაც ოცნებისთვის და სალომე ზურაბიშვილისთვის ჯამში 180,000 ლარი აქვს შეწირული. კომპანიის დირექტორს, ბადრი ბუთხუზს კი - 35 ათასი ლარი. თავის მხრივ, ალექსანდრე ივანიშვილი სხვა კომპანიებსაც ფლობს, რომელთა შორისაა ტორნადო + 85,000 ლარიანი შემოწირულებით. ამ კომპანიის ერთ-ერთი მეწილეა თამაზ ხარაიძე, რომელსაც ასევე 2019 წელს აქვს შეწირული 20,000 ლარი ქართული ოცნებისთვის.
რაც შეეხება სახელმწიფო შესყიდვებს, შპს ციტადელს 2018 წელს სს  ნავთობისა და გაზის კორპორაციის 450,000 ლარიანი ელექტრონული ტენდერი უკონკურენტოდ აქვს მოგებული. ალექსანდრე ივანიშვილის კიდევ ერთ კომპანიას, შპს დუგლაძეების ღვინის კომპანიას 227,000 ლარზე მეტის სახელმწიფო შესყიდვის კონტრაქტი აქვს მიღებული. აღსანიშნავია, რომ ამ კომპანიის ორ სხვა დამფუძნებელს ჯამში ქართული ოცნებისთვის და სალომე ზურაბიშვილისთვის 225,000 ლარი აქვთ შეწირული.
2019 წლის შემომწირველებიდან სულ 15 იყო ისეთი კომპანია, რომელმაც მმართველ პარტიას 100,000 ლარი შესწირა. აქედან 9 კომპანია და მათ მფლობელებთან დაკავშირებული სხვა კომპანიები, აქტიურად მონაწილეობენ სახელმწიფო ტენდერებში, უმეტესად კი პირდაპირი შესყიდვების გზით.
გარდა ამისა, IDFI-ის ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ამ კომპანიებიდან ხუთი ერთ ინდუსტრიაში, ღვინის წარმოების ბიზნესში მოღვაწეობს და ყველა მათგანი სახელმწიფო შესყიდვებში დამოკიდებულია ერთ შემსყიდველზე - ს.ს. აკურაზე. მნიშვნელოვანია, რომ ხშირ შემთხვევაში შემომწირველი კომპანიების მეწილეები ინდივიდუალურადაც ახორციელებენ შემოწირულებებს, რაც ცხადია ზრდის მათ მიერ მმართველი პარტიის სასარგებლოდ გაღებული თანხების ოდენობას.
ის გარემოება, რომ უმეტეს შემთხვევაში შემოწირულების განხორციელება და პირდაპირი შესყიდვების ხელშეკრულებების მიღება დროში ერთმანეთს ემთხვევა, აჩენს ეჭვს, რომ პირდაპირი შესყიდვები სახელმწიფოს მხრიდან შესაძლოა გამოიყენებოდეს როგორც მმართველი პარტიისათვის შემოწირულებების მოზიდვის  ინსტრუმენტი. ამასთან, უშუალოდ ს.ს. აკურას მიერ სახელმწიფო შესყიდვებისას უმეტესად გამარტივებული შესყიდვის გამოყენება იმ პერიოდშიც, როცა რთველი არ მიმდინარეობს, აჩენს შესაძლებლობას ეს თანხები მიიმართოს სწორედ იმ კომპანიებისკენ, რომელთა მიმართაც სახელმწიფოს მხრიდან გარკვეული კავშირი ან დაინტერესება არსებობს.
IDFI-ის ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა, რომ პოლიტიკური დაფინანსების კუთხით ყველაზე დიდ პრობლემას წარმოადგენს ის ფაქტი, რომ როგორც წესი, დარღვევები გამოიხატება კანონით დადგენილი მოთხოვნებისათვის თავის არიდებაში. ეს იმას ნიშნავს, რომ ქმედება შესაძლოა ფორმალურად შეესაბამებოდეს კანონის მოთხოვნებს, თუმცა რეალურად ეწინააღმდეგებოდეს კანონის მიზნებს.
სწორედ ამიტომ, ვთვლით, რომ აუცილებელია აუდიტის სამსახურმა გააძლიეროს მონიტორინგის ფუნქცია, დროულად გამოავლინოს შესაძლო დარღვევების ფაქტები, მოითხოვოს შესაბამისი დასაბუთებები და დააკისროს ჯარიმა დამრღვევ სუბიექტებს.
ამასთან, წინამდებარე კვლევის შედეგად გამოვლენილი ფაქტების საფუძველზე, ვფიქრობთ მნიშვნელოვანია აუდიტის სამსახური დაინტერესდეს როგორც ს.ს აკურას შესყიდვების ეფექტიანობით, ასევე RMG Gold-ის თანამშრომლების მიერ განხორციელებული შემოწირულებების კანონიერებით.
[1] ონლაინ მედიასა და RMG Gold ბეჭდურ გამოცემაში მოპოვებული ინფორმაცია, ზოგჯერ ასახავს გასულ წლებში მიმდინარე მოვლენებს, რის გამოც, შესაძლოა დასაქმებულების პოზიცია არ მოდიოდეს ზუსტ თანხვედრაში დღეს არსებულ მდგომარეობასთან.

In 2020, Georgia will hold parliamentary elections, which are usually marked by a large volume of political donations. As of June 3, 2020, the ruling party has already received more than GEL 4.7 million in donations. Last year, in 2019, despite the fact that only by-elections were held, the Georgian Dream Party received more than GEL 7 million in donations.
Under Georgian law, donations received by a political party from a natural person must not exceed GEL 60,000, and from a legal entity - GEL 120,000within one year. Political donations often lead to corruption. Companies that fund the ruling party may be winning a large number of government tenders or enjoying other types of benefits or privileges, and in this way, they might be making a profit on their “investment”. Additionally, companies often bypass the limits established by law and finance the ruling party far more than is allowed.
This article discusses the cases of political donations, that raised suspicions in regards to the integrity of the donors and the legality of their contributions in favor of the ruling party throughout 2019 and before June 3, 2020.
A total of 204 donations have been made in favor of the Georgian Dream Party by June 3, 2020, and all donors are naturalpersons. However, it is interesting to note, that often, the co-owners and directors of one company donate money within the same timeframes. In some cases, donors are employees of one company who do not hold managerial positions, making it very difficult to connect them with the organization. This practice may indicatethat,these donationsare not an expression of support or preference towards a political partyby natural persons,but rather a calculated move in the interest of the business.
For example, the donations made in early 2020 show a number of individuals who are likely to be affiliated with RMG Gold Ltd, although in many cases it is almost impossible to identify them as employees of the company.
In order to ascertain links between the donors listed below, we used materials from RMG Gold’s website, information spread on online media[1], the social network "Facebook", and publicly available government resources.
Individuals who donated GEL 60,000 to the ruling party:
- RMG’s Executive Director Tornike Lipartia;
- Production Director,Koba Menabdishvili;
- Corporate Director, Kakhaber Mchedlishvili;
- Vladimer Kakhetelidze, who was the Chief of Security according to data from 2018;
- Ex-Executive Director, JondoShubitidze,who is currently the owner of a company affiliated with RMG.
- Ex-Executive Director,Davit Balanchivadze;
- Director of Environmental Affairs, Mikheil Kvaratskhelia;
- RMG’s Resource Geologist (based on sources from 2017), Malkhaz Matsvlishvili;
Donations below GEL 60,000:
- Kakhaber Kekelidze, who was the Director of RMG’s Enrichment Plant (based on sources from 2014), donated - GEL 55,000;
- Deputy Director of the Department of Human Resources, GiorgiChkheidze - GEL 50,000;
- Deputy Corporate Director, Amirankartvelishvili - GEL 40,000
- Head of the Human Resource Development Department, Irakli Shatakishvili - GEL 15,000;
- Head of Human Resource Management, KesoChighunadze - GEL 30,000;
- Zaza Avalishvili, who according to online media, was RMG’s Strategic Development Manager in 2014, donated - GEL 45,000;
- RMG’s Public Relations Manager, NatoNozadze - GEL 7,000;
- Irodi(Irakli)Chezhia, who is RMG Copper’s Procurement Manager, according to information indicated on “Facebook” - GEL 7,000;
- Head of Social Projects Management Department, DavitMenabdishvili - GEL 7,000;
- GEL 7,000 was donated by Zhiuli Beridze,who was the Head of RMG’s Enrichment Plant’s Repairs Department in 2014, according to news published on the company’s website;
- Giorgi Mushkudiani, who worked in RMG Administration, according to data from 2015, donated GEL 10,000 to the Georgian Dream Party.
- Jemal Giorgadze, who was also employed within RMG Administration, according to data from 2015, also donated GEL 10,000.
- Maia Natsvlishvili donated GEL 50,000 to the ruling party. At first glance, she has no ties with RMG Gold or any other affiliated company, however, Alexander Kutateladze, who was the company's financial director from 2010-2012, is registered at Natsvlishvili's address. In the name of Maia Natsvlishvili herself, a request for an extract of real estate located in Kazreti, Quartzite Ltd (old name of RMG) can be found in the real estate registry.
According to the data provided in this list alone, individuals directly or indirectly connected with RMG donated more than GEL 800 thousand to the ruling party,as of June 3, 2020. The company's relatively high-ranking employees are donating large sums of money, while employees in the middle management donateGEL 15, 10, or 7 thousand. In addition, the list of donors includes dozens of other people who are registered in Bolnisi, Kazreti, or nearby villages, in most cases have no shares in the business and either do not own real estate at all, or only the house in which they are registered. However, the names and surnames of some of them can be found in various editions of the RMG online newspaper, which raises suspicions that they are also employees of the company, however since it is not possible to identify them with high certainty, they are not included in the study.
The fact that so many employees of one company donate money to the ruling party at roughly the same time, raises suspicions that the funds may have been mobilized by the company and that the company's top management may be using its employees to bypass the donationlimits established by law. Article 27, paragraph 7 of the Organic Law of Georgia on Political Unions stipulates, that "Performing a donation through another person shall reroute the donation towards the state budget of Georgia, and the offender shall be held liable under Georgian law." The Georgian Audit Office is responsible for monitoring and requesting relevant justification in such suspicious cases.
The founders of Lilo Mall Ltd, have been found to be engaged in similar activities, which has been covered by the media before. In particular, eight out of 15 shareholders of the company and the director of the company donated a total of GEL 455,000 to the ruling party on May 15, 2020. These persons have financed the ruling party with a total of more than GEL 1.2 million since 2017. However, in the case of Lilo Mall, only shareholders and executives are identified, therefore it is less likely that the donationsare channeled through third persons. Nevertheless, such cases raise suspicions that such donations do not reflect the political sympathies of individuals, but rather serve business interests and circumvent the funding limits established by law.
Donations made in 2019 are especially interesting, since only by-elections were held in Georgia. Usually, political parties in Georgia are actively funded only during important election years. However, the total donations for 2019, exceeds the amounts received throughout somePresidential,Local and even Parliamentary election years, for example, donations in 2012, 2013 and 2014[2].
Public procurement carries corruption risks in terms of political donations. In particular, cases where companies or their founders win lucrative government tenders after having donated to the ruling party. The cases where government procurement contracts are awarded to such companies directly, without a tender, are especially noteworthy.
LLC Natural 7 donated GEL 100,000 to the ruling party, on 29th of November, 2019. No other donations have been performed by this company in previous years. LLC Natural 7 has two shareholders, Vazha Kuchukashvili and Merab Kuchukashvili. As for personal donations, Vazha kuchukashvili donated GEL 18,000 and Merab Kuchukashvili - GEL 15,000 towards Salome Zurabishvili’s campaign in 2018. Additionally, Merab Kuchukashvili donated GEL 50,000 on 12th of December 2019, to the ruling party.
Along with LLC Natural, Vazha and Merab Kuchukashvili own several other companies, through which they have been awarded GEL 1,5 million worth of direct procurement contracts throughout the years from 2012 to 2019. Most of these contracts were signed with one procuring entity, JSC Akura, which is 99% owned by the State.
It is noteworthy that these companies were awarded direct public procurement contracts throughout 2012-2017, after which, no such contractscan be found until 2019. After the Kuchukashvilis donated funds to Salome Zurabishvili for the 2018 presidential election, one of their companies, Tempi + Ltd, received a direct contract worth GEL 110,000 from JSC Akura, in September 2019. After which, the Kuchukashvilis donated a total of GEL 150,000 to the ruling party, in November and December 2019.
Kvareli Cellar Ltd donated GEL 100,000 to the Georgian Dream on September 6, 2019. The company produces alcoholic beverages and since 2015 has received more than half a million GEL worth of direct procurement contracts. However, from October 2017 to 2019, Kvareli Cellar Ltd had not been awarded any direct purchase contracts. On September 20th, 2019, 14 days after the donation was made, the company received a contract worth GEL 164,000. After the 2019 donation, Kvareli Cellarhas been awarded contracts worth up to GEL 200,000 in total. In all cases, the purchaser was JSC Akura. It is interesting to note that from 2007 to April 2015, Davit Topuridze was a shareholder of Kvareli Cellar Ltd, who simultaneously held the position of the director of JSC Akura By the decree of the Agricultural Projects Management Agency, from 26th of September through 25th of December 2014. Topuridze also held the position of director of Gruzvinprom Ltd (now privatized),from 2013 to December 2014, another state-owned enterprise under the Agricultural Project Management Agency.
Also in 2019, Tiflis Ltd donated GEL 100,000 to the Georgian Dream Party. The founder and director of this company is Davit Topuridze mentioned above and this company also produces alcoholic beverages. Tiflis Ltd Does not seem to have any state procurement contracts under its name. As for Topuridze,he donated GEL 50,000 to Salome Zurabishvili’s campaign.
LTD TIFLISI DISTILLERY has made a GEL 100,000 donation for the Georgian Dream Party in 2019 and a 100,000 GEL donation for Salome Zurabishvili in 2018. The company also produces alcoholic beverages, one of its shareholders is Davit Topuridze. This company is not registered as a supplier on the procurement website, however, Davit Topuridze's other company, Baracon Ltd, has received a direct procurement contract worth more than GEL 70,000, the procuring entity is JSC Akura once again.
In 2019, ABC Ltd also donated GEL 100,000 to the ruling party, and in 2018, the same amount was donated to Salome Zurabishvili. Its shareholder is Amiran Jibuti, and its director is Solomon Gvajaia. Jibuti is a business partner of Davit Topuridze in LTD TIFLISI DISTILLERY and Gvajaia is its director.
Interestingly, all of the listed companies are directly or indirectly (through other companies owned by the founders) connected with the state-owned enterprise JSC Akura, which produces wine and spirits.
According to the Forbes 2019 ranking of state-owned enterprises, the company ranks 15th and its turnover exceeds GEL 30 million. As mentioned above, 99% of Akura’s shares are owned by the state, which have been transferred to the Agricultural Project Management Agency with the right to manage them.
JSC Akura is actively involved in the vintage process and almost every year, based on the government's decree, it is responsible for taking the necessary measures to receive and process grapes during the vintage period. This implies the purchase, processing, and storage of grapes left on the market by private companies in both Kakheti and Racha-Lechkhumi regions. To carry out these activities, JSC Akura has been requesting permissionfrom the State Procurement Agency since 2016, to grant them the right to purchase various services without a tender, within a limited time, in order to conduct activities of public interest. The inability to calculate in advance the amount of grapes to be purchased,is cited as substantiation for this request in the submitted applications. From 2016 to 2019, the Procurement Agency approved all of the 14 requests for simplified procurement submitted by Ltd Akura, which allowed them to directly purchase more than GEL 133 million worth of services.
Ltd International Transport Management Companydonated GEL 100,000 to the ruling party on 27th of December, 2019.
This company has participated in only two public procuremente-tenders. Both contracts together were valued at more thanGEL 900,000 and both were awarded without competition. In both cases, the buyer was GR Logistics and Terminals Ltd, a state-owned company.
Zimo Ltd donated to the ruling party for the first time in September 2019, the amount of GEL 100,000. The company is known for carrying out tree transplanting works for Bidzina Ivanishvili’s Dendrological Park. The company has won up to GEL 100 million worth of tenders. The founders of the company were also donating to the previous government and were winning large numbers of tenders during that period as well. Zimo Ltd stands out due to the high-value direct contracts. Also, the company was placed in the blacklist in 2017, for failing to complete a project.
Throughout 2016-2019, Citadeli Ltd has donated a total of GEL 240,000 to the Georgian Dream. One of the founders of the company is Bidzina Ivanishvili's brother, Alexander Ivanishvili, who has donated a total of GEL 180,000 to the party and Salome Zurabishvili, and the director of the company, Badri Butkhuzi donated GEL 35,000. Additionally, Alexander Ivanishvili owns other companies, including “Tornado” with a donation of + GEL 85,000. One of the shareholders of this company is Tamaz Kharaidze, who also donated GEL 20,000 to the Georgian Dream Party in 2019.
As for public procurement, in 2018 Citadeli Ltd was awardeda 450,000 GEL e-tender by JSC Oil and Gas Corporation, without competition. Another company of Alexander Ivanishvili, Dugladze Wine Company Ltd, has received a government contract worth more than GEL 227,000. It should be noted that two other founders of this company have donated a total of GEL 225,000 to the Georgian Dream Party and Salome Zurabishvili.
In 2019, there were 15 donor companies that donated $ 100,000 to the ruling party. Of these, 9 companies and other companies related to their owners are actively participating in state tenders, mostly through simplifiedprocurement.
In addition, IDFI's analysis revealed that five of these companies operate in the wine-making industry, andin terms of government contracts, they are all dependent on a single procuring entity – JSC Akura. It is important to note that in many cases, shareholders of donor companies, also make donations individually, which obviously increases their contributions towards the ruling party.
The fact that in most cases, donations and simplifiedprocurementcontracts coincide over time, raises suspicions that the Governmentmay be using direct procurement as a tool to attract donations to the ruling party. Additionally, the use of simplified procurement process by JSC Akura, even outside the vintage season, makes it possible for these funds to be directed towards companies that have vested State interests or connections.
The analysis by IDFI revealed that the most prominent problem in terms of political funding, is the fact that most apparent violations have to do with bypassing requirements established by the law. In other words, the action may be formally in line with the requirements, but may in fact contradict the purposes of the law.
For this reason, we believe that it is necessary for the Audit Office to strengthen monitoring efforts, timely identify possible violations, request appropriate justifications, and impose fines on violating entities.
In addition, based on the findings of this study, we believe it is important for the Audit Office to inquireabout the efficiency of JSC Akura's procurements and the legality of donations made by employees of “RMG Gold”.
[1] The information obtained from online media and RMG Gold print edition sometimes reflects events of past years, therefore position of the employees may not be in line with the current situation.