2015 წლის 19-25 მაისს საქართველო ინტერნეტის განვითარებით დაინტერესებული საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან ღონისძიებას მასპინძლობს. RIPE-ის ქსელის საკოორდინაციო ცენტრის ( The Réseaux IP Européens Network Coordination Centre (RIPE NCC) რეგიონულ შეხვედრას „ვირტუალური უსაფრთხოება და ოპერაციული სისტემები“ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია მასპინძლობს. 19-20 მაისი დაეთმო პრეზენტაციებს საქართველოსთვის აქტუალურ საკითხებზე, 21-25 მაისს კი ჩატარდება ტრენინგები სხვადასხვა ტექნიკური მიმართულებებით საქართველოს ინტერნეტ პროვაიდერებში დასაქმებული სპეციალისტებისთვის და სხვა დაინტერესებული პირებისთვის.
აღნიშნული ორგანიზაცია, რომელიც ახდენს IP მისამართების განაწილებას ევროპის, ცენტრალური აზიისა და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნების ინტერნეტ პროვაიდერებისთვის, 11 000 წევრს აერთიანებს, რომელშიც საქართველოში მოქმედი ინტერნეტ პროვიადერებიც და სხვა ორგანიზაციებიც შედიან. IP მისამართების განაწილების და მინიჭების გარდა, აღნიშნული არაკომერციული ორგანიზაცია ახორციელებს ინტენსიურ საქმიანობას ინტერნეტის განვითარების მხარდასაჭერად სხვადასხვა მიმართულებით.
19 მაისს, შეხვედრაზე ცალკე სესია დაეთმო საქართველოს ფართოზოლოვანი ინტერნეტის განვითარების საკითხებს. DYN-ის წარმომადგენლის ჯიმ ქოუვის (Jim Cowie) მიერ წარმოდგენილი იქნა პრეზენტაცია (იხ. Evolution of the Georgian Internet) საქართველოს ინტერნეტ ტრაფიკის, საერთაშორისო ტრანზიტული ფუნქციის და სხვა მნიშვნელოვანი მიმართულებით. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საინფორმაციო და ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, რატი სხირტლაძის მიერ წარმოდგენილი იქნა მარეგულირებელი კომისიის მონაცემები საქართველოს მობილური და ფიქსირებული ინტერნეტ მომსახურების ზრდის ტენდენციების, ტარიფების და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ (იხ.GNCC Broadband Measurements).
IDFI-ის მედია და ტელეკომუნიკაციის მიმართულების ხელმძღვანელმა, უჩა სეთურმა, წარმოადგინა პრეზენტაცია თემაზე - ინტერნეტ სიჩქარის ტესტირების საკითხები და გამოწვევები მცირე ინტერნეტ-პროვაიდერებისთვის (იხ.Internet Speed Testing Issues and Challenges of small ISPs).
IDFI-ის წარმომადგენლის მიერ წარმოდგენილი იყო მისი ხედვა იმ პრობლემების შესახებ, რომელიც არსებობს საქართველოს ინტერნეტ ბაზარზე და რომელიც აბრკოლებს ინტერნეტის კონცენტრაციის გაზრდას რეგიონებში. პრეზენტაციაში მოკლედ იყო წარმოდგენილი ის რეკომენდაციები, რომელიც დადგენილი აქვს მსოფლიო ტელეკომუნიკაციის გაერთიანებას (ITU) და ევროპული ტელეკომუნიკაციების სტანდარტების ინსტიტუტს (ETSI) ინტერნეტის სიჩქარის გაზომვის და შეფასების პროგრამებისთვის და სისტემებისთვის.
მცირე და საშუალო ზომის ინტერნეტ-პროვაიდერების მთავარ გამოწვევებად დასახელდა ინტერნეტის მომსახურებისთვის საჭირო საქსელო ინფრასტრუქტურასთან წვდომის და დაშვების პრობლემები. IDFI-ს ხედვით, ინტერნეტის სიჩქარის ამაღლებისთვის და მომხმარებლების დაცულობის უზრუნველყოფისათვის, უმთავრესია, რომ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ დამატებითი რეგულირებით და კონკურენტული მომსახურების შეთავაზებით, უფრო აქტიურად განხორციელდეს ინტერვენცია ბაზარზე. აღნიშნული, თავის მხრივ, უზრუნველყოფს, როგორც მომსახურების ხარისხის გაზრდას, ასევე ინტერნეტის ფასების ოპტიმიზაციას.

On May 19-25, 2015 Georgia hosts the important event for people interested in internet development. The RIPE Network Coordination Centre facilitates regional meeting named “Virtual Safety and Operating systems” which is hosted by Georgian National Communications Commission. Meeting time on May 19-20 was dedicated to the presentations about actual issues for Georgia. On May 21-25 trainings will be held in various technical fields for specialists employed at internet providers in Georgia and for other interested persons.
The organization mentioned above distributes IP address for European, Central Asia and Near East states internet providers , includes 11 000 members, including Georgian Internet Providers and other organizations. Exept of the distribution of IP address, this non-commercial organization carries out intensive activities for the support of the internet development in various fields.
During the meeting , on 19 May, the separate session was dedicated to the development of spreading internet issues in Georgia . The representative of DYN, Jim Cowie , presented about the Georgian internet traffic , international transit functioning and other important fields (See: Evolution of the Georgian Internet).
Head of Information and Analysis Department at Georgian National Communications Commission The head of department of Georgian National Communications Commission Rati Skhirtladze presented data of Commission of Regulations' regarding to tendency of increasing Georgian mobile and fixed internet services, tariffs and other important issues. (See: GNCC Broadband Measurements)
Head of Media and Telecommunications Department of IDFI, Ucha Seturi spoke about Internet Speed Testing Issues and Challenges of small ISPs. (See: Internet Speed Testing Issues and Challenges of small ISPs).
The representative of IDFI presented his view on the problem which we face in Georgian Internet Market and which restricts concentration of internet rising in regions. There was a short summary of the recommendations offered by International Telecommunication Union ( ITU ) and by European Telecommunication Standards Institute ( ETSI ) on measuring internet speed and values of programs and systems.
The main challenges of small and average Internet Providers were named the problems about the access to proper net equipment. According to the view of IDFI , in order to rise internet speed and ensure the customers safety, it is essential to implement more active intervention on market with the extra regulations by the Georgian National Communications Commission and by the offering of concrete service , intervention for active intervention on market. According to the views mentioned above , by itself , will ensure increasing quality of service as well as optimization of internet prices.