IDFI-ის ზამთრის სკოლა „კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები“ დაიწყო
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | აქტუალური თემები | სტატია 12 დეკემბერი 2022
2022 წლის 11 დეკემბერს, IDFI-ს ზამთრის სკოლის „კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები“, გახსნის ღონისძიება გამართა. სკოლა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით, 10-15 დეკემბრის პერიოდში, გუდაურში, სასტუმრო მარკო პოლოში, იმართება.
ღონისძიების გახსნის ცერემონიაზე ზამთრის სკოლის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს და შესარჩევ კონკურსში გამარჯვება მიულოცეს IDFI-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პროფესორმა კონსტანტინე კორკელიამ, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლე თეიმურაზ ტუღუშმა და კანონის უზენაესობისა და მედიის მიმართულების ხელმძღვანელმა გიორგი დავითრუმა.
„პირველ რიგში, მინდა მოგილოცოთ ზამთრის სკოლაში ორეტაპიანი, საკმაოდ მაღალი კონკურსის პირობებში, მოხვედრა. წელს ჩვენ გვაქვს სიახლე იმ თვალსაზრისით, რომ იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებთან ერთად, ზამთრის სკოლაში ჩავრთეთ საჯარო მოხელეები, რაც ვფიქრობ, ძალიან კარგი შესაძლებლობაა იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც სახელმწიფო დაწესებულებების საქმიანობაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ.“ - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
ზამთრის სკოლაში მონაწილეობენ საქართველოში ავტორიზებული უნივერსიტეტების იურიდიული ფაკულტეტის ბაკალავრიატის მე-4 კურსისა და მაგისტრატურის სტუდენტები. ასევე, მე-3 და მე-4 რანგის საჯარო მოხელეები. მონაწილეთა შესარჩევი კონკურსის ფარგლებში დაფიქსირდა 270 განაცხადი, რომელთაგან შეირჩა 25 საუკეთესო მონაწილე.
„ეს გახლავთ IDFI-ს მიერ ორგანიზებული რიგით მეორე ზამთრის სკოლა, რომელიც იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებსა და დამწყებ პრაქტიკოსებს აძლევს  შესაძლებლობას აქტუალური სამართლებრივი საკითხები დარგის წამყვანი ექსპერტებისა და მკვლევარების თანხლებით განიხილონ/სხვადასხვა პერსპექტივით დაინახონ, იმსჯელონ, უახლესი და რელევანტური ინფორმაცია მიიღონ და ცოდნა გაიღრმავონ.“ - თქვა გიორგი დავითურმა.
ზამთრის სკოლის ფარგლებში მოწვეული არიან სხვადასხვა პროფესიული გამოცდილების მქონე ადგილობრივი ექსპერტები და მომხსენებლები. ზამთრის სკოლის პროგრამა შემუშავდა და შესაბამისი საკითხები შეირჩა საქართველოს, როგორც დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს რეალობაში არსებული გამოწვევებისა და ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 12 პრიორიტეტის გათვალისწინებით.
საკითხები:
- კონსტიტუციონალიზმი:  ხელისუფლების დანაწილების პრინციპი და ადამიანის უფლებები;
- ადამიანის უფლებათა დაცვის საზედამხედველო და მოუკიდებელი სამართლებრივი ინსტრუმენტები;
- ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული და საერთაშორისო სასამართლოები: სამართლიანი სასამართლოს უფლება;
- პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა, პერსონალური მონაცემები და გამოხატვის თავისუფლება;
- მედიის თავისუფლება საქართველოში: პრაქტიკული და სამართლებრივი გამოწვევები;
- ფარული ელექტრონული თვალთვალის ტექნიკური და სამართლებრივი სისტემა საქართველოში.
კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების დაცვის რეჟიმის გაძლიერების და ამ კუთხით არსებულ სირთულეებზე ინფორმირებულობის გაზრდის საჭიროება დღითიდღე უფრო აშკარა ხდება. ზამთრის სკოლის მიზანია ხელი შეუწყოს მონაწილეების ცნობიერების ამაღლებას, არსებულ გამოწვევებზე დისკუსიების გამართვას და შეხედულებების ურთიერთგაცვლას.

Opening Event of IDFI’s Winter School “Rule of Law and Human Rights”
On December 11, 2022 opening event of IDFI’s Winter School – “Rule of Law and Human Rights” was held. School is being held on 10-15 December, with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency, Sida.
On the opening event executive director of IDFI - Giorgi Kldiashvili, professor of international human rights – Konstantine Korkelia, judge of the Constitutional Court of Georgia – Teimuraz Tughushi and head of rule of law and media direction – Giorgi Davituri addressed the participants and congratulated on winning in the qualifying competition.
“First of all, I would like to congratulate you on entering the winter school after two-stage rather high competition. This year we havea novelty - along with law students, we have involved civil servants in the project which, I think, is very good opportunity for people who play and important role in the activities of public institutions” – mentioned Giorgi Kldiashvili.
Participants of the Winter School are 4th year undergraduate and master’s students of faculty of law of universities authorized in Georgia. Also, 3rd and 4th rank civil servants. During the selection process, IDFI received 270 applications and selected the best 25 participants from them.
“This is the second Winter School organized by IDFI which gives the opportunity to law students and young practitioners to discuss/see from different perspectives, get newest and relevant information and improve their knowledge on important legal issues with leading experts and researchers in this field.
Local experts and speakers with different professional experience are invited in the winter school. Winter School program was prepared and relevant issues were selected taking into account the 12 priorities defined by European Commission and current challenges in Georgia as democratic and legal state.
Topics:
- Constitutionalism: the principle of separation of powers and human rights;
- Independent oversights institution for human rights protection;
- National and international courts for human rights protection;
- Right of privacy, personal data and freedom of expression;
- Freedom of media in Georgia: practical and legal challenges;
- Technical and legal system of covert electronic surveillance in Georgia.
The need to strengthen rule of law and human rights protection regime and to raise awareness of the challenges in this field is becoming more apparent day by day. The aim of Winter School is to facilitate awareness raising among participants, to promote discussions on existing challenges and exchange of views.