IDFI ფინანსურად სრულად გამჭვირვალე ორგანიზაციად დასახელდა
უკვე მესამე წელია IDFI სახელდება, როგორც ფინანსურად ერთ-ერთი ყველაზე გამჭვირვალე კვლევითი ორგანიზაცია. Transparify-მ მას 2018 წელსაც უმაღლესი – ხუთვარსკვლავიანი შეფასება მიანიჭა.
ორგანიზაცია Transparify მსოფლიოს მასშტაბით აფასებს, თუ რამდენად ასაჯაროვებენ არასამთავრობო/კვლევითი ორგანიზაციები მათი დაფინანსების შესახებ ინფორმაციას. რეიტინგში გამჭვირვალობის ხარისხის მიხედვით ორგანიზაციებს 0-დან 5 ქულამდე აქვთ მინიჭებული, სადაც 5 ყველაზე გამჭვირვალეს ნიშნავს.
Transparify-ის მიერ 17 ივლისს გამოქვეყნებულ ანგარიშში, 24 ქვეყნის 92 კვლევითი ორგანიზაციის ფინანსური გამჭვირვალობა არის შეფასებული, რომელთაგან 60-ზე მეტმა (მათ შორის IDFI-მ) 5 ქულიანი შეფასება მიიღო.
Transparify-ის აღმასრულებელი დირექტორის ჰანს გუტბროდის თქმით: „ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში გამჭვირვალე კვლევითი ორგანიზაციების სიჭარბე აჩვენებს, რომ ფინანსური გამჭვირვალობა ნორმა ხდება მსოფლიოს მაღალი დონის ორგანიზაციებს შორის.“ 2013 წლის შემდეგ საგრძნობლად გაიზარდა იმ ორგანიზაციების რიცხვი, რომლებიც უმაღლეს შეფასებას იღებენ (12 2013 წელს, 41 2016 წელს და ა.შ.).
IDFI დაფინანსებას სხვადასხვა წყაროებიდან იღებს. ეს წყაროებია: საერთაშორისო ფონდები, უცხოეთის ქვეყნების მთავრობები, საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციები და ინსტიტუტები, კერძო კომპანიები და ინდივიდები. IDFI დონორის მიერ შემოთავაზებული დაფინანსების მიღებას თანხმდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს დაფინანსება შეესაბამება მის ხედვას და მიზნებს, არ ახდენს უარყოფით გავლენას მის რეპუტაციასა და მიუკერძოებლობაზე.
„ჩვენი დაფინანსება არის საჯარო. წლების მიხედვით სრულად აღვრიცხავთ მიღებულ თანხას და გამჭვირვალობის მიზნით აქტიურად ვაქვეყნებთ ამ ინფორმაციას ჩვენს და სხვადასხვა ინიციატივების ფარგლებში შექმნილ ვებგვერდებზე,“ – აღნიშნავს IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი.
იმ ორგანიზაციას შორის, რომელთაც 2018 წელს გამჭვირვალობის კუთხით უმაღლესი შეფასება დაიმსახურეს, IDFI-ის გარდა კიდევ 4 საქართველოში მოქმედი ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციაა, კერძოდ: ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო, ISET- კვლევითი ინსტიტუტი და PMCG - კვლევითი ცენტრი.

For the third year, IDFI was declared as one of the most transparent Think Tank organizations in the world - receiving the 5 Star Award - by Transparify.
Transparify assesses the financial transparency of think tank organizations with a 0 to 5 star scale by looking at what information they publish about their funding (sources, projects and amounts) on their websites.
The report issued by Transparify on July 17 includes the assessment of the financial transparency of 92 Think Tank organizations (from 24 countries), 60 of which (including IDFI) received 5 stars.
According to Dr. Hans Gutbrod, Executive Director of Transparify: “the expansion of transparent Think Tanks over the last five years shows that financial transparency is becoming the norm among high quality institutions the world over.” Since 2013 the number of transparent institutions has increased over five times (41 in 2016, and 12 think tanks with full disclosure in 2013, when Transparify did the baseline).
IDFI gets funding from various sources, such as international funds, governments of foreign countries, international and/or local organizations and institutions, private companies and individuals.
IDFI accepts funding only if its purpose is in line with the organization’s vision and objectives, and does not negatively affect its reputation and independence.
“Information about the sources of our funding is public. For transparency purposes, we proactively publish information about our projects and their funding on our as well as any other relevant websites,“ – Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI.