საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ IDFI-ს საჩივარი სრულად დააკმაყოფილა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | IDFI-ს სასამართლო პრაქტიკა | პუბლიკაციები | სტატია 6 მარტი 2019
მიმდინარე წლის 27 თებერვალს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ სრულად დააკმაყოფილა ა(ა)იპ "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" ადმინისტრაციული საჩივარი ინდივიდუალური ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტის ბათილად ცნობის და  საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირისთვის საჯარო ინფორმაციის გაცემის დავალების თაობაზე.
2018 წლის 13 დეკემბერს IDFI-მ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს მიმართა განცხადებით და მოითხოვა 2015 წლიდან თბილისის საქალაქო სასამართლოდან საბჭოში მიღებული სტატისტიკური მასალები. კერძოდ, თბილისის საქალაქო სასამართლოს თითოეული მოსამართლის მიერ განხილულ საქმეთა რაოდენობა და მონაცემები საქმის განხილვის საპროცესო ვადების დაცვისა და გადაწყვეტილების მომზადების ვადების დაცვის თაობაზე.
2018 წლის 20 დეკემბერს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის მიერ IDFI-ს უკანონოდ ეთქვა უარი საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე იმ მოტივით, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭო განცხადებაში მოთხოვნილი ინფორმაციაზე განცხადების მოთხოვნის პერიოდისთვის სტატისტიკას არ აწარმოებდა.
2019 წლის 17 იანვარს IDFI-მ ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს და მოითხოვა საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის ბათილად ცნობა და მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემა, იმ საფუძვლით, რომ ინფორმაციის გაცემაზე უარი არღვევდა საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლებას.
ინფორმაციის თავისუფლებას მნიშვნელოვანი ადგილი აქვს კონსტიტუციით დაცულ ადამიანის ძირითად უფლებებში, რაც შემდგომში რეალიზებულია საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექში.  IDFI-ს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაცია, საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, წარმოადგენდა ღია საჯარო ინფორმაციას. კერძოდ, საჯარო დაწესებულებაში დაცულ, აგრეთვე საჯარო დაწესებულების ან მოსამსახურის მიერ სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებულ, დამუშავებულ, შექმნილ ან გაგზავნილ ინფორმაციას. საჯარო ინფორმაციის მიღება კი შეუძლია ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს, რამეთუ საჯარო ინფორმაცია ღიაა, გარდა კანონით გათვალისწინებული შემთხვევებისა და დადგენილი წესით სახელმწიფო, კომერციული ან პროფესიული საიდუმლოებისთვის ან პერსონალური მონაცემებისთვის მიკუთვნებული ინფორმაციისა.
საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, ყოველ 6 თვეში ერთხელ ევალება შეაფასოს მოსამართლეთა საქმიანობის ეფექტურობა, მათ შორის IDFI-ს მიერ მოთხოვნილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით. შესაბამისად, მოთხოვნილი ინფორმაცია წარმოადგენდა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში დაცულ ღია საჯარო ინფორმაციას, რომელიც არ შეიცავდა სახელმწიფო, პროფესიულ ან კომერციულ საიდუმლოებას ან პერსონალურ მონაცემებს და ექვემდებარებოდა გაცემას.
2019 წლის 21 თებერვალს გამართული ზეპირი მოსმენის საფუძველზე, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ სრულად დააკმაყოფილა IDFI-ს საჩივარი. კერძოდ, ბათილად იქნა ცნობილი საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საჯარო ინფორმაციაზე პასუხისმგებელი პირის უარი და მასვე დაევალა მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის გაცემა კანონმდებლობით დადგენილ ვადაში.
IDFI მიესალმება საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მხრიდან კანონმდებლობით გათვალისწინებული გასაჩივრების პროცედურების დაცვას და ანგარიშვალდებულობის გააზრებას. იმედს ვიტოვებთ, რომ საბჭო მომავალში გაითვალისწინებს აღნიშნულ პრეცედენტს და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა გარანტირებული იქნება ყველა დაინტერესებული პირისთვის.

On February 27, 2019, High Council of Justice (HCoJ) granted the appeal of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to abolish its administrative act and obligate the person responsible for public information to provide requested information to IDFI.
On December 13, 2018, IDFI requested public information from the HCoJ. Namely, statistics received from Tbilisi City Court on the number of cases tried by each judge of the court and statistics on the fulfillment of deadlines on case proceedings and preparation of final decisions.
On December 20, 2018, the person responsible for public information of HCoJ illegally refused to provide the requested information to IDFI on the ground that HCoJ did not keep the requested statistics at the time of request.
On January 17, 2019, IDFI appealed the decision and requested the HCoJ to abolish the illegal administrative act, since the decision violated IDFI’s right to access to public information.
Freedom of information is an important part of basic human rights guaranteed by the Constitution that is afterwards realized in the General Administrative Code of Georgia. IDFI requested open, public information according to the legislation. Namely, information stored at a public institution, as well as information received, processed, created or sent by a public institution or public servant in connection with official activities. Everyone may have access to public information available at the administrative body, as public information is open except for cases provided for by the law and information considered to be the state, commercial or professional secrets, or the personal data.
HCoJ is obligated to assess the effectiveness of judges every 6 months. This assessment is done based on certain statistics, some of which were requested by IDFI. Therefore, the requested information was open, public information stored at a public institution and did not contain any information considered to be state, commercial or professional secrets, or the personal data. Hence, HCoJ was obligated by law to disclose this data to IDFI.
During the oral hearing held on February 21, 2019, HCoJ granted the appeal of IDFI. Namely, the administrative act on the refusal to disclose public information was abolished and the person responsible for public information was obligated to provide requested data to IDFI.
IDFI welcomes the fact that HCoJ has met the procedures of appellation of an administrative act and that it takes into consideration its accountability according to the law. We hope that HCoJ will consider this a precedential case and ensure unrestricted access to public information in the future.