IDFI-მ ხორვატიაში გამართულ საერთაშორისო საარქივო კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | პუბლიკაციები | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 15 აპრილი 2018
პროექტის – ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სახელმწიფო არქივების ღიაობა კოორდინატორი ანტონ ვაჭარაძე მონაწილეობდა ხორვატიაში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაში (ICARUS-ის რიგით მეოთხე დღეები და EURBICA კონფერენცია). ღონისძიების სათაური იყო „ევროპული საარქივო ლანდშაფტი: ახალი ჰორიზონტების მიღწევა“.
ღონისძიება გაიმართა არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) ეგიდით და შედიოდა ორგანიზაციის 2018 წლის ოფიციალურ კალენდარში (https://www.ica.org/en/events). პროექტის ორგანიზატორები იყვნენ: კონსორციუმი ICARUS (საარქივო კვლევების საერთაშორისო ცენტრი), ქალაქ სპლიტის სახელმწიფო არქივი და EURBICA (ICA-ის ევროპის რეგიონული ფილიალი). მონაწილეები წარმოადგენდნენ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, ევროპული ქვეყნების ეროვნულ არქივებს და მუზეუმებს, უნივერსიტეტებსა და სხვა აკადემიურ დაწესებულებებს.
ღონისძიება ოფიციალურ ნაწილთან ერთად საშუალებას იძლეოდა არქივისტებს ერთმანეთში დაემყარებინათ პროფესიული კავშირები, აგრეთვე მონაწილეებს მიეცათ ადგილობრივ საარქივო დაწესებულებებში ვიზიტის შესაძლებლობა. საარქივო სფეროს ძირითადმა ევროპელმა წარმომადგენლებმა აქტიურად განიხილეს მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები.
კონფერენციაზე წარმოდგენილ და განხილულ მთავარ თემებს შორის იყო ღონისძიებები, რომლებიც აუცილებელია არქივების დაცვის, აღრიცხვის და გაციფრულების კუთხით; მიმდინარე საარქივო პროექტები და პროგრამები ევროპის მასშტაბით და არქივებსა და კერძო ორგანიზაციებს შორის ურთიერთთანამშრომლობა. პრეზენტაციებმა და დისკუსიებმა მოიცვა ყველა ის ძირითადი პრობლემა და გამოწვევა, რომელსაც არქივები, საარქივო პროექტები და ცალკეული მეცნიერები აწყდებიან.
პროექტი – ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სახელმწიფო არქივების ღიაობა ეხება იმ მთავარ პრობლემებს, რომლებსაც მკვლევრები / მოქალაქეები აწყდებიან არქივების გამოყენებისას. ეს პრობლემები გავლენას ახდენენ თანამედროვე საზოგადოებების წინაშე არსებულ უფრო ფართო გამოწვევებზე, რომლებიც უკავშირდება გამჭვირვალობას, ინფორმაციის თავისუფლებას, ადამიანის უფლებებსა და საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის მსხვერპლთა რეაბილიტაციას.
კონფერენციაზე ანტონ ვაჭარაძემ წარადგინა და განიხილა პროექტის ფარგლებში შექმნილი სახელმწიფო არქივების შეფასების უნიკალური მეთოდოლოგია, რომელსაც არ აქვს ანალოგი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში. ანტონ ვაჭარაძის გამოსვლას ესწრებოდნენ სფეროს მთავარი ევროპელი წარმომადგენლები: ICA-ს წარმომადგენელი დებორა ჯენკინსი, ICARUS-ის პრეზიდენტი ტომას აიგნერი, მალტის მთავარი არქივისტი ჩარლზ ფურუჯია, რომელიც არჩეულია ICA-ს პრეზიდენტად 2019-2020 წლებში, და სხვა მრავალი ქვეყნის არქივისტი და სფეროში მოღვაწე პირი. ყველა ეს ადამიანი გაეცნო IDFI-ის პროექტს და გამოთქვა ორგანიზაციასთან თანამშრომლობის ინტერესი.