IDFI-მ და Transitions Online-მა თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | მემორანდუმები | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 14 ივლისი 2021
დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულებით, IDFI აგრძელებს მოქმედების სფეროსა და საერთაშორისო ქსელის გაფართოებას. ამ კუთხით, 2021 წლის 8 ივლისს გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტსა (IDFI) და Transitions Online (TOL) შორის. დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით, მემორანდუმი მიზნად ისახავს ერთობლივ მუშაობას მედიისა და ჟურნალისტური საქმიანობის მიმართ ნდობის ხარისხის გაუმჯობესებისთვის. გარდა ამისა, მხარეები თანხმდებიან კოლაბორაციული ტრენინგების ჩატარების მნიშვნელობაზე საზოგადოების ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფებისთვის, ფაქტების შემოწმებისა და დეზინფორმაციის ამოცნობის/განეიტრალების კუთხით.
Transitions Online არის არასამთავრობო არაკომერციული ორგანიზაცია ჩეხეთში , რომელიც მუშაობს მედიის თავისუფლების განვითარებისა და ჟურნალისტური სტანდარტების ამაღლების მიმართულებით ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის, ბალკანეთისა და პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებში 1999 წლიდან.
IDFI და TOL შეთანხმდნენ ფუნდამენტურ პრინციპებზე დეზინფორმაციისა და მისი შედეგების განეიტრალების კუთხით. ამრიგად, დაგეგმილია თანამშრომლობით ჩატარდეს ტრენინგები ჟურნალისტებისთვის და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის, ისევე როგორც საზოგადოების სხვა სეგმენტებისთვის. ამასთანავე, მხარეები თანხმდებიან კოორდინირებულად იმუშაონ დეზინფორმაციისა და ჰიბრიდული ომის კვლევების მიმართულებით აკადემიური შესწავლის დახვეწისთვის.
IDFI და TOL, მემორანდუმის ფარგლებში, ასევე ითვალისწინებენ პარტნიორობას ანალიტიკური მუშაობისა და კვლევითი თანამშრომლობის მიმართულებებით, მათ შორის დეზინფორმაციის თემაზე ანალიტიკური ნაშრომების შექმნით. თანამშრომლობა შეიძლება მოიცავდეს როგორც დეზინფორმაციის, ისე მედია კვლევებისა და ადვოკატირების საკითხებს.
TOL–ის ჟურნალისტთა ტრენინგი მოიცავს სხვადასხვა ტექნიკასა და თემებს, მათ შორის ონლაინ და სემინარებზე დაფუძნებულ მიდგომებს, როგორიცაა საგამოძიებო ჟურნალისტიკა, ომის დანაშაულების გაშუქება, ჯანმრთელობის პოლიტიკის რეპორტაჟი, უმცირესობათა საკითხების გაშუქება და ტრენინგების სერია დეზინფორმაციის შესახებ. 2017 წლიდან ორგანიზაციამ წარმატებით შეიმუშავა და განახორციელა რამდენიმე სპეციალიზებული პროგრამა ჟურნალისტიკის სტუდენტებისთვის, ისევე როგორც უფროსი თაობისთვის ჩეხეთსა და ვიშეგრადის სხვა ქვეყნებში. მედიის მიმართ ნდობის ამაღლების მიმართულება ჟურნალისტიკის ხარისხის გაუმჯობესების გზით TOL-ის მნიშვნელოვან სამუშაო მიმართულებას წარმოადგენს 2015 წლიდან. აღნიშნული მიმართულებებით, ორგანიზაცია წამყვანია ონლაინ სასწავლო და სატრენინგო პროგრამების შემუშავების კუთხითაც. ვირტუალური, როგორც სატრენინგო ისე დამოუკიდებელი ინტერაქციული კურსები არა მხოლოდ ინკლუზიური, არამედ განსაკუთრებით რელევანტურია თანამედროვე პერიოდში.

IDFI signs a Memorandum of Cooperation with Transitions Online
News | Memory and Disinformation Studies | Memorandums | Article | Regional and Global Work 14 July 2021
In disinformation studies direction, IDFI has been extending its scope of acting as well as its international network. In this context, Memorandum of Cooperation was signed between the Institute for Development of Freedom of Information(IDFI) and Transitions Online (TOL) on July 8, 2021. The Memorandum aims at imporoving a collaborative work for increasing trust in quality journalism as one of the most important ways to fight against disinformation and propaganda as well as for training different segments of the society in fact-checking and reporting on disinformation.
Transitions Online is a non-governmental nonprofit organization in Czech Republic, which has been dedicated to furthering media freedom and raising journalistic standards in the post-communist countries of Central and Eastern Europe, the Balkans, and the former Soviet Union since 1999. In pursuit of its mission,  TOL undertakes the inter-related activities of online publishing and journalism training.
IDFI and TOL agree upon the fundamental principles in the milieu of debunking effects of disinformation. Hence, the collaborative trainings for journalists as well as other vulnerable segments of society (e.g. elderly) will be planned together with the coordinated attempts to contribute to the academic inquiry of the subjects of disinformation and hybrid warfare.
IDFI and TOL also envision partnering within the analytical work and research collaboration, including, but not limited to, cross-national analytical pieces on the subject of disinformation. This might include issues related to disinformation, quality journalism, research and advocacy.
TOL’s journalist training activities encompass a variety of techniques and topics, including online and workshop-based instruction on subjects as diverse as investigative journalism, war crimes reporting, coverage of the arts, health policy reporting, reporting on minority affairs and training on debunking disinformation. Since 2017 Transitions has also successfully developed news literacy programs for journalism students, adults and seniors in the Czech Republic and V4 region with a special focus on promoting trust in good quality journalism and responsible reporting. Since 2015, Transitions has a rich experience designing and running online learning programs that include both live trainer-led workshops as well as standalone self-directed interactive courses, which demonstrates a special relevance in the current times.