ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროექტის, „სოლიდარობის ბრენდინგი – შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა“ ფარგლებში წარმოებულმა კამპანიამ - „გმირობის ნაყოფი“ საერთაშორისო ასპარეზზე არაერთ წარმატებას მიაღწია.
16 სექტემბერს, ბათუმის საზაფხულო თეატრში, კრეატიული ინდუსტრიის საერთაშორისო ფესტივალის, Ad Black Sea 2023-ის დაჯიდლოების ცერემონია გაიმართა. ქართული კრეატიული სააგენტოების ნამუშევრებმა აღნიშნულ ფესტივალზე 26 ჯილდო მოიპოვა 13 კატეგორიაში, რომელსაც საერთაშორისო ჟიურის ოთხი გუნდი აფასებდა. IDFI-ის წარმოებული კამპანია ”გმირობის ნაყოფი” 2 ვერცხლისა და 1 ბრინჯაოს მფლობელი გახდა:
ვერცხლი - Sustainable Development Goals - People
ვერცხლი - Brand Experience & Activation -Launch / Re-launch
ბრინჯაო - Creative Strategy - Corporate Purpose & Social Responsibility
“გმირობის ნაყოფის” კამპანიამ ასევე მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია 30 სექტემბერსა და 1 ოქტომბერს ყაზახეთის ქალაქ ალმათიში გამართულ პრესტიჟულ ფესტივალზე - Jolbors Festival 2023, სადაც ოქროსა და ვერცხლის მფლობელი გახდა შემდეგ კატეგორიებში:
ოქრო - Marketing - Brand Launch / Re-launch
ვერცხლი - PR - ESG projects
აღსანიშნავია, რომ ფესტივალში მონაწილეობას იღებდნენ სარეკლამო ინდუსტრიის წარმომადგენლები ევროპიდან, ცენტრალური აზიიდან და აღმოსავლეთ აზიიდან.
2022 წელს, USAID-ის, Zinc Network-ისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ერთიანი ძალისხმევით, შიდა ქართლში საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებმა ფერმერებმა “გმირობის ნაყოფის” ბრენდის ქვეშ საკუთარი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტები „კარფურის“ (თბილისი მოლი, East Point-ი), „ზღაპარისა“ (30-მდე ფილიალში) და „სმარტის" (გორი, კახეთი, გუდაური) მაღაზიათა ქსელებში განათავსეს.
კამპანიის მიზანი იყო, ქართველ მომხმარებლებს დახმარებოდა შიდა ქართლში, საოკუპაციო ხაზთან მოყვანილი პროდუქციის იდენტიფიცირებასა და შეძენაში.
“გმირობის ნაყოფი” კრეატიულ სააგენტო ,,Leavingstone“-თან ერთობლივი მუშაობითა და Zinc Network-ის მხარდაჭერით მომზადდა.
პროექტის განხორციელება შესაძლებელი გახდა, USAID-ისა და ამერიკელი ხალხის ფინანსური დახმარებით, პროექტის - სოლიდარობის ბრენდინგი: შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა - ფარგლებში.

The campaign “Fruits of Heroism” produced within the framework of the “Solidarity Branding - Promotion of Entrepreneurs Living Near the Occupied Territories in the Shida Kartli Region” project of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) achieved many successes in the international arena.
On September 16, the awarding ceremony of Ad Black Sea 2023, the international festival of the creative industry, was held in the Summer Theater of Batumi. The works of Georgian creative agencies won 26 awards in 13 categories at the mentioned festival, which were evaluated by four teams of the international jury. IDFI's campaign "Fruits of Heroism" won 2 silver and 1 bronze awards:
Silver - Sustainable Development Goals - People
Silver - Brand Experience & Activation - Launch / Re-launch
Bronze - Creative Strategy -Corporate Purpose & Social Responsibility
The "Fruits of Heroism" campaign also achieved significant success at the prestigious Jolbors Festival 2023 held in Almaty, Kazakhstan on September 30 and October 1, where it won gold and silver awards in the following categories:
Gold - Marketing - Brand Launch / Re-launch
Silver - PR - ESG projects
It should be noted that representatives of the advertising industry from Europe, Central Asia,, and East Asia participated in the festival.
In 2022, with the joint efforts of USAID, Zinc Network, and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), farmers living near the occupation line in Shida Kartli were able to sell their agricultural products in the store chains of Carrefour (Tbilisi Mall, East Point), “Zgapari” (in 30 branches) and “Smart” (Gori, Kakheti, Gudauri).
The aim of the campaign was to help Georgian consumers to identify and purchase products grown in Shida Kartli, near the occupation line.
“Fruits of Heroism” was prepared in cooperation with the creative agency Leavingstone and with the support of Zinc Network.
The implementation of the project was made possible with the financial assistance of USAID and the American people, within the framework of the project - Solidarity Branding: Promotion of Entrepreneurs Living Near the Occupied Territories in Shida Kartli Region.