IDFI-ის პასუხი საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადებასთან დაკავშირებით
დღეს გავრცელდა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის, ქალბატონ მაია ფანჯიკიძის  განცხადება მისი ვიზიტების დროს გაწეული ხარჯების შესახებ,  სადაც მან IDFI-ი დაადანაშაულა სამინისტროდან მიღებული მონაცემების საზოგადოებისათვის არასწორი ინტერპრეტაციით მიწოდებაში და არაკეთილსინდისიერ საქმიანობაში. მინისტრმა აგრეთვე ეჭვქვეშ დააყენა ზოგადად საჯარო ინფორმაციის ინსტიტუტისთვის გაცემის მიზანშეწონილობაც.
აღნიშნულთან დაკავშირებით გვინდა განვმარტოთ, რომ  IDFI–იმ  2014 წლის იანვრის თვეში მიმართა საქართველოს ყველა სამინისტროს ინფორმაციის მოთხოვნის წერილებით, რომლიც ეხებოდა სხვადასხვა საკითხს, მათ შორის თანამდებობის პირებზე გაწეული სამივლინებო ხარჯების შესახებ დეტალურ ინფორმაციას. სამწუხაროდ, საგარეო საქმეთა სამინისტრომ სხვა სამინისტროებისგან განსხვავებით ინსტიტუტს მიაწოდა არა უშუალოდ კონკრეტულ თანამდებობის პირებზე (მოთხოვნილი იყო სამინისტროს თანამდებობის პირების სამივლინებო ხარჯები ჩაშლილად), არამედ მინისტრის და მისი მოადგილეების ხელმძღვანელობით დელეგაციების მიერ გაწეული ხარჯების ერთობლივი ოდენობების შესახებ ცნობები (პასუხში არ იყო გამიჯნული თანამდებობის პირებზე გახარჯული თანხები).
ჩვენ მიერ გამოქვეყნებულ მონაცემებში 2013 წელს სამინისტროების მიერ გაწეული სამივლინებო და როუმინგის ხარჯების შესახებ საგარეო საქმეთა სამინისტროს შემთხვევაში გამოტანილი იქნა სწორედ ის მონაცემები, რომელიც ოფიციალურად იქნა მიღებული საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროდან და ასევე, გაკეთებული იქნა შესაბამისი მითითება, რომ აღნიშნული თანხა წარმოადგენდა არა უშუალოდ მინისტრის, არამედ მისი ხელმძღვანელობით დელეგაციის ვიზიტის ხარჯს და ხაზგასმული იყო საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საქმიანობის სპეციფიკაც. გვინდა ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ ჩვენ მიერ მონაცემები გამოქვეყნებული იქნა იმ სახით, რა ფორმითაც IDFI-იმ ის მიიღო საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროდან. გვინდა, ასევე, შევახსენოთ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, რომ IDFI-ი ვერ იქნება პასუხისმგებელი მის მიერ გამოქვეყნებული მონაცემების მედია საშუალებების მიერ ინტერპრეტირებაზე.
ჩვენთვის აბსოლუტურად გაუგებარია მინისტრ ფანჯიკიძის პოზიცია და ბრალდებები იმასთან დაკავშირებით, რომ IDFI–ი არაკეთილსინდისიერად და მიკერძოებულად აქვეყნებს საგარეო საქმეთა სამინისტროდან მიღებულ მონაცემებს. ამავე დროს, მოვუწოდებთ მინისტრს, რომ მომავალში თავი შეიკავოს ისეთი სახის საჯარო განცხადებების გაკეთებისგან, რომელიც შეიძლება აღქმული იყოს როგორც საქართველოს კანონმდებლობით ყველასთვის მინიჭებული უფლებების შეზღუდვა. მინისტრის აღნიშნული მოწოდება ერთი მხრივ წინააღმდეგობაში მოდის საჯარო და ღია მმართველობის პრინციპებთან და ამავე დროს შესაძლებელია ზეგავლენა მოახდინოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს იმ საჯარო მოსამსახურეებზე რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფაზე.

In her statement, made today, Minister of Foreign Affairs, Maia Panjikidze alleged IDFI in misinterpretation of data obtained from the Ministry and dishonesty. Minister also questioned the expediency of providing the public information in general for the institute.
We would like to explain, that in January, 2014 IDFI addressed to every ministry of Georgia with the requests regarding various issues, including the details of business trip expenses of high officials. Unfortunately, unlike other ministries, Ministry of Foreign Affairs did not release the detailed expenses of certain high officials; instead, IDFI was provided with the information about the total costs of delegations, headed by the Minister and Deputy Ministers.
Recently published data of the business trip and roaming costs of the Ministries in 2013 depicts the very same data that we had obtained from the Ministry; furthermore, references had been made that the given sum was not the expense of the Minister, but instead of the whole delegation, headed by the Minister, with strong emphases on the specific field of work of the Ministry of Foreign Affairs. We would like to stress that the information has been published in the same form as we received it from the Ministry. In addition, IDFI disclaims all responsibilities for the interpretation of these data by the media outlets.
The allegations of the Minister Panjikidze, claiming that IDFI publicizes misinterpreted and biased information, is absolutely incomprehensible for us. We call on the Minister to avoid making any kind of statement which may be conceived as infringement of right of every person, granted by the legislation. Firstly, the statement of the Minister opposes to the principles of public and open governance; secondly, it may influence those public servants who are responsible for releasing the public information.