ვეხმიანებით მიხეილ სააკაშვილის მე-18 დაწესებულებაში იძულებით შეყვანის კადრების გავრცელებას
სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა 11 ნოებერს მიხეილ სააკაშვილის მე-18 დაწესებულებაში იძულებითი შესახლების კადრები გაავრცელა. სამსახურის განმარტებით, მათი მიზანი იყო საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიერ ჩადენილი ძალადობის ფაქტების შესახებ საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდება. მიუხედავად ამისა, 2 წუთიანი და 50 წამიანი ვიდეოდან 2:30 წამი ეთმობა მიხეილ სააკაშვილის მიმართ ძალის გამოყენების პროცესს.
აღსანიშნავია, რომ კადრების გავრცელებიდან მალევე, სახელმწიფო ინსპექტორმა სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს კადრების გავრცელებისგან შეკავებისკენ მოუწოდა თუმცა უშედეგოდ. მალევე, პენიტენციურმა სამსახურმა ახალი, ამჯერად ხმოვანი ვიდეო გაავრცელა. ჩანაწერიდან ირკვევა, რომ მიხეილ სააკაშვილი N18 დაწესებულებაში შესვლაზე უარს ამბობს და ითხოვს რუსთავის N12 დაწესებულებაში დაბრუნებას.
გავრცელებული ვიდეო ჩანაწერები არის “კომპილაცია“ და არ იძლევა სრულ სურათს. გასათვალისწინებელია გარემოება, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური მიხელი სააკაშვილის მიმართ შესაძლო არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში ცდილობს შესაბამისი ვიდეოჩანაწერების მოპოვებას, თუმცა იუსტიციის სამინისტროს ინსპექტორის სამსახურისთვის ამ ჩანაწერების არსებობის შესახებაც კი არ მიუწოდებია ინფორმაცია.
აღნიშნული კადრების გავრცელება არ ემსახურება სახელმწიფოს მიერ დასახელებულ მიზანს. მეტიც, იქმნება შთაბეჭდილება, რომ კადრების გავრცელების რეალური მიზანი იყო პატიმრის მიმართ ძალის გამოყენების დემონსტრირება და ამ გზით საქართველოს მესამე პრეზიდენტის პატივისა და ღირსების შელახვა.
ხელისუფლებამ პატივი უნდა სცეს ეროვნულ და საერთაშორისო კანონმდებლობას, საქართველოს სახელმწიფოებრიობას და შეწყვიტოს საქართველოს მესამე პრეზიდენტის ღირსების შემლახველი ქმედებების განხორციელება.

IDFI reacts on video footage of violent admission of Mikheil Saakashvili into the 18th penitentiary facility
Statements | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media 11 November 2021
On November 11, the Special Penitentiary Service conveyed the video footage of forceful admission of Mikheil Saakashvili into the 18th penitentiary facility. By the explanation of the Service their purpose was to inform the public regarding the facts of violence committed by the third president of Georgia against law enforcement agencies. Despite such an explanation footage of 2:30 minutes out of which 2 minutes and 50 seconds is dedicated to the violence used against Mikheil Saakashvili.
It is worth noting that soon after the dissemination of the abovementioned footage the State Inspector’s Service fruitlessly called the Special Penitentiary Service to elude from further dissemination of any video recording. Shortly, the Penitentiary Service disseminated new video footage, now with the voice recording. The footage discloses that Mikheil Saakashvili is refusing to enter the 18th penitentiary facility and requests to be taken back at the 12th Rustavi facility.
The video recordings are the “compilation” and does not allow to see the full picture.  According the State Inspector’s Service, it is trying to receive respective recordings within the ongoing investigation on the possible inhumane treatment against Mikheil Saakashvili. Though, the Ministry of Justice has not notified the State Inspector’s Service even about the existence of such footages.
Dissemination of abovementioned recordings does not serve the purpose identified by the State. Moreover, it leaves the impression that the real purpose of public availability of video recordings was to demonstrate the use of force against the prisoner and violate the dignity of the third President of Georgia with such means.
The government shall respect national and international legislation, rule of law and statehood of Georgia and halt any action that undermines the dignity of the third President of Georgia.