2023 წლის 17-19 მარტს,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ანალიტიკოსმა, დავით ერისთავმა, მონაწილეობა მიიღო აზია-წყნარი ოკეანის სამოქალაქო რეგისტრაციისა და დემოგრაფიული სტატისტიკის (CRVS) კვლევების ფორუმში. საერთაშორისო კონფერენცია ორგანიზებული იყო გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკურ და სოციალური კომისიის (ESCAP) მიერ. ონლაინ ღონისძიებაზე მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ წარედგინათ კვლევები, მიეღოთ ინფორმაცია სექტორში მიმდინარე მოვლენებზე, და ჩართულიყვნენ შესაძლებლობების ამაღლების აქტივობებში.
კონფერენციაზე დავით ერისთავმა წარმოადგინა ანგარიში აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში CRVS მონაცემებისეკოსისტემების შესახებ. ანგარიში მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მიერ, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონული ოფისის ფინანსური მხარდაჭერით, და ეხებოდა აღმოსავლეთ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში დემოგრაფიული და ჯანდაცვის მონაცემების ხარისხსა და ხელმისაწვდომობას.
ეს ანგარიში ეფუძნება მონაცემთა გლობალური ბარომეტრის (GDB) შედეგებს, პროექტი, რომელიც ერთიანი მეთოდოლოგიითაფასებს 108 ქვეყანას, სხვადასხვა ინდიკატორების საფუძველზე, მათ შორის დემოგრაფიულ, ჯანდაცვისა და Covid-19-თან დაკავშირებულიმონაცემების ხელმისაწვდომობას. ანგარიში მოიცავს აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების შედეგების სიღრმისეულ ანალიზს GDB-ის ჯანდაცვისა და Covid-19 მოდულების ჭრილში.ანგარიში ასევე მოიცავს ქვეყნების დეტალურ მიმოხილვას, მნიშვნელოვან ტენდენციებს, საუკეთესო პრაქტიკებს და რეგიონისპირველად საჭიროებებს.

IDFI representative at an International Conference - Asia-Pacific Civil Registration and Vital Statistics Research Forum
News | Civic Tech and Innovations | Open Governance and Anti-Corruption | Article 19 March 2023
On April 4, 2023, David Eristavi, Analyst of the Institute for Development of Freedom of information attended the Asia-Pacific CRVS Research Forum, organized by The United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP). This fully online event offered a major research, information sharing, and capacity-building opportunity for participants, who were able to present at and attend paper presentations and interactive sessions, including networking opportunities.
During the conference, David Eristavi delivered a presentation of a recent report on CRVS data ecosystems prepared by the Institute for Development of Freedom of Information with the financial support from the United Nations Population Fund (UNFPA) Regional Office for Eastern Europe and Central Asia, and focused on Quality and availability of demographic and healthcare data in Eastern Europe and Central Asia.
This report is based on the results of the Global Data Barometer (GDB), a project that evaluates the state of data for the public good in various countries, including demographic, healthcare, and Covid-19-related data. In an attempt to provide in-depth analysis of Eastern European and Central Asian countries in terms of the healthcare and Covid-19 modules of the GDB, this report offers detailed country sheets and overall overview of results, outlining significant tendencies, best practices, and primary needs in the region.