IDFI-ის რეკომენდაციები სახელმწიფო სერვისების პოლიტიკის დოკუმენტებთან დაკავშირებით
სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ (სააგენტო) შეიმუშავა სახელმწიფო სერვისების შექმნის,  მიწოდების,  ხარისხის უზრუნველყოფისა და განფასების პოლიტიკის დოკუმენტისა და სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსიები და მათი მთავრობის მიერ დამტკიცება 2020 წლის დეკემბერშია დაგეგმილი.
2020 წლის თებერვალში სააგენტომ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, მათ შორის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს, ელექტრონული ფოსტის საშუალებით მიაწოდა მომზადებული დოკუმენტების სამუშაო ვერსიები და მოსაზრებების წარდგენა სთხოვა. IDFI-მ სააგენტოს წარუდგინა პოლიტიკის დოკუმენტთან და სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით საკუთარი მოსაზრებები. IDFI-ის მიერ წარდგენილი ექვსი რეკომენდაციიდან ორი ეხებოდა დოკუმენტების შინაარსობრივ მხარეს: აღსრულების მექანიზმთან დაკავშირებით ამოცანების და ღონისძიებების გაწერის საჭიროება და მუნიციპალიტეტებთან თანამშრომლობის საკითხი. IDFI-ის დანარჩენი კომენტარები კი ემსახურებოდა ამოცანებისა და ინდიკატორების გამართულობის უზრუნველყოფას. 2020 წლის ოქტომბერში სააგენტომ IDFI-ს დაუბრუნა პასუხები (შენიშვნების ფურცელი) მიღებულ მოსაზრებებზე, რომლის მიხედვით, წარდგენილი ორი შინაარსობრივი კომენტარიდან არცერთი არ არის გათვალისწინებული, ხოლო ამოცანებისა და ინდიკატორების გამართულობასთან დაკავშირებით წარდგენილი კომენტარები გათვალისწინებულია.
IDFI მიესალმება საჯარო მმართველობის რეფორმით გათვალისწინებული ღონისძიების შესრულებისკენ გადადგმულ მნიშვნელოვან ინიციატივას სახელმწიფო სერვისების შექმნის, მიწოდების, ხარისხის უზრუნველყოფისა და განფასების ერთიანი პოლიტიკის ჩამოყალიბების კუთხით. აღნიშნული დოკუმენტების პრაქტიკაში დანერგვა რეალურად გააუმჯობესებს ქვეყანაში სახელმწიფო სერვისების ხარისხს. IDFI ასევე მიესალმება სააგენტოს მიერ IDFI-ს შეთავაზებების გაზიარებას მიზნების, ამოცანების და ინდიკატორების ფორმულირებებთან დაკავშირებით. ამავდროულად, IDFI მიიჩნევს, რომ დოკუმენტების მომზადების პროცესი გარკვეული ხარვეზებით წარიმართა. გარდა ამისა, დოკუმენტებით გათვალისწინებული მიზნების რეალურად მისაღწევად მნიშვნელოვანია IDFI-ის იმ რეკომენდაციების გათვალისწინება, არ იქნა გაზიარებული სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიერ.
1. სახელმწიფო სერვისები საჯარო მმართველობის ერთ-ერთი მიმართულებაა და მისი წარმატებული რეფორმირება თითოეული მოქალაქის ყოველდღიური ცხოვრების ხარისხზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს. შესაბამისად, სახელმწიფო სერვისების პოლიტიკასთან დაკავშირებული დოკუმენტების მომზადების პროცესში უფრო მასშტაბური საჯარო კონსულტაციები უნდა გამართულიყო. უწყების მიერ შერჩეულ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ელექტრონული ფოსტით წარმოებული ერთჯერადი კონსულტაცია ვერ ჩაითვლება იმ მიზნის უზრუნველყოფის საშუალებად, რასაც პოლიტიკის შემუშავების პროცესში საზოგადოების ჩართულობა ქვია.
საქართველოს მთავრობის #629 დადგენილებით დამტკიცებული პოლიტიკის დაგეგმვის წესის მიხედვით საზოგადოების ჩართულობა რეკომენდებულია პოლიტიკის ციკლის თითოეულ ეტაპზე, თუმცა, სავალდებულოა, სულ მცირე, შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტის საბოლოო პროექტზე. ამავე დოკუმენტის მიხედვით, მართალია, საჯარო კონსულტაციების შეიძლება წარიმართოს როგორც ფიზიკური, ასევე ელექტრონული ფორმით, მაგრამ ორივე შემთხვევაში მნიშვნელოვანია, მოხდეს სფეროში დაინტერსებული ყველა შესაძლო ფიზიკური და იურიდიული პირის იდენტიფიცირება და მათი ინფორმირება ყველა ხელსაყრელი ფორმით. ამასთან, მნიშვნელოვანია გაკეთდეს საჯარო განაცხადი ელექტრონული რესურსის გამოყენებით.
მთავრობის მიერ დადგენილი წესის მიუხედავად, (ა) სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ვებგვერდზე არ იძებნება საჯარო განაცხადი კონსულტაციების შესახებ; (ბ) საჯარო კონსულტაციები არ გამართულა მთავრობის მიერ რეკომენდებულ პოლიტიკის დაგეგმვის ყველა ეტაპზე, არამედ, მხოლოდ მთავრობის მიერ სავალდებულოდ განსაზღვრულ ბოლო ეტაპზე; (გ) საეჭვოა, მომხდარიყო ყველა შესაძლო დაინტერსებული ფიზიკური და იურიდიული პირის ინფორმირება ყველა ხელსაყრელი ფორმით, რადგან გამოყენებული იყო ელექტრონული ფოსტა და ინფორმაციის გავრცელების სხვა უფრო მასშტაბური ღონისძიებები არ განხორციელებულა (შეხვედრები და დისკუსიები ელექტრონულ ფორმატში, დოკუმენტის გამოქვეყნება ფართომასშტაბიანი კონსულტაციისთვის და სხვა). IDFI-ისთვის ცნობილი არ არის, რამდენ და რომელ ორგანიზაციასთან დაიგზავნა დოკუმენტები მოსაზრებებისთვის.
შესაბამისად, IDFI მიიჩნევს, რომ დოკუმენტები მათ დამტკიცებამდე საჯაროდ ხელმისაწვდომი უნდა გახდეს სრულფასოვანი საჯარო კონსულტაციებისთვის.
2. სააგენტოს მიერ IDFI-ისთვის წარდგენილ შენიშვნების ფურცელში არ არის დასაბუთებული, რატომ არ მოხდა IDFI-ის მიერ წარდგენილი რამდენიმე რეკომენდაციიდან ორი ყველაზე მნიშვნელოვანი მოსაზრების გათვალისწინება.
2.1პოლიტიკის დოკუმენტი, მართალია, ხაზს უსვამს რომ შესასრულებლად სავალდებულო კანონის აღსრულება სახელმწიფო სერვისების მიმართულებით არ/ვერ ხდება შესაბამისი ინსტიტუტების მიერ, მაგრამ ამ კუთხით აღსრულების მექანიზმის შექმნაზე/გაძლიერებაზე არაფერია ნათქვამი არც პოლიტიკის დოკუმენტში და არც სამოქმედო გეგმაში. შესაბამისად, IDFI-ის პირველი შენიშვნა ამ ხარვეზის აღმოფხვრას და პოლიტიკის დოკუმენტებში აღსრულების მექანიზმთან დაკავშირებით საჭირო ჩანაწერის გაკეთებას ეხებოდა. სააგენტოს პასუხი აღნიშნულ შენიშვნაზე ბუნდოვანია. კერძოდ, უწყება მიუთითებს, რომ სტრატეგიის დოკუმენტში გამოწვევად ნახსენებია სახელმწიფო სერვისების შექმნისა და მიწოდების სამართლებრივი მხარის აღსრულების ნაკლებობა და ერთ-ერთ ამოცანად ითვალისწინებს ძლიერი და მკაფიო საკანონმდებლო ჩარჩოს შემუშავებას. ამას გარდა, უწყების პასუხის მიხედვით, სტრატეგიის დოკუმენტი დამტკიცდება მთავრობის დადგენილებით, რომელშიც ასევე მკაფიოდ გაიწერება სერვისების მიმწოდებელი უწყებების პასუხისმგებლობები და ვალდებულებები. IDFI-ისთვის კვლავ გაუგებარია, მაშინ, როდესაც უწყება ეთანხმება გამოწვევის არსებობას და ამას აღნიშნავს როგორც სტრატეგიაში, ასევე სამოქმედო გეგმაში, რატომ არ განსაზღვრავს კონკრეტულ ამოცანას სწორედ აღსრულების მექანიზმის გაძლიერებასთან დაკავშირებით. უწყების მიერ მითითებული ძლიერი საკანონმდებლო ჩარჩოს შემუშავება ავტომატურად არ გულისხმობს აღსრულების მექანიზმის გაძლიერებას და ამაზე არც ამოცანის ინდიკატორები და აქტივობები მიუთითებენ.
განსახორციელებელი ღონისძიებების ეფექტიანობისთვის აუცილებელია, პოლიტიკის დოკუმენტებით განსაზღვრული ამოცანები სრულად შეესაბამებოდეს ამავე დოკუმენტებში იდენტიფიცირებულ გამოწვევებს და ითვალისწინებდნენ კონკრეტულ ღონისძიებებს კონკრეტული გამოწვევის საპასუხოდ. შესაბამისად, სტრატეგიაში და სამოქმედო გეგმაში აუცილებელია, რომ სახელმწიფო სერვისების მიმართულებით ნორმების აღსრულების მექანიზმის გაძლიერება ცალკე ამოცანად განისაზღვროს.
2.2. სააგენტოს მიერ შემუშავებულ პოლიტიკის დოკუმენტებში ნახსენები არ არიან მუნიციპალიტეტები, რომლებსაც დიდი როლი აკისრიათ ადგილობრივი მოსახლეობისთვის სერვისების მიწოდების მიმართულებით. IDFI-ის კომენტარი ეხებოდა მუნიციპალიტეტების სერვისის მონიტორინგთან დაკავშირებული მიდგომის განმარტებას დოკუმენტებში -  როგორ და ვის მიერ მოხდება მუნიციპალური სერვისების მონიტორინგი. სააგენტოს პასუხის მიხედვით, სტრატეგიაში და სტრატეგიის ფარგლებში შემუშავებულ სახელმძღვანელოებში წარმოდგენილი მიდგომები რეკომენდებულია, რომ გაითვალისწინონ ადგილობრივმა თვითმმართველობებმაც; კონცეფციების შემუშავებისას მოხდა ადგილობრივი თვითმმართველობების სერვისების მახასიათებლების გათვალისწინება. სააგენტოს პასუხი ბუნდოვანია მუნიციპალიტეტების სერვისების მონიტორინგთან დაკავშირებით. პოლიტიკის დოკუმენტში მუნიციპალიტეტები საერთოდ არ არის ნახსენები, მათ შორის, არ არის ნახსენები არც რეკომენდაციის სახით მათ მიერ აღნიშნული დოკუმენტის მიდგომების გათვალისწინება, არც მუნიციპალიტეტებთან რაიმე ტიპის თანამშრომლობა, სააგენტოს და მუნიციპალიტეტების სტანდარტების ურთიერთკავშირი და ა.შ. მართალია, სახელმწიფო სერვისების სააგენტოს არ აქვს უფლებამოსილება, შეიმუშავოს სამოქმედო გეგმა, რომელიც სავალდებულოდ გავრცელდება მუნიციპალიტეტებზე, მაგრამ იმ მიზნით, რომ მომავალში სახელმწიფო სერვისებთან დაკავშირებული ცვლილებები პრაქტიკაში წარმატებით დაინერგოს, მნიშვნელოვანია, მუნიციპალიტეტებს ეთხოვოთ პროცესში ჩართვა და საკუთარი სურვილით სამოქმედო გეგმაში ვალდებულებების აღება (როგორც ეს ხდება ეროვნული ანტიკორუფციული გეგმის შემთხვევაში).
რამდენადაც სახელმწიფო სერვისების დიდი ნაწილის მიმწოდებლებს წარმოადგენენ მუნიციპალური ორგანოები, ამ მიმართულებით ერთიანი მიდგომისა და მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფის მიზნით აუცილებელია მათთან აქტიური თანამშრომლობა, სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავებაში მათი ჩართულობა და მათთვის შეთავაზება, რომ ისინიც განისაზღვრონ სამოქმედო გეგმის შესრულებაზე პასუხისმგებელ ინსტიტუტებად.

The LEPL Public Service Development Agency (Agency) has drafted Policy Document and Action Plan on public service development, delivery, quality assurance and evaluation, which are planned to be submitted for approval to the Government in December 2020.
In February 2020, the Agency submitted through e-mail the drafted documents to civil society representatives, including the Institute for the Development of Freedom of Information, and requested comments. IDFI submitted its views on the policy document and action plan to the Agency. Two of the six recommendations submitted by IDFI concerned the content of the documents: the need to set a specific objective and measures related to the enforcement mechanism and the issue of cooperation with municipalities. The rest of the IDFI comments served to ensure the pertinence of the goals, objectives and indicators. In October 2020, the Agency returned to IDFI the responses (paper of the notes) to the comments received, according to which neither of the two substantive comments submitted was accepted, and the comments submitted regarding the correct formulation of the objectives and indicators were agreed and taken into account by the Agency.
IDFI welcomes the significant initiative towards the implementation of the Public Administration Reform commitment in terms of establishing a unified policy on the creation, delivery, quality assurance and evaluation of public services. The implementation of these documents in practice will actually improve the quality of public services in the country. IDFI welcomes the fact that the Agency has shared IDFI’s recommendations regarding the formulation of goals, objectives and indicators. At the same time, IDFI believes that the process of document preparation was flawed. In addition, in order to actually achieve the goals set out in the documents, it is important to take into account the recommendations of IDFI that were not taken into account by the Public Service Development Agency.
1. Public services is one of the directions of public administration and its successful reform has a significant impact on the quality of daily life of each citizen. Consequently, wider public consultations should have taken place in the preparation process of public service policy documents. One-time e-mail consultations with civil society representatives selected by the Agency cannot be considered as a means to an end, which is called public involvement in the policy-making process.
According to the policy planning rule approved by the Decree #629 of the Government of Georgia, public involvement is recommended at each stage of the policy cycle, however, it is mandatory at least for the final draft of the developed policy document. According to the same document, public consultations can be conducted in both physical and electronic form, but in both cases it is important to identify all possible individuals and legal entities interested in the field and inform them through all appropriate means. Additionally, it is important to make a public declaration using an electronic resource.
Notwithstanding the rule established by the Government, (a) no public declaration for consultations can be found on the website of the Public Service Development Agency; (b) public consultation has not taken place at all stages of policy planning cycle as recommended by the government, but only at the final stage as requested by the government; (c) it is unlikely that all possible interested individuals and legal entities were informed in all appropriate ways, as e-mail and no other large-scale information dissemination measures were used (meetings and discussions in electronic format, publication of a document for wider public consultation, etc.). IDFI does not have information on how many and to which organizations the documents were sent for comments.
Accordingly, IDFI considers that the documents should be made publicly available for wider public consultation before they are approved.
1. The paper of notes submitted to the IDFI by the Agency does not substantiate (as requested by the above-mentioned Government decree) why the two most important considerations out of several recommendations submitted by the IDFI were not considered.
2.1. The policy document emphasizes that binding law is not / cannot be enforced in the field of public services by the relevant institutions, however, neither the policy document nor the action plan mentions the creation / strengthening of an enforcement mechanism in this regard. Accordingly, IDFI's first remark was to remedy this shortcoming and to make the necessary entry in the policy documents regarding the enforcement mechanism. The agency's response to this remark is vague. In particular, the agency points out that the strategy document mentions as a challenge the lack of enforcement of the legal norms on the creation and delivery of public services, and one of its objectives is to develop a strong and clear legislative framework. In addition, according to the agency's response, the strategy document will be approved by a government decree, which will also clearly state the responsibilities and obligations of the service providers. It is still unclear to IDFI, when the agency agrees to the existence of the challenge and states this in the strategy and the paper of notes, why it does not define a specific objective in terms of strengthening the enforcement mechanism. The development of a strong legislative framework indicated by the agency does not automatically imply the strengthening of the enforcement mechanism, nor is it indicated by the outcome indicators and activities.
For the effective implementation of the measures, it is essential that the objectives set out in the policy documents are fully consistent with the challenges identified in the same documents and that specific measures are prescribed in response to the specific challenges. Accordingly, in the strategy and action plan, it is necessary to define the strengthening of the enforcement mechanism in the direction of public services as a separate objective.
2.2. The policy documents developed by the agency do not mention the municipalities, which play a significant role in providing services to the local population. IDFI's comment was on the mentioning of the municipal service monitoring approach in the documents - how and by whom municipal services will be monitored. According to the agency, the approaches presented in the strategy and in the guidelines developed within the strategy are recommended to be taken into account by local governments as well; when developing the concepts, the characteristics of local government services were taken into account. The Agency's response to the monitoring of municipal services is vague. The policy document does not mention municipalities at all, including the recommendation that they take into account the approaches of the document, or any type of cooperation with municipalities, inter-relation of municipality and Agency standards, etc. It is true that the Public Service Agency does not have the authority to develop an action plan that will be binding on municipalities, but in order to successfully implement public service related changes in practice, it is important to ask municipalities to be involved in the process and possibly to voluntarily commit to the action plan (Anti-Corruption Action Plan as an example).
As the municipal bodies are significant public service providers, in order to achieve a common approach and high quality in this area, it is necessary to actively cooperate with them, involve them in the development of strategic documents and offer them to be identified as institutions responsible for implementing the action plan.