IDFI-მ საქართველოს ჭიდაობის ეროვნულ ფედერაციაში არსებული კორუფციული რისკების შესახებ კვლევა გაასაჯაროა
სიახლეები | კვლევები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 23 ივლისი 2019
საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის მიერ წარმოებული ფინანსური დოკუმენტაციის შეუსაბამობა, ინტერესთა კონფლიქტის სავარაუდო ფაქტები, საბიუჯეტო სახსრების არამიზნობრივი განკარგვა და საქართველოს განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან არსებული ვალდებულებების უგულვებელყოფა – დღეს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის მიერ 2015-2018 წლებში სახელმწიფო ფინანსების განკარგვასთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის ანალიზის შედეგები გაასაჯაროა.
კვლევა მომზადდა გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია Luminate-ის მხარდაჭერით. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის სამინისტროდან მიღებული საჯარო ინფორმაციის საფუძველზე IDFI-მ დაასკვნა, რომ:
- 2015-2018 წლებში საქართველოს ჭიდაობის ეროვნულ ფედერაციაზე სპორტის სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამიდან და სპორტულ შეჯიბრებებში მიღწეული შედეგებისთვის გამოყოფილი თანხის ჯამურმა ოდენობამ დაახლოებით 30 მლნ. ლარი შეადგინა.
- ჭიდაობის სახელმწიფო პროგრამის ფინანსური ანგარიშები, არ არის თანხვედრაში სამინისტროს ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშებთან. მაგ. 2017 წელს მოწოდებულია მხოლოდ 782,785.38 ლარის ოდენობის ფაქტიური ხარჯების შესახებ ინფორმაცია, მაშინ როდესაც სამინისტროს 2017 წლის ბიუჯეტის მიხედვით ჭიდაობის სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამისთვის გამოყოფილი იყო 3,500,000 ლარი.
- სამინისტროს მიერ ოფიციალურად მოწოდებული ფინანსური დოკუმენტაციით სამინისტროს მიერ გადარიცხულ, ფედერაციის მიერ დახარჯულ და უკან დაბრუნებულ თანხებს შორის ბალანსი არ არის დაცული. მაგალითად, 2017 წლის დოკუმენტაციის მიხედვით სამინისტროს მიერ ფედერაციისთვის გადარიცხულია 1,786,835 ლარი, საიდანაც ფაქტობრივი ხარჯი გაწეულია - 782,785.38 ლარი, უკან დაბრუნდა 173,001.62 ლარი, ხოლო დანარჩენი 831,048.0 ლარის შესახებ ინფორმაცია არ არის მოწოდებული.
- ბერძნულ-რომაული სტილით ჭიდაობაში საქართველოს ეროვნულ ჩემპიონატზე მოწვეული მსაჯებისათვის გადახდილი თანხები ფინანსურ ანგარიშებში დაანგარიშებულია დღიურად 100 ლარი, ხოლო ხელშეკრულებაში და მიღება ჩაბარების აქტებში დღიურად 100 აშშ დოლარი.
-თავისუფალი და ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავეების სპორტული ფორმების საქართველომდე ტრანსპორტირებაში ფედერაციამ 12,517 ლარი გადაიხადა, ხოლო ადგილობრივ ტრანსპორტირებაში, ანუ ქალაქ თბილისის საბაჟოდან ჭიდაობის ფედერაციის შენობამდე ეკიპირების ტრანსპორტირებაში - 8,276 ლარი.
- შეჯიბრისთვის საჭირო ინვენტარის მოწყობისთვის ჭიდაობის ფედერაციამ დაიქირავა ამავე ფედერაციის ყოფილი გენერალური მდივანი.
თავისუფალი და ბერძნულ-რომაული სტილით ჭიდაობის 2018 წლის ევროპის ჩემპიონატზე ნაჩვენები შედეგებისათვის, ადმინისტრაციული ჯგუფისთვის გათვალისწინებული 63,580 ლარიდან, ყველაზე დიდი ფულადი ჯილდო (12,980 ლარი) დაერიცხა ფედერაციის ფინანსურ მრჩეველს.
- 2018 წლის ევროპის ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანს ანტიდოპინგური წესების დარღვევისათვის ჩამოერთვა ბრინჯაოს მედალი და მისი ჩამორთმევიდან დაახლოებით 3 თვის შემდეგ ამ შედეგისთვის დადგენილების შესაბამისად (სპორტსმენზე, მწვრთნელზე, საექიმო და ადმინისტრაციული პერსონალზე) გაიცა 61,200 ლარის ოდენობის ფულადი პრიზები.
კვლევის პროცესს მნიშვნელოვნად ართულებდა საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის გაუმჭვირვალობა, რომელმაც IDFI-ის ყველა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა. IDFI-ის შეფასებით, შესაბამისი რეგულაციების არარსებობა, გარკვეულწილად, ზრდის ჭიდაობის ფედერაციაში კორუფციისა და ფინანსების არამიზნობრივი განკარგვის რისკებს:
- საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციული კოდექსის მოქმედება, პირდაპირ არ ვრცელდება სპორტული ფედერაციებზე. შედეგად, ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია არ გასცემს მოთხოვნილ საჯარო ინფორმაციას და არ უზრუნველყოფს ფინანსურ გამჭვირვალობას.
- სამინისტრომ სრულყოფილად არ გასცა ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის ფინანსური ანგარიშები, რისი სამინისტროსთვის მიწოდების ვალდებულება ფედერაციას შესაბამისი ხელშეკრულებებით აქვს აღებული; მსგავსი ანგარიშების გასაჯაროებისგან თავის არიდება სამინისტროს მხრიდან გარკვეული ინფორმაციის დაფარვის სურვილზე ან/და ფედერაციის მხრიდან ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულების შეუსრულებლობაზე მიუთითებს.
- ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის ადმინისტრაციული ჯგუფისთვის გამოყოფილი თანხები პრემიის სახით ნაწილდება გაურკვეველი პრინციპით, რაც მნიშვნელოვნად ზრდის ე.წ. „ატკატების“ რისკს.
- ჭიდაობის ეროვნულ ფედერაციაში არ განხორციელებულა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის შემოწმება, რაც მნიშვნელოვნად ასუსტებს თანმიმდევრული ფინანსური კონტროლის შესაძლებლობებს და ზრდის კორუფციის რისკებს.
- ანტიდოპინგურ შემოწმებაზე ჩავარდნილი მოჭიდავეებისათვის ფულადი პრიზების გაცემის/ჩამორთმევის, საკითხები არ არის სამართლებრივად მოწესრიგებული, რაც ზრდის ფინანსების არამიზნობრივი განკარგვის რისკებს.
- კვლევის ფარგლებში შესწავლილი ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის ფინანსურ დოკუმენტაციაში გამოვლენილი ფაქტობრივი უზუსტობები, წარმოადგენს ფინანსური შეუსაბამობების მნიშვნელოვან რისკებს.
- ფედერაცია ცალკეულ შემთხვევებში შესაბამისი დოკუმენტაციის არ ქონის გამო, ვერ უზრუნველყოფს სამინისტროსათვის ფაქტიური ხარჯების მიწოდებას, რაც ფინანსური შეუსაბამობების მნიშვნელოვან რისკს წარმოადგენს.

IDFI Published a Study on Possible Risks of Corruption in the National Wrestling Federation of Georgia
News | Research | FIGHTING CORRUPTION | Publications 23 July 2019
Inadequate financial documents of the National Wrestling Federation, conflict of interest, problems with the disposal of state assets and failure to fulfill official commitments – today the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) published a study on 2015-2018 expenditures and related corruption risks at the National Wrestling Federation of Georgia. The document was prepared with the support of the global philanthropic organization, Luminate.
After analyzing public information received from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia, IDFI found that:
- In 2015-2018 approximately GEL 30 million was allocated to the National Wrestling Federation from the state sports program, as well as from the Government Reserve Fund.
- The financial reports of the state wrestling program are not aligned with the budget execution reports issued by the Ministry. For instance, in 2017, the former provides information about only GEL 782,785.38, while the latter states that GEL 3,500,000 was allocated for the state wrestling program for the same year.
- There is significant inconsistency between the amount of funds transferred by the Ministry, the amount spent by the Federation and the amount returned to the Ministry. For example, there is no trace of GEL 831,048.
- According to the financial reports, the amount of money paid to referees invited to the national championship in the Greco-Roman style wrestling was GEL 100 per day, while the contracts and delivery acts set this amount at USD 100.
- The Federation spent GEL 12,517 on transportation of Greco-Roman and freestyle wrestling uniforms from abroad to Georgia, while GEL 8,276 was spent for local transportation, from Tbilisi customs zone to the Federation building.
- Former secretary general of the Federation was hired for preparing equipment inventory for the competition.
- The highest bonus for showing good results in the 2018 European championship in Greco-Roman and freestyle wrestling was received by the financial advisor (GEL 12,980), out of GEL 63,580 total bonuses issued to the administration staff.
- Even though the bronze winning wrestler at the 2018 European championship was stripped of their medal for violation of anti-doping rules, three months later a bonus of GEL 61,200 was issued to the athlete, his coach, medical and administrative staff for the already stripped medal.
The process of research was especially complicated by the fact that the National Wrestling Federation is a non-transparent entity, which ignores all official requests of IDFI. The lack of transparency regulations increases the risks of corruption and inappropriate disposal of finances in the National Wrestling Federation:
- The General Administrative Code of Georgia does not directly apply to the sports federations. As a result, the Wrestling Federation is not obligated to disclose requested public information, reducing its financial transparency.
- The Ministry has not fully disclosed the financial reports of the National Wrestling Federation. The latter is obligated to submit these reports to the Ministry. This suggests that either the Ministry does not wish to disclose certain information or the Federation fails to comply with its reporting obligations.
- The funds allocated for the administrative team of the National Wrestling Federation are distributed as bonuses based on uncertain procedures, which significantly increases risks of kickbacks.
- The State Audit Office has not carried out an audit of the activities of the National Wrestling Federation, which significantly weakens consistent financial oversight and increases the risks of corruption.
- The procedures for issuing/depriving bonuses from wrestlers who failed anti-doping tests are not properly regulated, which raises risks of improper disposal of finances.
- Inconsistencies found in the financial documentation of the National Wrestling Federation point to serious problems in the management of funds.
- In some cases, the Federation does not provide information about its expenses to the Ministry due to lack of relevant documentation, which is a significant risk of financial mismanagement.