IDFI-ს პროექტი ღია მმართველობის პარტნიორობის ვალდებულებების შესრულების (OGP) მხარდასაჭერად
IDFI და ესტონეთის ელექტრონული მმართველობის აკადემია (eGA) ახორციელებენ ერთობლივ პროექტს - „ელექტრონული მმართველობის ახალი ინიციატივები საქართველოში ღია მმართველობის პარტნიორობის ვალდებულებების შესასრულებლად“. პროექტს აქვს ორი კომპონენტი და ითვალისწინებს როგორც ცენტრალური ისე ადგილობრივი საჯარო დაწესებულებების მხარდაჭერას OGP-ს 2016-2017 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის შესრულებაში. პროექტი ხორციელდება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივის (GGI) და ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით.
პროექტი მთლიანად არის ფოკუსირებული ელექტრონული მმართველობის მექანიზმების განვითარებაზე და მის ფარგლებში ხდება OGP-ს მხოლოდ იმ ვალდებულებების შესრულების მხარდაჭერა, რომელიც ელ-მმართველობის კომპონენტებთან არის დაკავშირებული.
IDFI-სთან ერთად, პროექტს ახორციელებს ესტონეთის ელექტრონული მმართველობის აკადემია (e-Governance Academy), რომელიც ესტონეთში ელ-მმართველობის განვითარებაზე მომუშავე ერთ-ერთი მოწინავე ორგანიზაციაა. ესტონეთი ელ-მმართველობის თვალსაზრისით მსოფლიოში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მოთამაშეა, რაზეც უკანასკნელ წლებში გატარებული არაერთი რეფორმა მეტყველებს.
ამ პროექტის ფარგლებში IDFI და eGA ერთობლივად ეხმარებიან საქართველოს სხვადასხვა დაწესებულებებს იმ ვალდებულებების შესრულებაში, რომელიც მათ OGP-ს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აიღეს. კერძოდ, პროექტის ერთ-ერთი ამოცანაა ბათუმის, ახალციხის და ქუთაისის მუნიციპალიტეტების მხარდაჭერა მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ელექტრონული მოდულის შექმნაში. აღნიშნული მექანიზმების დანერგვისთვის IDFI-მ მოამზადა შეფასება ბათუმის, ქუთაისის და ახალციხის მუნიციპალიტეტების საქმიანობაში მოქალაქეთა მონაწილეობის ფორმების და ხარისხის შესახებ. კვლევის მიგნებების გათვალისწინებით eGA-მ დაიწყო ესტონეთში არსებული VOLIS სისტემის დანერგვა ყველა პარტნიორ მუნიციპალიტეტში. ბიუჯეტის დაგეგმვაში მოქალაქეთა მონაწილეობის მხარდაჭერის გარდა, აღნიშნული სისტემა ხელს უწყობს გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის სხვადასხვა ფორმით ჩართულობას. ამასთანავე, სისტემა ქმნის გამჭვირვალე ელექტრონულ სივრცეს, სადაც საკრებულოს წევრების გარდა, მონაწილეობა და პროცესების დაკვირვება შესაძლებელია ყველა დარეგისტრირებული მოქალაქისთვის.
სისტემის დანერგვისთვის, 16 მაისს ქობულეთში, სასტუმრო ჯორჯიან პალას ჰოტელში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა, სადაც ბათუმის, ქუთაისის და ახალციხის მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებს ესტონეთის ელ-მმართველობის აკადემიის თანამშრომლებმა ჩაუტარეს ტრეინინგი სისტემის ადმინისტრირების საკითხებში. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ მუნიციპალიტეტის საკრებულოების და აღმასრულებელი ორგანოების საზოგადოებასთან ურთიერთობის, საფინანსო-საბიუჯეტო დეპარტამენტების და ტექნიკური დეპარტამენტების წარმომადგენლები.
პრაქტიკულ ტრეინინგს წინ უძღვოდა 2017 წლის 1-3 მარტს გამართული რამდენიმე სამუშაო შეხვედრა, სადაც განხილული იყო ელექტრონული მმართველობის მნიშვნელობა და ადგილობრივ დონეზე არსებული საჭიროებები. შეხვედრები, რომელიც ბათუმში, ახალციხეში და ქუთაისში გაიმართა ძირითადად ეთმობოდა ესტონეთში არსებული გამოცდილების გაზიარებას და OGP-ში ელ-მმართველობის მნიშვნელობას. ამასთანავე, IDFI-მ მოახდინა ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში შექმნილი იმ ვებ-გვერდების პრეზენტაცია, რომელთა მსგავსი ვებ პორტალის დანერგვაც დაგეგმილია ქუთაისის, ბათუმის და ახალციხის მუნიციპალიტეტებში. აღნიშნული ვებ-გვერდები აღჭურვილია ელექტრონული ჩართულობის და ელ-გამჭვირვალობის თანამედროვე მექანიზმებით და ეფუძნება მუნიციპალურ პორტალებთან დაკავშირებით არსებულ საუკეთესო პრაქტიკას. პროექტის პარტნიორ მუნიციპალიტეტებში აღნიშნული ვებგვერდების დანერგვა დაგეგმილია 2017 წლის დეკემბრისთვის.
აღნიშნული პროექტი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ადგილობრივ დონეზე დემოკრატიული მმართველობის მექანიზმების განვითარებისთვის, რადგან ის მხარს უჭერს ეროვნული სამოქმედო გეგმის შესრულებაში მონაწილე იმ ადგილობრივ დაწესებულებებს, რომლებიც პირველად არიან წარმოდგენილი OGP-ში საკუთარი ვალდებულებებით. იქედან გამომდინარე, რომ OGP-ს და მისი ინსტრუმენტების ადგილობრივ დონეზე გავრცელება სიახლეს წარმოადგენს, აუცილებელია მოხდეს ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართვა და რესურსების და ცოდნის სათანადო მობილიზება.
OGP-ს ვალდებულებების შესრულების მხარდაჭერა ცენტრალურ დონეზე
გარდა ადგილობრივ დონეზე არსებული ვალდებულებებისა, აღნიშნული პროექტის ფარგლებში IDFI და eGA მხარს უჭერენ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ბიუჯეტის დაგეგმვის ელექტრონული მოდულის გაუმჯობესებაში. ამჟამად IDFI ახორციელებს არსებული მოდულის შეფასებას, რის შემდეგაც მოამზადებს ბიუჯეტის დაგეგმვის ახალი მოდულის კონცეფციას, სადაც გათვალისიწინებული იქნება არსებული საჭიროებები და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა. პროექტის ამ კომპონენტის განხორციელებისთვის IDFI-მ 1 მაისს სამუშაო შეხვედრა გამართა ფინანსთა სამინისტროს საბიუჯეტო დეპარტამენტის წარმომადგენლებთან, სადაც განხილული იყო ბიუჯეტის დაგეგმვის არსებულ მოდული და მის ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული პრაქტიკული საკითხები. სამომავლოდ დაგეგმილია ახალი მოდულის კონცეფციის მომზადება და ამ პროცესში ესტონური გამოცდილების გაზიარება.
IDFI და eGA ასევე გეგმავენ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს პაციენტის პორტალის გაუმჯობესებას. ფინანსთა სამინისტროს მსგავსად, მოხდება არსებული პორტალის შეფასება, მისი გაუმჯობესებისათვის კონცეფციის და ტექნიკური დავალების მომზადება. პროექტის ამ კომპონენტის ფარგლებში შევედრები უკვე გაიმართა სამინისტროს წარმომადგენლებთან, ხოლო კონცეფციის მომზადება დაგეგმილია 2018 წლის დასაწყისში.

IDFI Project to Support the Implementation of Georgia’s Open Government Partnership (OGP) Commitments
News | Publications | Open Governance and Anti-Corruption | Article 2 June 2017
IDFI and Estonian e-Governance Academy (eGA) are implementing a joint project titled New E-Governance Initiatives to meet OGP Commitments in Georgia. The project has two components and aims to support central and local public institutions in implementing the 2016-2017 OGP National Action Plan. The project is supported by the United States Agency for International Development’s (USAID) Good Governance Initiative (GGI), and the Ministry of Foreign Affairs of Estonia.
The project is entirely focused on developing mechanisms of electronic governance. Therefore, it supports only those OGP commitments that deal with e-governance.
Together with IDFI, the project is implemented by eGA, one of the leading organizations working on e-governance in Estonia. Estonia is one of the world leaders in e-governance, due to reforms conducted in recent years.
The project involves IDFI and eGA helping various Georgian public intuitions in fulfilling OGP commitments under the National Action Plan. Namely, the project aims to create an electronic module of participatory budgeting in Batumi, Akhlatsikhe, and Kutaisi municipalities. In order to implement these mechanisms, IDFI evaluated the forms and quality of public participation  inBatumi, Akhlatsikhe, and Kutaisi municipalities. Following the findings of the study, eGA started to implement the Estonian VOLIS system in each partner municipality. Apart from supporting public participation in budgeting, the system includes various forms of public engagement in decision-making. The system also creates a transparent electronic space, where members of the municipal council as well as any registered citizen can participate and observe local processes.
In order to implement the system, a working meeting was held on May 16 in Kobuleti with the participation of Batumi, Akhlatsikhe, and Kutaisi municipality representatives. eGA conducted a training on system administration. Municipal council members and employees from public relations, finance and technical departments participated in the meeting.
The practical training was preceded by several working meetings (March 1-3, 2017) on the importance of e-governance and local needs. These meetings were held in Batumi, Kutaisi, and Akhaltsikhe and were mainly devoted to sharing of the Estonian experience and importance of e-governance in OGP. IDFI also presented a website, developed in the framework of its OSGF funded project. The creation of similar websites is planned for Batumi, Akhlatsikhe, and Kutaisi municipalities. The websites include modern mechanisms of electronic participation and e-transparency, and are based on best practices of running municipal portals. The implementation of these websites in partner municipalities is planned by December 2017.
The project is especially important  since it supports those public institutions (local government) that have not been previously involved in the National OGP Action Plan. Considering the fact that the implementation of OGP instruments on the local level is a recent development, it is necessary for all interested parties to be included, and all of the required resources and knowledge to be mobilized.
Supporting the Implementation of OGP Commitments at the Central Level
In addition to commitments on the local level, the project also includes IDFI and eGA supporting the Ministry of Finance in improving its electronic budgeting module. Currently, IDFI is evaluating the existing module. Afterwards, the organization will prepare a concept for a new module, where existing needs and best international practices will be included.
To implement this part of the project, IDFI conducted a working meeting on May 1 with the budget department from the Ministry of Finance, where the current budgeting module and related issues were discussed. The future module plans to take the Estonian experience into account.
IDFI and eGA also plan to help improve the patient portal of the Ministry of Health, Labor and Social Affairs. As with the Ministry of Finance, the existing portal will be evaluated, after which a concept for improvement and a technical assignment will be prepared. Relevant meetings with the Ministry have already been held.. IDFI plants to prepare the concept by  the beginning of 2018.