სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | სტატია 29 აპრილი 2024
2024 წლის 26 აპრილს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის მიწვევით ბათუმში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ მუსლიმთა სამმართველოსა და აჭარის ფონდ “მემორიალის” წარმომადგენლები.
გამართული სხდომაზე ანტონ ვაჭარაძემ 2023 წლის 11-16 დეკემბერს ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის წარმომადგენლებთან ერთად პოლონეთში ვიზიტის შედეგები წარადგინა, რომლის ფარგლებშიც პოლონეთში კომუნისტური და ნაცისტური რეჟიმების მსხვერპლთა ხსოვნისადმი მიძღვნილ საუკეთესო პრაქტიკებსა და მუზეუმებს გაეცნენ. IDFI-მ გამოყო მუზეუმისა და მემორიალურ ძმათა სასაფლაოს საუკეთესო პრაქტიკები და შეიმუშავა რეკომენდაციები.
ანტონ ვაჭარაძემ სხდომაზე განიხილა შემდეგი მუზეუმები: სიბირის მემორიალური მუზეუმი (The Sybir Memorial Museum), კატინის მუზეუმი (The Katyń Museum) მარტიროლოგიისა და ისტორიული მეხსიერების მუზეუმი მიხნიოვში (The mausoleum of martyrology and historical museum in Michniów) და პალმირის მუზეუმი-მემორიალი (Museum-Memorial Palmiry). აგრეთვე, დიზაინ სტუდია ნიზიო (Nizio Design International), რომელიც ერთ-ერთი აქტიური სტუდიაა არა მხოლოდ პოლონეთში, არამედ მთელ ევროკავშირში და სპეციალიზებულია მუზეუმების, ისტორიული, მუდმივი და დროებითი გამოფენებისა და მემორიალების დიზაინში.
IDFI თვლის, რომ დახვრეტების ადგილას ძმათა სასაფლაოსა და მუზეუმის მოწყობა უმნიშვნელოვანესია მსხვერპლთათვის პატივის მიგების, მათი ოჯახებისა და შთამომავლებისთვის ხსოვნის ადგილის შექმნისა და ახალი საგანმანათლებლო სივრცის გაჩენის კუთხით. აღნიშნული ნაბიჯი მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს საბჭოთა წარსულის გააზრებისა და დეკომუნიზაციის პროცესში.
IDFI საერთაშორისო პარტნიორების დახმარებით მზადაა ითანამშრომლოს მხარეებთან, რათა აღნიშნული მიზნები დროულად და წარმატებით განხორციელდეს.

On April 26, 2024, Anton Vatcharadze, head of the memory and disinformation studies direction of the Institute for Development of freedom of Information (IDFI), was on a working visit to Batumi at the invitation of the Eparchy of Batumi and Lazeti.
The meeting was also attended by the representatives of the Muslim Administration and the "Memorial" Foundation of Adjara.
At the meeting, Anton Vatcharadze presented the results of his visit to Poland on December 11-16, 2023 together with the representatives of Batumi and Lazeti Eparchy, during which they got acquainted with the best practices and museums dedicated to the memory of the victims of the communist and Nazi regimes in Poland. IDFI identified best practices for the museum and developed recommendations.
Anton Vatcharadze discussed the following museums at the session: The Sybir Memorial Museum, The Katyń Museum, The mausoleum of martyrology and historical museum in Michniów and the Palmyra Museum-Memorial. Also Nizio Design International, which is one of the active studios not only in Poland, but also in the whole European Union and specializes in the design of museums, historical, permanent and temporary exhibitions and memorials.
IDFI believes that establishing a cemetery and a museum at the site of the shootings is of the utmost importance in terms of honoring the victims, creating a place of remembrance for their families and descendants, and creating a new educational space. This step will make a significant contribution to the understanding of the Soviet past and the process of decommunization.
IDFI, with the help of international partners, is ready to cooperate with the parties in order to achieve the mentioned goals in a timely and successful manner.
The visit was organized with the financial support of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Poland, and the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).