LAITech2024-ის კონფერენციაზე IDFI-ის წარმომადგენლებმა AI-ზე პრეზენტაცია გააკეთეს
IDFI-ს ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა თეონა ტურაშვილმა და ამავე მიმართულების მკვლევარმა ედგარ ბრუტიანმა LAITech2024 კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა, რომელიც ტალინის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის ორგანიზებით ყოველწლიურად იმართება. წლევანდელი კონფერენციის თემა იყო „კანონი, ეთიკა და პოლიტიკა ხელოვნურ ინტელექტსა და სამომავლო ტექნოლოგიებზე”, რომლის ფარგლებში IDFI-ის წარმომადგენლებმა 2021 წელს ჩატარებული კვლევის “ხელოვნური ინტელექტის სისტემების გამოყენება საქართველოში - კანონმდებლობა და პრაქტიკა” საფუძვლეზე, ისაუბრეს საქართველოში საჯარო უწყებების მიერ ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების შემთხვევებსა და პრაქტიკაზე, ქვეყანაში ხელოვნური ინტელექტის შესახებ ერთიანი მარეგულირებელი ჩარჩოს აუცილებლობასა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაზე, პრეზენტაციის დასასრულს წარმოდგენილ იქნა კველვის საფუძველზე შემუშავებული რეკომენდაციები და საკითხის სიღრმისეული შესწავლის მიზნით, სამომავლო პერსპექტივები.
LAITech2024-ის ორდღიანი კონფერენცია 2024 წლის 29 თებერვალსა და 1 მარტს გაიამრთა. მასში მონაწილეობდნენ სამართლის, კიბერუსაფრთხოების, ხელოვნური ინტელექტისა და მმართველობის მიმართულების ადგილობრივი და საერთაშორისო სტუდენტები და სპეციალისტები. კონფერენციის ფარგლებში წელს განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა ხელოვნური ინტელექტი ჯანდაცვაში, არჩევნებში და სხვა. ღონისძიებამ ასევე უმასპინძლა ნატოს კოოპერაციული კიბერთავდაცვის ცენტრის (NATO CCDEOE) პანელს თემაზე - ახალი ტექნოლოგიების გამოყენება კიბერომში და კიბერთავდაცვაში.

IDFI representatives delivered a presentation on Artificial Intelligence at the LAITech2024 conference
News | Civic Tech and Innovations 1 March 2024
Teona Turashvili, head of IDFI's Civic Tech and Innovation Direction, and Edgar Brutyan, a researcher of the same direction, participated in the LAITech2024 conference organized by the Tallinn University of Technology. The conference's focal point for the year was "The Law, Ethics and Policies of AI and Future Technologies." Drawing from their study titled "Use of Artificial Intelligence Systems in Georgia - Legislation and Practice" conducted in 2021, IDFI representatives discussed various instances of artificial intelligence utilization by public agencies in Georgia, emphasizing the importance of a unified regulatory framework and the need for alignment with international standards. They concluded by offering recommendations based on their research and sharing insights into the future perspectives of artificial intelligence in Georgia.
The two-day LAITech2024 conference was held on February 29 and March 1, 2024. It was attended by local and international students and specialists in law, cyber security, artificial intelligence and governance. This year's conference delved into crucial topics within its framework, including the role of artificial intelligence in healthcare, its impact on elections, and other pertinent subjects. The event also hosted a panel from the NATO Cooperative Cyber Defense Center (NATO CCDEOE), offering valuable insights into the deployment of new technologies in the realms of cyber warfare and cyber defense.