IDFI-ის ღია ლექცია: საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და ხელისუფლების კონტროლის მექანიზმები
28 სექტემბერი ინფორმაციის საყოველთაო ხელმისაწვდომობის საერთაშორისო დღეა. ამ დღის აღსანიშნავად, მსოფლიო მასშტაბით მთელი კვირის მანძილზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე მომუშავე ორგანიზაციები სხვადასხვა ქვეყანაში ცალკეულ ღონისძიებებს მართავენ.
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კვირეულის ფარგლებში, სხვა ღონისძიებებთან ერთად, 30 სექტემბერს IDFI-მ საქართველოს უნივერსიტეტში სტუდენტებისთვის საჯარო მონაცემების ღიაობის მნიშვნელობაზე საჯარო ლექცია ჩაატარა.
ლექციას უძვებოდნენ IDFI-ის წარმომადგენლები: თეონა ტურაშვილი (ადგილობრივი მმართველობის, ინტერნეტისა და ინვოაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი) და გოგა თუშურაშვილი (კვლევითი მიმართულების ხელმშძღვანელი). ლექციის დასაწყისში მათ მონაწილეებს გააცნეს ინსტიტუტის საქმიანობა და მთავარი თემატური მიმართულებები, რის შემდეგაც სტუდენტებს ესაუბრებიან შემდეგ საკითხებზე:
- რა მნიშვნელობა აქვს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას ხელისუფლების საქმიანობის ეფექტური კონტროლისთვის?
- როგორ შეუძლიათ მოქალაქეებს საქართველოში საჯარო ინფორმაციის მოპოვება?
- როგორ იყენებს IDFI საჯარო მონაცემებს ხელისუფლების საქმიანობის კონტროლისთვის?
- როგორ შეუძლიათ სტუდენტებს მიიღონ მონაწილეობა ხელისუფლების საქმიანობის კონტროლში?
ღონისძიების ბოლოს, ლექციის მონაწილეებს მიეწოდათ ინფორმაცია IDFI-ის ანალიტიკური სტატიების კონკურსის შესახებ, რომელში მონაწილეობა სტუდენტებსაც შეუძლიათ. კონკურსის მიზანია ღია მონაცემების დამუშავებისა და მონაცემებზე დაყრდნობით ხელისუფლების საქმიანობის მონიტორინგის წახალისება.
საკონკურსო ანალიტიკური სტატია უნდა ეხებოდეს საქართველოში საჯარო პოლიტიკისა და საჯარო ფინანსების საკითხებს, ხოლო შესაძლო თემები შეიძლება იყოს: საჯარო ფინანსების განკარგვა, ხელისუფლების საქმიანობის შეფასება/ხარჯები Covid-19 პანდემიასთან ბრძოლაში, საჯარო ადმინისტრირება, ადგილობრივი თვითმმართველობა, სოციალური საკითხები, ჯანდაცვა, დანაშაულის სტატისტიკა, განათლება, გარემო, ადგილობრივი თვითმმართველობა, ეკონომიკა, ფინანსები და ა.შ.
კონკურში გამარჯვებულებისთვის გათვალისწინებულია საკონკურსო პრიზები (I ადგილი - 1,000 ლარი; II ადგილი - 800 ლარი; III მესამე ადგილი - 600 ლარი). საუკეთესო 3 სტატია ასევე გამოქვეყნდება IDFI-ის ვებ (www.IDFI.ge)  და სოციალურ (Facebooks; Twitter) გვერდებზე საავტორო უფლებების დაცვით.
ლექცია ჩატარდა ინტერაქციულ ფორმატში და მონაწილეებს ჰქონდათ საშუალება დაესვათ კითხვები ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და ამ კუთხით IDFI-ის გამოცდილების შესახებ.

Each year on September 28th, the International Day for Universal Access to Information is observed. During the whole week, particular events are being held by organizations working to promote the right access to information around the globe.
As part of the Access to Information Week, among other events, on September 30, IDFI held an open lecture for students at the University of Georgia on the meaning and importance of access to public data.
The lecture was led by representatives of IDFI: Teona Turashvili (Local Government / Internet and Innovations Directions Head) and Goga Tushurashvili (Research Direction Head). At first, they introduced the activities implemented by IDFI, as well as the thematic directions of the Institute followed by a discussion with participants on the following issues:
- How valuable access to public information is for conducting government oversight activities?
- How can citizens obtain information from public authorities?
- How is IDFI using public data to oversee the government's performance?
- How can students participate in government monitoring activities?
At the end of the event, the participants were informed about the Contest of Analytical Articles announced by IDFI,in which students can also participate. The purpose of the competition is to promote public oversight of government activities and the use of data in this regard.
Submitted analytical articles must be related to public policy and public finance in Georgia. Possible topics include:the disposal of public assets, assessing Covid-19 related public spending as well as government programs, public administration, local government, social issues, healthcare, crime statistics, education, environment, economics, finance, etc.
Prizes for the winners are as follows: first place – GEL 1,000, second place – GEL 800 and third place – GEL 600. The three best articles will be published via IDFI’s website (www.idfi.ge) and social media pages (Facebook and Twitter) with copyright protection.
The public lecture was conducted in an interactive format, the audience received comprehensive answers about the challenges related to access to information and IDFI's experience in this regard.