„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ ახალი წესდება
2017 წლის 1 მაისს ძალაში შევიდა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) ახალი წესდება, რომელიც განსაზღვრავს ინსტიტუტის განახლებულ მმართველობით სტრუქტურასა და საქმიან მიმართულებებს.
ახალი წესდების მიხედვით, ორგანიზაციის უმაღლეს მმართველ ორგანოდ განისაზღვრა სამეთვალყურეო საბჭო. სამეთვალყურეო საბჭო განსაზღვრავს ინსტიტუტის განვითარების ზოგად მიმართულებებს და სტრატეგიას, ირჩევს აღმასრულებელ დირექტორს და ზედამხედველობას უწევს მის საქმიანობას. სამეთვალყურეო საბჭოს წევრის უფლებამოსილების ვადაა 4 წელი, უფლებამოსილების 2 წლით გახანგრძლივების შესაძლებლობით.
საბჭოს კომპეტენციაში შედის შემდეგი ძირითადი უფლება-მოვალეობები:
• წესდებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანა;
• ინსტიტუტის საქმიანობის ძირითად მიმართულებათა განსაზღვრა, მისი გეგმებისა და მათი შესრულების ანგარიშების დამტკიცება;
• ინსტიტუტის აღმასრულებელი დირექტორის არჩევა და უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტა;
• ინსტიტუტის საქმიანობის წლიური ანგარიშის დამტკიცება;
• ინსტიტუტის განვითარების სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავება და დამტკიცება;
• ინსტიტუტის ორგანიზაციული ბიუჯეტის დამტკიცება;
• ფილიალებისა და წარმომადგენლობების შექმნა, მათი რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია, მათი დებულებების და ანგარიშების დამტკიცება;
• ინსტიტუტის საქმიანობის შეწყვეტის (ლიკვიდაცია ან რეორგანიზაცია) შესახებ გადაწყვეტილებათა მიღება და ა.შ.
წესდების მიხედვით, სამეთვალყურეო საბჭო უნდა შედგებოდეს არანაკლებ 5 და არაუმეტეს 11 წევრისგან, რომელთაგან ერთ-ერთი არის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე. ამჟამინდელ საბჭოს შემადგენლობაში შედიან: ზვიად ქორიძე (თავჯდომარე), ნინო დოლიძე, ოლივერ რაისნერი, ლელა გაფრინდაშვილი, ტიმოთი ბლაუველთი, ელენე მეძმარიაშვილი და დავით ლოსაბერიძე.
წესდების მიხედვით, ინსტიტუტის ყოველდღიურ საქმიანობას წარმართავს აღმასრულებელი დირექტორი, ხოლო მისი არყოფნის შემთხვევაში დირექტორის მოადგილე. აღმასრულებელი დირექტორი აირჩევა სამეთვალყურეო საბჭოს მიერ 5 წლის ვადით. საბჭოს გადაწყვეტილებით, აღმასრულებელი დირექტორის უფლებამოსილების გახანგრძლივება შესაძლებელია მხოლოდ 2 წლის ვადით. აღმასრულებელი დირექტორი ანგარიშვალდებულია სამეთვალყურეო საბჭოს წინაშე.
IDFI-ის სამეთვალყურეო საბჭოს გადაწყვეტილებით, ორგანიზაციის აღმასრულებელ დირექტორად 5 წლის ვადით არჩეულ იქნა გიორგი კლდიაშვილი.

On May 1, 2017, the new Charter of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) officially entered into force. The Charter defines the new structure of the organization and its strategic directions.
The new Charter determines the Supervisory Board as the highest governing body of IDFI that is responsible for setting the general direction and development strategy of the Institute, electing the Executive Director and overseeing his/her work. Board Members are elected for a 4 year term, with a possibility to extend the term by 2 years.
The competence of the Supervisory Board includes:
- Making amendments and supplements to the Charter;
- Determining the main areas of activity of the Institute; approving its plans and performance reports;
- Electing the Executive Director of the Institute, and terminating his/her authority;
- Approving the Institute’s annual report;
- Developing and approving the Institute’s development strategy documents;
- Approving the Institute’s organizational budget;
- Creating branches and offices (appointing their heads), carrying out their reorganizations and liquidation, and approving their statutes and reports;
- Making decisions on the termination of the Institute’s activities (liquidation or reorganization), etc.
The Supervisory Board is composed of at least 5 and not more than 11 members, one of which is the Chairperson of the Supervisory Board. The current composition of the Board is: Zviad Koridze (Chairperson), Nino Dolidze, Oliver Raisner, Lela Gaprindashvili, Timothy Blauvelt, Elene Medzmariashvili and David Losaberidze.
According to the new charter, the Executive Director oversees the daily operation of the Institute. In the absence of the Executive Director, the Deputy Executive Director acts to fulfill the duties. The Executive Director is appointed by the Supervisory Board of a 5-year term that may be extended by only 2 years. The Supervisory Board has elected Giorgi Kldiashvili as the Executive Director of IDFI for the next 5 years.