IDFI-ის საინფორმაციო შეხვედრა კასპის საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან
IDFI-ის საარქივო და საბჭოთა კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი ანტონ ვაჭარაძე კასპის მუნიციპალიტეტის ცენტრალურ ბიბლიოთეკაში ადგილობრივ საჯარო სკოლის მოსწავლეებს შეხვდა და მათ საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკისა და გასაბჭოების შესახებ ესაუბრა.
ანტონ ვაჭარაძემ ისაუბრა 100 წლის წინანდელ გარდამავალ მოვლენებზე, როდესაც საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ არსებობა შეწყვიტა და ქვეყანა საბჭოთა კავშირის ნაწილად იქცა.
ლექციას დაესწრნენ და დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის გენერალური დირექტორის მოადგილემ მირიან ხოსიტაშვილმა, თანამშრომელმა ირაკლი ვეშაგურიძემ და კასპის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილემ ზაზა მარიდაშვილმა.
მოსწავლეებმა გაიგეს მეტი, პირველი რესპუბლიკის და ქვეყნის ევროპული განვითარების, დამოუკიდებელ არჩევნების და პირველი რესპუბლიკის პოლიტიკოსთა პორტრეტების შესახებ. ანტონ ვაჭარაძემ ისაუბრა ქვეყანაში საბჭოთა წყობის დამყარებაზე, არჩევნების ფაქტობრივ გაუქმებასა და თავისუფალი აზრის ჩახშობაზე, საბჭოთა სტალინურ ტერორზე, რამაც საქართველოში უამრავი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა.
შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია, რომელშიც მოსწავლეებმა კითხვა-პასუხის ფორმატში აღნიშნულ საკითხებზე დამატებითი ინფორმაცია მიიღეს.

IDFI held an informational meeting with the pupils of Kaspi Municipality Public School. Head of Archival and Soviet Studies at IDFI Anton Vacharadze presented about the First Democratic Republic of Georgia and Sovietization.
He spoke about the events of 100 years ago, as a result of which the Democratic Republic of Georgia ceased to exist and the country became part of the Soviet Union.
The meeting was attended by the Deputy Director General of the National Parliamentary Library of Georgia Mirian Khositashvili, Library representative Irakli Veshaguridze and the Deputy Mayor of Kaspi Municipality Zaza Maridashvili.
The pupils learned about the first republic and the European development of Georgia, free elections, prominent politicians of the time. Anton Vacharadze also spoke about the occupation and establishment of the Soviet regime in Georgia, abolition of free elections and free speech, the Soviet Stalinist terror that killed numerous Georgian citizens.