IDFI-იმ ახალი პროექტის „კარგი მმართველობის გაძლიერება საქართველოში“ განხორციელება ჟურნალისტების ტრენინგით დაიწყო
სიახლეები | ტრენინგები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | სტატია 4 თებერვალი 2019
IDFI-მ ახალი პროექტის „კარგი მმართველობის გაძლიერება საქართველოში“ (3G) განხორციელება ჟურნალისტების ტრენინგით დაიწყო. 22-მდე ბეჭდვითი, ონლაინ და სამაუწყებლო მედიის წარმომადგენელს, საშუალება ქონდათ გაეგოთ მეტი სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის ფუნქციონირებისა და საჯარო ტენდერებში საეჭვო გარემოებების აღმოჩენის შესახებ.
ფართომასშტაბიანი პროექტის მიზანია კარგი მმართველობის გაძლიერება საქართველოში. პროექტი დაფინანსებულია გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია Luminate-ის მიერ, რომლის მიზანია ადამიანებისა და ინსტიტუციების გაძლიერება ერთიანი და სამართლიანი საზოგადოების შექმნის მიზნით.
სამწლიანი ინიციატივა მიზნად ისახავს სახელმწიფო ინსტიტუტების საზოგადოებრივი ზედამხედველობის გაძლიერებას და საქართველოს მთავრობის გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდას. პროექტის ფარგლებში IDFI დააკვირდება, რამდენად ეფექტური, გამჭვირვალე, ეთიკური და ანგარიშვალდებულია საჯარო მმართველობასა და სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებული საქმიანობა, მოამზადებს საგამოძიებო და ანალიტიკურ ნაშრომებს, და გაზრდის ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების სადამკვირვებლო და ანალიტიკური უნარებს.
ლევან ავალიშვილი, IDFI-ის პროგრამების დირექტორი - „უკანასკნელი რამდენიმე წლის განმავლობაში მიღწეული გარკვეული პროგრესის მიუხედავად, კარგი მმართველობის სტანდარტები და ხარისხი კვლავაც პრობლემად რჩება საქართველოში. არ არსებობს საბიუჯეტო ხარჯებისა და სახელმწიფო შესყიდვების საქმიანობის სისტემური საჯარო ზედამხედველობა. ამის გამო, ჩვენი აზრით, მნიშვნელოვანია საქართველოში სახელმწიფო ფინანსების განკარგვის სისტემატური მონიტორინგის გაძლიერება, განსაკუთრებით ჟურნალისტების, ბიზნესის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების და აქტივისტების ჩართულობით. ამ გზით, ჩვენ მივაღწევთ პროექტის მიზანს და გავზრდით საზოგადოების მონაწილეობას ქვეყანაში კარგი მმართველობის დამკვიდრების პროცესში.“
ოლენა ბოიცუნ, ინვესტიციების დირექტორი, Luminate-ის ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში - „ეს არის ჩვენი პირველი პირდაპირი ჩართულობა საქართველოში. Luminate-ის მიზანია გლობალურ დონეზე გაზარდოს გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება და მოქალაქეთა მონაწილეობ საჯარო ფინანსების გამოყენებაში. ჩვენ მტკიცედ გვჯერა, რომ ეს პროექტი დაეხმარება საქართველოს ინსტიტუტებს, კანონის უზენაესობას და ქვეყნის მომავალ განვითარებას.“
პროექტი „კარგი მმართველობა საქართველოში“ დაიწყო 2019 წლის დეკემბერში და დასრულდება 2021 წლის დეკემბერში. თავდაპირველად, პროექტი იმუშავებს თბილისის მასშტაბით, შემდეგ კი თანდათან მოიცავს მთელ ქვეყანას მეორე და მესამე წლის განმავლობაში.

IDFI Launches a Project to Strengthen Good Governance in Georgia with Funding from Global Philanthropic Organization, Luminate
News | Trainings | Civic Tech and Innovations | Publications | Article 4 February 2019
IDFI marked the launch of Luminate funded/new project - Good Governance for Georgia with training of journalists from leading online, print and broadcast media in Georgia. How does the Georgia’s public procurement system work & how to reveal suspicious public tenders was in focus of the training attended by over 22 journalists.
The three-year project aims to strengthen public oversight of state institutions, and increase transparency and accountability of the government of Georgia.
IDFI plans to accomplish this objective by conducting oversight activities related to monitoring of effective, responsible, transparent, ethical and accountable governance and public procurement activities, preparing investigative analyses, and by increasing the monitoring capacity of journalists, CSOs and activists.
Levan AVALISHVILI, IDFI Programs Director - “Despite some progress over the past few years, the standards and quality of good governance still remain a challenge in Georgia. There is a lack of systemic public scrutiny of budgetary spending and public procurement activities. For this reason, we believe it is crucially important to launch a systematic monitoring effort of state expenditures in Georgia, particularly through the empowerment of journalists, business and civil society representatives, and activists to better be able to hold the government accountable. This approach will ensure meaningful project impact and increase public support for good governance in the country.“
Olena BOYTSUN, Director of Investments, Central & Eastern Europe, at Luminate - “This is our first direct engagement in Georgia, and we are glad to welcome the IDFI team to our Central and Eastern Europe portfolio. Luminate’s global work in financial transparency supports transparency, accountability, and participation in the use of public funds. We strongly believe that this project will help Georgia’s institutions and rule of law become more effective and enhance the country’s future development.”
Initially, the project will pilot in Tbilisi (capital of Georgia) and gradually move to the rest of the country during the second and third years.