IDFI აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა 2016 წლის ანგარიშში
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ანალიზი 6 მარტი 2017
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოაქვეყნა ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის 2016 წლის ანგარიში. ანგარიში მზადდება აშშ-ს საელჩოებისა და საერთაშორისო მისიების მიერ მიწოდებულ მონაცემებზე დაყრდნობით და მიმოიხილავს ადამიანის უფლებების მდგომარეობას 200-მდე ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოში.
2012 წლიდან მოყოლებული IDFI ყოველ წელს არის მოხსენიებული ანგარიშში სხვადასხვა კვლევის კონტექსტში. წინა წლების მსგავსად, ანგარიშში მოყვანილია IDFI-ის მონაცემები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით. კერძოდ, საუბარია 2016 წლის ანგარიშზე, რომლის მიხედვით 2016 წელს 294 საჯარო დაწესებულებისთვის გაგზავნილ 7,430 მოთხოვნაზე IDFI-იმ სრულყოფილი პასუხი მიიღო 4, 458 განცხადებაზე, არასრულყოფილი პასუხი - 404 მოთხოვნაზე, უარი - 26 შემთხვევაში, უპასუხოდ დარჩა 1139 მოთხოვნა. ამავე ანგარიშის მიხედვით, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი აჩვენა 55-მა საჯარო დაწესებულებამ, ხოლო ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად დასახელდა მთლიანად იუსტიციის სამინისტროს სისტემა.
ანგარიშში ასევე მოყვანილია 2015-2016 წლის საქართველოს ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგიის შეფასება, სადაც IDFI-ის მიერ ანტიკორუფციული სტრატეგიის შესრულება პოზიტიურადაა შეფასებული. IDFI-ის დასკვნის მიხედვით, საქართველოს მთავრობამ განახორციელა რამდენიმე მნიშვნელოვანი სფეროს რეფორმა, რომლებიც გათვალისწინებული იყო ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმაში, კერძოდ - მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტი, თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციები, შრომის ანაზღაურება საჯარო სამსახურში და სახელმწიფო შესყიდვები.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ასევე მოყვანილია მონაცემები IDFI-ის კვლევიდან შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა სტატისტიკის შესახებ. კერძოდ, შეზღუდული შესაძლებლობების საფუძველზე დისკრიმინაციის მაჩვნებლად მოყვანილია IDFI-ის მონაცემები, რომლის თანახმად საქართველოში საჯარო სექტორში დასაქმებული 100 000-ზე მეტ საჯარო მოსამსახურიდან მხოლოდ 24-ია შშმ პირი.
IDFI შეგახსენებთ, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის ანგარიშები ფართოდ გამოიყენება როგორც აშშ-ს ხელისუფლების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ისე სხვა უცხოური მთავრობების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ადამიანის უფლებების დამცველების, იურისტების, ჟურნალისტების, მკვლევრებისა და სხვათა მიერ. აქედან გამომდინარე, ყოველწიურად ანგარიშში IDFI-ის კვლევებსა და მის საქმიანობაზე მითითება ხაზს უსვამს ინტიტუტისადმი არსებულ მაღალ ნდობას, როგორც ადგილობრივ ისე საერთაშორისო დონეზე.

The US Department of State published the Country Reports on Human Rights Practices for 2016. The reports are based on data provided by US Embassies, as well as International Missions and reviews the human rights situation in 200 countries, including Georgia.
IDFI has been referred to in the Country Report on Georgia every year since 2012. Similar to previous years, IDFI’s analysis of data related to access to public information is included in the country report on Georgia. Specifically, 2016 report assessing access to information in Georgia was used in the country report, according to which 7,430 freedom of information requests were sent to 294 public institutions. Out of these, 4,458 requests were fully satisfied, 404 answers were incomplete, 26 requests were refused, and 1,139 were ignored. The same report states that a total of 55 public institutions scored 100% in access to public information, whereas the Ministry of Justice and its subordinate bodies were named as the least transparent public institutions.
The country report also includes IDFI’s assessment of the National Anti-Corruption Strategy for 2015-2016, which positively assesses the implementation process of the strategy. According to the assessment, the Government of Georgia initiated several important reforms in areas, which were prioritized in the Anti-Corruption Action Plan, such as -whistleblower protection, asset declarations of high-ranking officials, remuneration in civil service and public procurement.
US Department of State’s country report also referred to IDFI’s study on persons with disabilities. IDFI’s statistical analysis showed that out of Georgia’s 100,000 public servants only 24 persons have disabilities. This information was used in the country report as an indicator of disability-based discrimination.
The Country Reports on human rights and freedom prepared by U.S. Department of State are often used in the decision-making process by the US and by other governments, NGOs, human rights workers, lawyers, journalists, researchers, etc. Therefore, the inclusion of IDFI’s reports and research activities in these annual reports indicates a high level of trust towards IDFI, both on local and international levels.