ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით 2024 წლის 29 მარტს პრეზენტაცია გამართა, სადაც განხილულ იქნა საქართველოში სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული პროგრესი და ძირითადი გამოწვევები.
გიორგი კლდიაშვილი, IDFI-ს აღმასრულებელი დირექტორი, ლევან იოსელიანი, საქართველოს სახალხო დამცველი, ოთარ ჩახუნაშვილი, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსის პირველი მოადგილე და ქორინ როთბლუმი, USAID კავკასიის დემოკრატიის, უფლებებისა და მმართველობის ოფისის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მიესალმნენ დამსწრე საზოგადოებას.
მისასალმებელი სიტყვების შემდგომ, საკონსტიტუციო სასამართლოს სამდივნოს უფროსმა, გიორგი ლომთაძემ ისაუბრა სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის თაობაზე ძირითადი კონსტიტუციური სტანდარტების შესახებ, რის შემდგომაც გიორგი დავითურმა, IDFI-ს კანონის უზენაესობისა და მედიის თავისუფლების მიმართულების ხელმძღვანელმა, აუდიტორიას წარუდგინა ანგარიშის ძირითადი მიგნებები და რეკომენდაციები.
IDFI-ს ახალი ანგარიში ასახავს ამჟამინდელ მდგომარეობამდე განვითარებულ პოლიტიკის ცვლილებებს. მასში ხაზგასმულია, რომ საკანონმდებლო მოწესრიგება, რომელიც 2024 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდა, ადგენს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის გზით სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებულ სტანდარტს. თუმცა, ახალი საკანონმდებლო ჩარჩოს პრაქტიკაში განხორციელების მონიტორინგი ავლენს, რომ საკანონმდებლო ცვლილებები სრულად არ აღსრულდება. კერძოდ, 2024 წლის 29 თებერვლის მდგომარეობით, საქართველოს ყველა საერთო სასამართლომ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა და მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის შემდეგ, 2024 წლის 26 მარტის მდგომარეობით, ინფორმაცია რვა სასამართლოს მიერ გაიცა. ამავდროულად, სასამართლო აქტების პროაქტიული გამოქვეყნება ecd.court.ge-ზე არ განახლებულა.
ღონისძიებაში მონაწილეობის მისაღებად მოწვეულნი იყვნენ ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების, საერთო სასამართლოების, საკონსტიტუციო სასამართლოს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს, პარლამენტის, სახალხო დამცველის, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის და სხვა სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები, ასევე პრაქტიკოსი იურისტები, აკადემიური სფეროს და მედიის წარმომადგენლები.

On March 29, 2024, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), supported by the USAID Rule of Law Program, held a presentation to discuss the progress and key challenges regarding the accessibility of judicial acts in Georgia.
Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI, Levan Ioseliani, the Public Defender of Georgia, Otar Chakhunashvili the First Deputy Head of the Personal Data Protection Service and Corinne Rothblum, Acting Director of the Democracy, Rights and Governance Office at USAID/Caucasus welcomed the audience.
Following the opening remarks, the Head of the Constitutional Court’s Secretariat, Giorgi Lomtadze presented the main constitutional standards related to the accessibility of the judicial acts that was followed by the presentation of Giorgi Davituri, Head of IDFI's Rule of Law and Media Freedom Direction, who provided the audience with a comprehensive overview of the report’s key findings and recommendations.
IDFI’s new report delineates the evolution of policy changes leading up to the current state. It highlights that the legislative framework that entered into force on January 1, 2024, sets forth enhanced standards for accessing judicial acts through public information requests. However, monitoring the implementation of the new legal framework in practice reveals that the legislative amendments are not fully enforced. Specifically, as of February 29, 2024 all common courts of Georgia left the public information requests unanswered and as of March 26, 2024 eight courts provided the information only after the submission of administrative complaints. Furthermore, the proactive publication of the judicial acts at ecd.court.ge has not been renewed.
Representatives from local and international organizations, Common Courts, the Constitutional Court, the High Council of Justice, the Parliament, the Public Defender, the Personal Data Protection Service, and other state institutions as well as legal practitioners, academia and mass media were invited to participate in this event.