IDFI-მ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ექსპერტთა სამუშაო შეხვედრას უმასპინძლა
29-30 ოქტომბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა უმასპინძლა 2 დღიან სამუშაო შეხვედრას აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების მონაწილეობით (აზერბაიჯანი, სომხეთი, უკრაინა, მოლდოვა, ბელორუსი და საქართველო).
შეხვედრაში მონაწილე სახელმწიფო შესყიდვების 25-მა ექსპერტმა (სახელმწიფო სტრუქტურებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან) იმსჯელა სამიზნე ქვეყნების სახელმწიფო შესყიდვების სისტემებს შორის მსგავსებებსა და განსხვავებებზე, სახელმწიფო შესყიდვების სისტემების შეფასების საერთაშორისო სტანდარტებზე და მეთოდოლოგიებზე.
შეხვედრა გაიმართა პროექტის - „გამჭვირვალე საჯარო შესყიდვების რეიტინგი - საჯარო შესყიდვების კანონმდებლობისა და მისი აღსრულების შეფასება ევრაზიის რეგიონში“ ფარგლებში, რომლის მიზანია სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონის შეფასების მექანიზმის შემუშავება და ამ მექანიზმის საშუალებით კანონმდებლობის და მისი აღსრულების პრაქტიკის შეფასება აზერბაიჯანში, ბელარუსში, მოლდოვაში, საქართველოში, სომხეთსა და უკრაინაში.
სამუშაო შეხვედრის შედეგად, მონაწილეები შეთანხმდნენ პროექტის ფარგლებში შემუშავებული სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობისა და მისი აღსრულების შეფასების მეთოდოლოგიის საბოლოო ვერსიაზე, რომელიც გამოყენებული იქნება პროექტის მიმდინარეობისას. მეთოდოლოგია დაფუძნებულია საერთაშორისო სტანდარტებზე და ითვალისწინებს საერთაშორისო პრაქტიკას შესყიდვების სფეროში.
შემუშავებული მეთოდოლოგია უნიკალურია იმ მხრივ, რომ წარმოადგენს არასამთავრობო ორგანიზაციების, სხვადასხვა ქვეყნების სამთავრობო სტრუქტურებისა და საერთაშორისო ექსპერტების თანამშრომლობის ერთობლივ შედეგს. მეთოდოლოგია ყურადღებას ამახვილებს შესყიდვების კანონმდებლობების სისრულესა და შესყიდვების სისტემის გამჭვირვალობაზე.

On 29-30 October, the Institute for Development of Freedom of Information hosted a two-day workshop with the involvement of Eastern Partnership member countries (Azerbaijan, Armenia, Ukraine, Moldova, Belarus and Georgia).
25 public procurement experts attended the meeting (governmental structures and non-governmental organizations) and discussed public procurement systems in target countries, their similarities and differences, international standards, and methodologies of evaluation of public procurement systems.
The meeting was conducted within the frameworks of the Transparent Public Procurement Rating– Assessing Public Procurement Legislation and the Enforcement Process in the Eurasian Region project. Its goal is to establish an assessment mechanism of public procurement legislation and thereafter evaluate relevant legislation and its enforcement practices in Azerbaijan, Belarus, Moldova, Georgia, Armenia and Ukraine.
As a result of the workshop, the participants approved the methodology for evaluating public procurement legislation and its enforcement, which will be used during the project. The methodology is based on international standards and takes into account international practice in the area of public procurement.
The methodology is unique in that its development process included representatives of non-governmental organizations, international experts and governmental structures from target countries. The main focus of the methodology is on the transparency of the public procurement system.