გამომძიებლებისა და პროკურორებისთვის ჩატარდა ტრენინგი გენდერისა და სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის შესახებ
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ტრენინგები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 14 ნოემბერი 2018
საქართველოს პროკურატურის სხვადასხვა ტერიტორიული ორგანოების პროკურორებმა და გამომძიებლებმა გენდერისა და სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის შესახებ ტრენინგში აქტიური მონაწილეობა მიიღეს. ტრენინგი ჩატარდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, და საქართველოს პროკურატურასთან მჭიდრო თანამშრომლობით. ტრენინგის თანადამფინანსებელია ღია საზოგადოების ფონდი
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა, საქართველოს მთავარი პროკურატურის პროფესიული განვითარებისა და კარიერის მართვის ცენტრის უფროსმა სოფიო ჯიაძემ და პროექტის „პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ მენეჯერმა მარიამ თუთბერიძემ. ორდღიან ტრენინგს უძღვებოდნენ: ეკატერინე აღდგომელაშვილი – მრჩეველი გენდერის საკითხებში, ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG) და ეკატერინე სხილაძე – საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე.
ეკატერინე სხილაძის თქმით, საქართველოში თანასწორობის უფლების განხორციელების პროცესში ერთ-ერთ გამოწვევად გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის მასშტაბები რჩება: „სწორედ ამიტომ, განსაკუთრებული მნიშვნელობის მქონე იყო ეს ტრენინგი, რომლის ფარგლებში გენდერის ნიშნით დისკრიმინაციის, მათ შორის, სექსუალური შევიწროების, ფემიციდის საკითხებს განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო. მონაწილეების ინტერესი, მაღალი ჩართულობა და გამოცდილების გაზიარება იყო ტრენინგის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტი, რომელიც, ვფიქრობ, წარმატებით განხორციელდა.“
ტრენინგის მონაწილეებმა შემდეგ თემებზე იმსჯელეს: თანასწორობა და გენდერის ნიშნით დისკრიმინაცია, ამ კუთხით არსებული საკანონმდებლო გარანტიები და დაცვის მექანიზმები (სასამართლო, სახალხო დამცველი, სამართალდამცავი სისტემა), გენდერული ნიშნით ძალადობა, სექსუალური შევიწროების ფაქტები და მისი გავლენა მსხვერპლსა და საზოგადოებაზე.
მათ ასევე მიიღეს ინფორმაცია ოჯახში ძალადობის, დისკრიმინაციის და გენდერული ნიშნით მოტივირებული ქალთა მკვლელობების [ფემიციდის] შესახებ. მონაწილეებმა ასევე განიხილეს ის შემთხვევები, როდესაც მსხვერპლები არ მიდიან მოძალადეებისგან და ამის გამომწვევი მიზეზები.
პრობლემებისა და თემის უკეთ გააზრების მიზნით ტრენერებმა წარმოადგინეს სახვადასხვა კვლევების შედეგები. ამის გარდა, ტრენინგზე განხილულ იქნა ლგბტი ჯგუფებთან მუშაობის ეთიკა და თავისებურებები.
„2014 წელს ძალაში შევიდა კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“, რის გამოც საქართველოს პროკურატურა და სხვა ძალოვანი უწყებები აღმოჩნდნენ ახალი გამოწვევის წინაშე. დღის წესრიგში დადგა დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილი დანაშაულებისათვის შესაბამისი სამართლებრივი კვალიფიკაციის მინიჭება,“ - აღნიშნა სიღნაღის რაიონული პროკურატურის პროკურორმა შმაგი გობეჯიშვილმა: „მნიშვნელოვანია, რომ ტრენინგი ორიენტირებული იყო როგორც საერთაშორისო სტანდარტებისა და სამართლებრივი თემატიკის გაცნობაზე, ისე პრაქტიკული გამოცდილების, კაზუსების განხილვასა და სწორი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებაზე. მონაწილეებს შესაძლებლობა გვქონდა გამოგვეხატა საკუთარი შეხედულებები და მიგვეღო პასუხები კითხვებზე, რომლებიც დაკავშირებული იყო საქმიანობის დროს წარმოქმნილ პრობლემურ საკითხებთან.“
საქართველოს მთავარი პროკურატურის საპროკურორო საქმიანობაზე ზედამხედველობისა და სტრატეგიული განვითარების დეპარტამენტის უფროსი პროკურორის მაკა გაგიევის თქმით, „ურთიერთთანამშრომლობით ჩატარებული შეხვედრები და ტრენინგები, განსაკუთრებით არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, ხელს უწყობს პროკურატურას, დაინახოს ის გამოწვევები და ხარვეზები, რაც არსებობს დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილ დანაშაულთა გამოძიებისა და სასამართლო განხილვების პროცესში.“
„ეს ტრენინგი მნიშვნელოვანი იყო ჩვენთვის, პროკურატურის წარმომადგენლებისთვის, რომელთაც შეხება გვაქვს ამგვარ დანაშაულებთან, რადგან უშუალოდ სახალხო დამცველის მოადგილის და ამ საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციის წარმომადგენლისგან მოვისმინეთ მნიშვნელოვანი საკითხები გენდერის და სქესის ნიშნით დისკრიმინაციაზე, მათ შორის ტერმინთა განმარტებები და არსებული პრაქტიკა და სტატისტიკა. პირადად მე, ტრენინგის დროს მიღებული ინფორმაცია და ცოდნა დამეხმარება ამ დანაშაულებზე არსებული სისხლის სამართლის საქმეების მონიტორინგისას, სამომავლოდ, შესაბამისი ანგარიშისა და რეკომენდაციის მომზადებაში.“ - აღნიშნა მაკა გაგიევმა.
11-13 ნოემბერს გამართული ტრენინგი პირველია მსგავსი ტრენინგების რიგში, რომლებსაც IDFI გეგმავს, ევროკავშირის მხარდაჭერითა და საქართველოს პროკურატურასთან თანამშრომლობით, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების და ქალთა მიმართ ძალადობის მიმართულებებით მომუშავე პროკურორებისა და გამომძიებლების შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით.

IDFI Organized a Training on Discrimination on the Grounds of Gender and Sex for Prosecutors and Investigators of Prosecution Service
News | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | Trainings | Publications | Open Governance and Anti-Corruption | Article 14 November 2018
Prosecutors and investigators from various territorial authorities of the Prosecution Service of Georgia participated in the training on discrimination on the grounds of gender and sex. The event was organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support from the European Union, in cooperation with the Prosecutor’s Office of Georgia. The event was co-financed by the Open Society Georgia Foundation
The event was opened by IDFI’s Programs’ Director Levan Avalishvili, Head of Professional Development and Career Management Centre of the Prosecutor’s Office of Georgia Sophio Jiadze and IDFI Project Manager Mariam Tutberidze (Promoting Prosecutorial Independence through Monitoring and Engagement).
The two-day training was led by the Deputy Ombudsperson Ekaterine Skhiladze and Ekaterine Agdgomelashvili, Gender Advisor at the Women’s Initiatives Supporting Group (WISG).
According to Skhiladze, gender discrimination remains one of the main challenges for the realization of the right to equality in Georgia: “This training was of utmost importance. It covered the issues of gender discrimination, sexual harassment and femicide. One of the main goals of the training was to raise the interest of participants and engage them in active discussion, which I think was fully reached.”
Training enabled the participants to learn more about: the essence of equality and discrimination on the grounds of gender and protection measures, legislative safeguards and protection mechanisms (courts, public defender, law enforcement agencies) in this regard, sexual harassment in public and work places, main factors and their influence on the victims and society. Participants were also provided with the information about domestic violence and essence of murder of women on the ground of gender (femicide) and why the victims chose to stay with abusers.
The trainers also presented the results of various relevant research documents. Finally, the participants also heard about ethics and characteristics of working with LGBTI groups.
Shmagi Gobejishvili, Prosecutor from the Signagi Regional Prosecutor’s Office: “the Law on Elimination of All Forms of Discrimination entered into force in 2014, and the Prosecution Service and other law enforcement agencies faced a new challenge, granting relevant legal qualifications for crimes committed on discriminatory grounds. This training introduced us to international standards and legal themes, as well as practical experiences; we also discussed the specifics of gender-based crimes and the formation of proper attitude towards them. The training was interactive and participants had the opportunity to express their opinions.”
Maka Gagievi, Prosecutor at the Prosecutorial Activities Supervision and Strategic Development Department of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia: „cooperative meetings and trainings, especially together with the NGOs, enable the Prosecutor's Office to see the challenges and shortcomings associated with the investigation and the court trial procedures of the offenses committed on discriminatory motive. The training was important for us, who deal with these kind of crimes, because we learned about the important aspects of discrimination on the grounds of gender and sex, including definition of terms, and the current practice and statistics  directly from the Deputy Public Defender, and the representative of organization working on these issues. For me personally, the information and knowledge received during the training will help in the process of preparation of appropriate reports and recommendations on the monitoring of criminal cases of these type.”
The training of 11-13 November is the first in a series that IDFI intends to hold with support of the European Union and in cooperation with the Prosecutor's Office of Georgia, in order to raise the capacity of prosecutors and investigators working on the hate crimes and violence against women.