IDFI-მ კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების შესახებ რიგით მესამე ზამთრის სკოლა გამართა
2024 წლის 9-13 თებერვალს, IDFI-მ, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით, ზამთრის სკოლა „კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები“ გამართა. ზამთრის სკოლა მესამედ გაიმართა და მის მთავარ მიზანს, პროგრამით გათვალისწინებულ საკითხებთან დაკავშირებით მონაწილეების ცნობიერების ამაღლება, არსებულ გამოწვევებზე დისკუსიების წარმართვისა და შეხედულებების ურთიერთგაცვლის ხელშეწყობა წარმოადგენდა.
2023 წლის 14 დეკემბერს, ევროპული საბჭოს მიერ საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების გათვალისწინებით, ზამთრის სკოლის თემატიკა დიდწილად საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესსა და ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის განსაზღვრულ დათქმებსა და თანმდევ საკითხებს შეეხებოდა.
ღონისძიების გახსნის ცერემონიალზე, ზამთრის სკოლის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს და შესარჩევ კონკურსში გამარჯვება მიულოცეს IDFI-ს პროგრამების დირექტორმა - ლევან ავალიშვილმა, შვედეთის საელჩოს განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელმა/მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ - ერიკ ილესმა, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლემ -  თეიმურაზ ტუღუშმა და IDFI-ს კანონის უზენაესობისა და მედიის მიმართულების ხელმძღვანელმა - გიორგი დავითურმა.
ზამთრის სკოლაში მონაწილეობა მიიღო 24-მა მონაწილემ, მათ შორის იყვნენ როგორც სტუდენტები, ასევე საჯარო მოხელეები. ისინი რამდენიმესაფეხურიანი კონკურსის შედეგად შეირჩნენ.
ზამთრის სკოლაში მომხსენებლებად მოწვეული იყვნენ სხვადასხვა პროფესიული და აკადემიური გამოცდილების მქონე ექსპერტები: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლე -  თეიმურაზ ტუღუში, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პროფესორი  - კონსტანტინე კორკელია, იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი -  დავით ჯანდიერი, სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის ევროინტეგრაციის პროგრამის მენეჯერი - ვანო ჩხიკვაძე, პლატფორმა „კომენტარის“ თანადამფუძნებელი, სამართლის პოლიტიკის მიმართულების რედაქტორი  - სოფო ვერძეული, სოციალური სამართლიანობის ცენტრის მართლმსაჯულების და დემოკრატიის პროგრამის დირექტორი - გურამ იმნაძე, Gnomon Wise-ის მკვლევარი - დავით ზედელაშვილი.
მონაწილეებმა მოისმინეს მოხსენებები და მონაწილეობა მიიღეს თანმდევ დისკუსიებში შემდეგი შინაარსობრივი საკითხების ირგვლივ:
1. ხელისუფლების დანაწილების პრინციპი, სახელმწიფოს ბოჭვა ადამიანის უფლებებით და საკონსტიტუციო სასამართლოს როლი;
2. საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლით გათვალისწინებული ვალდებულების შინაარსი და მისი  გამოყენების პერსპექტივა;
3. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს როლი, დანიშნულება, მიმართვის წესი, სტანდარტების და პრეცედენტების გამოყენება ეროვნულ დონეზე;
4. ევროკავშირში საქართველოს ინტეგრაციის პროცესი და საქართველოსთვის განსაზღვრული პრიორიტეტები და დათქმები;
5. მართლმსაჯულების სისტემა საქართველოში: რეფორმის ტალღები და არსებული გამოწვევები;
6. მართლმსაჯულების სისტემის გაჯანსაღება და კეთილსინდისიერების შემოწმების ექსტრაორდინარული მექანიზმი - "ვეთინგი";
7. უსაფრთხოების სექტორზე დემოკრატიული ზედამხედველობა;
8. კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და დეოლიგარქიზაცია;
9. სამოქალაქო ორგანიზაციებისა და მედიის საზოგადოებრივი საზედამხედველო ფუნქცია;
10. დამოუკიდებელი ინსტიტუტების როლი და არსებული გამოწვევები;
11. ადამიანის უფლებათა დაცვის მიზნებისთვის სახელმწიფოთაშორისო მექანიზმების გამოყენება და საქართველოს გამოცდილება.

On February 9-13, 2024, IDFI, with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida), held a Winter School "Rule of Law and Human Rights". The Winter School was held for the third time, and its main goal was to raise the awareness of the participants regarding the issues covered by the program, to conduct discussions on the existing challenges, and to facilitate the exchange of views.
In light of the decision of the European Council of December 14, 2023, on granting EU candidate country status to Georgia the thematic scope of the Winter School was largely related to Georgia's integration into the European Union, the conditions set by the European Union for Georgia, and other related issues.
The Programs Director of IDFI – Levan Avalishvili, the Head of Development Cooperation/Deputy Head of Mission at the Embassy of Sweden to Georgia - Erik Illes, the Judge of the Constitutional Court of Georgia - Teimuraz Tughushi, and the Head of IDFI’s Rule of Law and Media Direction - Giorgi Davituri welcomed the participants and congratulated of being selected based on the competition at the opening ceremony of the event.
Overall, 24 participants took part in the Winter School, including both students and civil servants. They were selected as a result of several stages of competition.
Experts with different professional and academic backgrounds were invited to the Winter School as speakers: Judge of the Constitutional Court of Georgia - Teimuraz Tughushi, Professor of International Human Rights Law - Konstantine Korkelia, Doctor of Law, Professor - Davit Jandieri, Manager of the European Integration Program of the Civil Society Foundation - Vano Chkhikvadze, Co-founder of Platform “Komentari”, Editor of the Politics of Law Direction - Sofo Verdzeuli, Director of the Judiciary and Democracy Program of the Social Justice Center - Guram Imnadze, Researcher of Gnomon Wise - Davit Zedelashvili.
Participants listened to presentations and participated in relevant discussions around the following substantive issues:
1. The principle of separation of powers, the binding of the state by fundamental human rights, and the role of the Constitutional Court;
2. The content of the obligation provided for in Article 78 of the Constitution of Georgia and the perspective of its application;
3. The role, purpose, and procedure for applying before the European Court of Human Rights, application of standards and precedents at the national level;
4. The process of Georgia's integration into the European Union and the priorities and conditions set for Georgia;
5. Judiciary in Georgia: Waves of reforms and current challenges;
6. Improving the Judiciary and the system of extraordinary integrity checks - "Vetting";
7. Democratic oversight of the Security Sector;
8. Fight against corruption and de-oligarchization;
9. The public oversight function of civil society organizations and media;
10. Role of independent institutions and existing challenges;
11. The use of interstate mechanisms for the purposes of human rights protection and the experience of Georgia.