IDFI-მ ჟურნალისტებისა და პროკურორებისთვის მორიგი ტრენინგი ჩაატარა
სიახლეები | ტრენინგები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 14 ოქტომბერი 2019
სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულები და სიძულვილის ენა - IDFI-მ ამ თემაზე კიდევ ერთი, 2 დღიანი ტრენინგი ჩაატარა, რომელშიც მედია საშუალების წარმომადგენლები და პროკურორები მონაწილეობდნენ.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა; ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) ადამიანის უფლებათა დაცვის პროგრამის პროექტის კოორდინატორმა ინა გრიგალაშვილმა; და პროექტის „პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ მენეჯერმა მარიამ მაისურაძემ.
გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს პროკურორის ქრისტინე მორგოშიას აზრით, ტრენინგზე განხილული ისეთი საკითხები, როგორებიცაა გენდერის ნიშნით დისკრიმინაციის გამოვლენის ცალკეული შემთხვევები და მათზე რეაგირების ეფექტიანი საშუალებები და ა.შ. მნიშვნელოვანია პროკურორების ცნობიერების ამაღლებისათვის. „გარდა სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე მიღებული დამატებითი ინფორმაციისა, მნიშვნელოვანი იყო აღნიშნული დანაშაულის მიზეზების, პროგრესირებისა და მათზე გავლენის მქონე ფაქტორების ანალიზი. საკითხები, რომლებსაც მოიცავდა ტრენინგი, საინტერესო იყო როგორც პრაქტიკული თვალსაზრისით, ასევე მეცნიერულ და ისტორიულ ჭრილში საკითხის დანახვისა და კომპლექსური ანალიზისათვის.“
ნანა გუგუტიშვილი - მცხეთის რაიონული პროკურორის მოადგილე: "სიძულვილით მოტივირებული დანაშულების წინააღმდეგ ბრძოლის მნიშვნელობა აღიარებულია ქვეყნის ხელისუფლების მიერ. აღნიშნულ ბრძოლაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს პროკურატურა - როგორც დევნის განმახორციელებელი ორგანო. მე, როგორც პროკურატურის წარმომადგენელმა, აღნიშნული ტრენინგით გავიღრმავე ცოდნა სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების შესახებ. მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მივიღე სიძულვილის ენის შესახებ, პრაქტიკული მაგალითების საფუძველზე გავეცანით სიძულვილის ენის გავლენას თანასწორობაზე. ასევე, ტრენინგის მნიშვნელოვან ნაწილს შეადგენდა სიძულვილის ენის და გამოხატვის თავისუფლების საკითხების განხილვა, მათი კვეთა და გამიჯვნა სხვადასხვა ქვეყნის მაგალითზე. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო სქესის, გენდერის და ორიენტაციის საკითხების განხილვა და ტერმინოლოგიის განმარტება, რაც დაგვეხმარება მომავალში სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების იდენტიფიცირებაში. მიღებული ცოდნა, სამომავლოდ, მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს სიძულვილის მოტივით ჩადენილ ცალკეულ დანაშაულებზე ეფექტიანი გამოძიების წარმოებას და სისხლისსამართლებრივი დევნის განხორციელებას.“
ემზარ გაგნიძე -ტრენინგის მონაწილე პროკურორი: „ტრენინგი იყო კარგი შესაძლებლობა იმისთვის, რომ მიღებული ცოდნა გამოვიყენოთ ჩვენს ყოველდღიურ საქმიანობაში. საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, საჭიროა, ყველა მოქმედი პროკურორი იყოს ინფორმირებული დისკრიმინაციის საკითხებზე და ვფიქრობ, ამ კუთხით ტრენერებმა ამომწურავი და კვალიფიციური დახმარება გაგვიწიეს.“
ტრენინგს უძღვებოდნენ სახალხო დამცველის მოადგილე - ეკატერინე სხილაძე და ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფის (WISG) მრჩეველი გენდერის საკითხებში - ეკატერინე აღდგომელაშვილი.
ტრენინგი ჩატარდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით საქართველოს პროკურატურასთან მჭიდრო თანამშრომლობით. ტრენინგის თანადამფინანსებელია ღია საზოგადოების ფონდი.

Hate crimes was a topic of yet another, two-day training organized by IDFI, with the participation of the journalists and prosecutors from the Prosecutor’s Office of Georgia.
The participants were welcomed by Giorgi Kldiasvhili, Executive Director of IDFI; Mariam Maisuradze, Program Manager for the EU funded project “Promoting Prosecutorial Independence through Monitoring and Engagement”; and Ina Grigalashvili, Human Rights Program Project Coordinator at Open Society Georgia Foundation (OSGF).
"The issues discussed during the training, such as gender, separate cases of detecting discrimination and effective means of addressing them etc. are important for raising prosecutors’ awareness. In addition to the further information on hate-motivated crimes, analysis of its causes and the factors affecting these crimes was of a great value. The issues covered during the training were interesting both from a practical point of view as well as from a scientific and historical point of view for seeing the complexity of the issues."– noted Kristine Morgoshia, Prosecutor of the Division of Human Rights Protection of the General Prosecutor’s Office of Georgia.
Nana Gugutishvili - Deputy Prosecutor of Mtskheta Regional Prosecutor’s Office: “the importance of combating hate-motivated crime is recognized by the state and the Prosecution Service of Georgia, as a prosecution body, plays a significant role in this process. As a representative of the Prosecution Service, I expanded my knowledge of hate crimes, received an important information concerning hate speech and based on practical examples, learned about its impact on equality. Scrutinizing hate speech and the freedom of expression, their intersection and separation based on the examples of different countries was a significant part of the training. Particularly important was the discussion of the issues of sex, gender and orientation and the terminology that will help us identify hate-motivated crimes in the future. The acquired knowledge will significantly contribute to the effective investigation and prosecution of hate crimes.”
Emzar Gagnidze – Prosecutor of the Department to Investigate Offenses Committed in the Course of Legal Proceedings: “the training was a good opportunity to apply acquired knowledge in our daily activities. Given the urgency of the issue, all prosecutors need to be aware of discrimination and in my opinion, the trainers provided comprehensive and qualified assistance in this regard.”
The training was organized by the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) with the financial support of the European Union and with close partnership with the Prosecutor’s Office of Georgia. The training was co-financed by the Open Society Georgia Foundation.