IDFI-მ ქ. გორის №3 და №9 საჯარო სკოლებში ვებგვერდის gorimaps.ge-ს პრეზენტაცია გამართა
2024 წლის 20-22 მარტს ქალაქ გორის №3  და ვაჟა-ფშაველას სახელობის №9 საჯარო სკოლებში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) პროექტის “აღმოაჩინე გორის” ფარგლებში შექმნილი ვებგვერდის - www.gorimaps.ge-ს პრეზენტაცია გამართა.
პროექტმა "აღმოაჩინე გორი" ქალაქის კულტურული იდენტობის უკეთ წარმოსაჩენად, გორში არსებული ისეთი ლოკაციები და პერსონები გააცოცხლა, რომლებიც ხაზს უსვამენ ქალაქის მნიშვნელობას ქვეყნის სოციალ-ეკონომიკურ განვითარებაში. პროექტის ფარგლებში იდენტიფიცირებულ სხვადასხვა ისტორიულ და მივიწყებულ ლოკაციასა და სახლ-მუზეუმებთან აღიმართა საინფორმაციო დაფები, რომლებიც ქალაქის მივიწყებულ ისტორიებს ჰყვება, შეიქმნა „იდენტობის რუკა“ და ვებგვერდი www.gorimaps.ge, სადაც რეგიონის შესახებ საინტერესო ფოტო-ვიდეო მასალა და საარქივო დოკუმენტია ატვირთული.
IDFI-ს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია მომავალმა თაობამ იცოდეს უფრო მეტი დეტალი საკუთარი რეგიონის შესახებ, შეაფასოს საკუთარი ისტორია მაქსიმალურად ობიექტურად, ვინაიდან სწორად გააზრებული ისტორიული წარსული საზოგადოების განვითარებისა და პროგრესის საწინდარია.
შეხვედრებს ესწრებოდა 100-მდე მოსწავლე და მასწავლებელი, მათ შორის გორის გამოჩენილი ადამიანების ტრიფონ გამსახურდიას, შალვა ხერხეულიძისა და გურამ პაპიტაშვილის შთამომავლები, რომლებმაც სურვილი გამოთქვეს მათი წინაპრების შესახებ უფრო მეტი ინფორმაციის მოწოდებაზე. IDFI-მ მზაობა გამოხატა შემდგომში მათ მიერ მოწოდებული საოჯახო არქივი  “აღმოაჩინე გორის” ვებგვერდზე www.gorimaps.ge-ზე განათავსოს.
ღონისძიების დასასრულს, გაიმართა დისკუსია საპრეზენტაციო თემის ირგვლივ. მოსწავლეებსა და პედაგოგებს საშუალება ჰქონდათ გაეზიარებინათ საკუთარი შეხედულებები ვებგვერდის გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით.
ღონისძიება განხორციელდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით.

IDFI held a presentation of the website gorimaps.ge in public schools №3 and №9 of Gori
On March 20-22, 2024, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held a presentation of the website www.gorimaps.ge, created within the framework of the project "Discover Gori" in public schools #3 and #9 of the city of Gori.
In order to better present the cultural identity of the city, the "Discover Gori" project brought to life such locations and persons in Gori that emphasize the importance of the city in the socio-economic development of the country. In the framework of the project, information boards were erected at various historical and forgotten locations and house museums, which tell the forgotten stories of the city, an "identity map" and a website www.gorimaps.ge were created, where interesting photo-video material and archival documents about the region are uploaded.
The head of IDFI's Memory and Disinformation Studies direction, Anton Vatcharadze, noted at the meeting that it is very important for the future generation to know more details about their region, to evaluate their own history as objectively as possible, since a correctly understood historical past is a prerequisite for the development and progress of society.
The meetings were attended by about 100 students and teachers, including the descendants of prominent people of Gori, Trifon Gamsakhurdia, Shalva Kherkheulidze and Guram Papitashvili, who expressed their desire to provide more information about their ancestors. IDFI has expressed its willingness to post the family archive provided by them on the "Discover Gori" website at www.gorimaps.ge.
At the end of the event, there was a discussion around the presentation topic. Students and teachers had the opportunity to share their views on improving the website.
The event was implemented with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).