IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის წევრად აირჩიეს
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 6 ივნისი 2017
IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის ახალ წევრად იქნა არჩეული, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი. მმართველი კომიტეტი OGP-ის აღმასრულებელი და გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოა, რომელიც ადგენს და იცავს პარტნიორობის ღირებულებებსა და ინტერესებს.
OGP-ის მმართველი კომიტეტი შედგება 22 წევრისგან, რომელთაგან 11 წარმოადგენს მთავრობებს და 11 - სამოქალაქო საზოგადოებას. წევრები ირჩევიან 3 წლის ვადით, მისი ერთხელ გაგრძელების შესაძლებლობით.
წევრობის კანდიდატად გიორგი კლდიაშვილი წარადგინა ნილს სკოტმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენელი საქართველოში, ხოლო სარეკომენდაციო წერილები გააგზავნეს ვერონიკა კრეტუმ, მოლდოვის ღია მთავრობის ინსტიტუტის რეზიდენტი და OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი 2013-2016 წლებში, და ტომ ბლანტონმა, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ეროვნული უსაფრთხოების არქივის დირექტორი და OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი 2011-2013 წლებში.
გიორგი კლდიაშვილის წარდგენის წერილში ნილს სკოტი ამბობს, რომ:
"IDFI-ის ძალისხმევამ ხელი შეუწყო საქართველოში OGP-ის გაძლიერებას, რაშიც უმნიშვნელოვანესი როლი მიუძღვის ბატონ გიორგი კლდიაშვილს.
გიორგი კლდიაშვილი OGP-ის ერთ-ერთი უდიდესი მხარდამჭერია არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ ევროპის, აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონებშიც. იგი გახლავთ საქართველოს ღია მმართველობის ფორუმის თანათავმჯდომარე, ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე და ეროვნული ანტიკორუფციული საბჭოს წევრი. გიორგი არის სამოქალაქო საზოგადოების ერთ-ერთი წამყვანი აქტივისტი, რომელიც მხარს უჭერს გამჭვირვალობას, ანგარიშვალდებულებასა და მმართველობის რეფორმას.
მან გამოავლინა იშვიათი უნარი, ერთდროულად იყოს ჩართული საჯარო უწყებებთან თანამშრომლობის პროცესში და ეფექტური ზედამხედველობა გაუწიოს მათ მიერ ვალდებულებების შესრულებას. გიორგის გააჩნია უნარი, იყოს ღია მმართველობის პროცესის ლიდერი და, ამავე დროს, გააუმჯობესოს მისი ყოველდღიური შინაარსობრივი საკითხები.
მისი უნარებისა და გამოცდილების გათვალისწინებით, გიორგი კლდიაშვილი საუკეთესო კანდიდატია OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრობისთვის.“
შემრჩევ კომიტეტს ჰქონდა ურთულესი ამოცანა, მთელი მსოფლიოდან 29 წარმატებული და მოტივირებული განმცხადებელი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლიდან შეერჩია 10 კანდიდატი, ისე, რომ გამოცდილების, ექსპერტული ცოდნისა და მრავალფეროვნების გათვალისწინებით დაეცვა რეგიონული ბალანსი მმართველი კომიტეტის შემადგენლობაში.
შემრჩევი კომიტეტის წევრებმა – 2-მა თემაზე მომუშავე მოხალისემ, უნდრალ გომბოდორჯი (დემოკრატიული განათლების ცენტრის დირექტორი, მონღოლეთი), ლორა ნიუმანი (ინფორმაციაზე გლობალური ხელმისაწვდომობის პროგრამის დირექტორი, Carter Center, ამერიკა), მუკელანი დიმბა (OGP-ის მმართველი კომიტეტი), აიდან ეიაკუზე (OGP-ის მმართველი კომიტეტი) და პოლ მაასენი (OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის დირექტორი)– თითოეული კანდიდატის საქმე ინდივიდუალურად შეაფასეს გამოყენებით: 1. ლიდერობის უნარი; 2. დაინტერესებულ მხარეებთან თანამშრომლობის შესაძლებლობა; 3. სამოქალაქო საზოგადოების ინტერესების გააზრებისა და წარმოჩენის უნარი.
კანდიდატების წარდგენის და შერჩევის პროცესი
პროცესის დასასრულს, OGP-ის მმართველ კომიტეტის წევრობაზე შეირჩა ორი პირი (გიორგი კლდიაშვილი და ტურ-ოდ ლხაგვაჯავი (მონღოლეთი)). მათგან ერთი წევრი - ტურ-ოდ ლხაგვაჯავი მუშაობას შეუდგება 2017 წლის ივნისში, ხოლო მეორე - გიორგი კლდიაშვილი კი ოქტომბერში.
„OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრობა ჩემთვის უდიდესი შესაძლებლობა და პასუხისმგებლობაა, განსაკუთრებით იმ პირობებში, როდესაც მმართველი კომიტეტის თავმჯდომარე ქვეყანა საქართველო ხდება. დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ყველა იმ ადამიანს, ვინც რეკომენდაცია მომცა, და დიდი იმედი მაქვს, ჩემი უნარებითა და გამოცდილებით შევძლებ, მნიშვნელოვანი წვლილი შევიტანო OGP-ის გაძლიერებაში გლობალურ, რეგიონულ და ეროვნულ დონეზე“, - განაცხადა გიორგი კლდიაშვილმა.

IDFI's Executive Director Giorgi Kldiashvili was selected as a new member representing civil society in the Open Government Partnership (OGP) Steering Committee (SC) - the executive, decision-making body that develops, promotes and safeguards the values, principles and interests of OGP. The SC consists of 22 members - 11 from government and 11 from civil society. The standard term of a SC member is three years - with the possibility of a one-term renewal.
Kldiashvili was nominated as the SC member by Niels Scott, Resident Representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Georgia, while endorsement letters were sent by Veronica Cretu, President of Open Government Institute Moldova and civil society member of the OGP Steering Committee in 2013-2016, and Tom Blanton, Director of National Security Archive at George Washington University and civil society member of the OGP Steering Committee in 2011-2013.
The nomination letter by Niels Scott reads:
“IDFI’s efforts helped to bring OGP to a greater level in Georgia and goes without saying that Mr. Kldiashvili’s role in this process has been critical.
Giorgi Kldiashvili is one of the biggest OGP advocates not only in Georgia but also in Europe, Asia and Pacific regions. As the co-chair of the OGP Georgia Forum, chair of the Open Parliament Working Group and member of the National Anti-Corruption Council, Giorgi is one of the leading civil society activists advocating for transparency, accountability and governance reform.
He has demonstrated a rare ability to be involved in the co-creation process with public institutions while at the same time provide effective oversight over their commitments. Giorgi is one of the few civil society representatives providing leadership as well as daily substantive input to the open government process in Georgia.
Transparency and accountability in various sectors are highly important for Mr. Kldiashvili….The background, expertise, leadership and advocacy experience make Mr. Kldiashvili an excellent candidate for the position of OGP Steering Committee Member.”
The selection committee had a challenging task of arriving from 29 accomplished and motivated civil society candidates to a shortlist of 10 candidates, striking a balance between individual experience and expertise, diversity, and regional balance vis-a-vis the composition of the Steering Committee as a whole.
Members of the selection committee consisted of two volunteers from the community, current members of the Steering Committee and the Support Unit - Undral Gombodorj (Director, Democracy Education Center, Mongolia), Laura Neuman (Director, Global Access to Information Program, The Carter Center, United States), Mukelani Dimba (OGP Steering Committee), Aidan Eyakuze (OGP Steering Committee) and Paul Maassen (OGP Support Unit) - started the process by looking at the submitted paperwork to individually rank each of the candidates using three criteria: leadership, working across stakeholders, and ability to read and represent the interests of civil society.
Nomination and selection process
This exercise gave an initial insight into the candidate's' ability to engage strategically at the highest political level - the level the OGP Steering Committee works at - and to represent the interests of a civil society community across national, regional, and global levels. The selection committee members also assessed the candidate's track record of working on open government and related cross-cutting themes, as well as engagement with open government networks.
At the end of the process, 2 persons were selected to join the OGP Steering Committee this year - Giorgi Kldiashvili and Tur-Od Lkhagvajav (Mongolia) - one to fill a vacant seat in June (Tur-Od Lkhagvajav) and the other (Giorgi Kldiashvili) to join with the new government counterparts on the Steering Committee in October.
Civil Society members of the OGP Steering Committee have the responsibility to perform the international governance role for OGP in the Steering Committee and to represent the concerns and interests of the international OGP civil society community in the Steering Committee.
According to Giorgi Kldiashvili,
“Joining the OGP Steering Committee is a great opportunity and the responsibility for me, especially now when Georgia is to serve as a chair country of OGP Steering Committee. I would also like to say many thanks to all who referenced me for this job and I do hope that by sharing my skills and experience, I will significantly contribute to strengthen OGP at the global, regional and national level.”