IDFI გაეროს უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის წინასასესიო შეხვედრაზე მოხსენებით წარსდგა
2020 წლის 8 დეკემბერს, გაეროს უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის მე-3 ციკლის წინასასესიო ონლაინ შეხვედრა ჩატარდა, რომლის ფარგლებშიც, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა გაეროში სხვა ქვეყნების მუდმივ წარმომადგენლებს მიაწოდეს ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის შესახებ და გააჟღერეს კონკრეტული რეკომენდაციები, რომლებიც სასურველია შეხვედრაზე დამსწრე ქვეყნების წარმომადგენლებმა საქართველოს მისცენ.
წინასასესიო შეხვედრაზე მოხსენებით წარსდგა IDFI-ის კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების მიმართულების ხელმძღვანელი - ქეთევან კუკავა, რომელმაც ისაუბრა მართლმსაჯულების/სამართლიანი სასამართლოს უფლებისა და გამოხატვის თავისუფლების/ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხითსაქართველოში არსებულ მდგომარეობაზე. ქეთევან კუკავამ ასევე გააჟღერა კონკრეტული რეკომენდაციები, რომელთა გათვალისწინება აუცილებელია არსებული ხარვეზების აღმოსაფხვრელად.
„სასამართლოს დამოუკიდებლობა ისევე, როგორც გამოხატვის თავისუფლებისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მყარი გარანტიების არსებობა ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების აუცილებელი წინაპირობაა. შესაბამისად, ამ მიმართულებით რეფორმების გაგრძელება არსებითად მნიშვნელოვანია ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის უზრუნველსაყოფად  და საქართველოში კანონის უზენაესობის განსამტკიცებლად“ - განაცხადა ქეთევან კუკავამ.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ადამიანის უფლებათა საბჭოს მიერ დაფუძნებული უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვა არის მნიშვნელოვანი მექანიზმი, რომელიც მიზნად ისახავს ყველა წევრ სახელმწიფოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის გაუმჯობესებას. ამ მექანიზმის ფარგლებში, გაეროს ყველა წევრ სახელმწიფოში ადამიანის უფლებათა დაცვასთან დაკავშირებით არსებული მდგომარეობა ყოველ 4-5 წელიწადში ერთხელ ფასდება და გაიცემა შესაბამისი რეკომენდაციები.
2021 წლის 26 იანვარს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში, უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის (UPR) ფარგლებში ადამიანის უფლებების მდგომარეობა საქართველოში მესამედ შეფასდება. მიმოხილვა სხვა წყაროებთან ერთად დაეყრდნობა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მიწოდებულ ინფორმაციასა და ანგარიშებს. გაეროს წევრი სახელმწიფოები ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად საქართველოს რეკომენდაციებს სხვადასხვა მიმართულებით მისცემენ.

On December 8, 2020, the pre-session of the 3rd cycle of the UN Universal Periodic Review was held in a virtual format where the representatives of non-governmental organizations and the public defender’s office informed the Permanent Missions to the UN about the human rights situation in Georgia. The delegates also heard specific recommendations that are advisable to be received by Georgia from the representatives of respective countries.
IDFI’s Head of Rule of Law and Human Rights Direction – Ketevan Kukava delivered a statement at the Pre-Session and highlighted the issues related to the administration of justice/fair trial and freedom of expression/access to information in Georgia. Ketevan Kukava also suggested specific recommendations that are necessary to be taken into account to eradicate existing shortcomings.
“Independence of the judiciary, as well as strong guarantees of freedom of expression and access to information, are necessary preconditions for the democratic development of a state. Therefore, continuing and consolidating reforms in this direction is essential for ensuring human-rights based policy and strengthening the rule of law in Georgia”- stated Ketevan Kukava.
Universal Periodic Review established by the UN Human Rights Council is an important mechanism aimed at improving the human rights situation in all member states. Within the scope of this mechanism, the human rights situation in all member states is assessed every 4-5 years and relevant recommendations are made.
On January 26, 2021, within the scope of the Universal Periodic Review, the human rights situation in Georgia will be assessed at the UN for the third time. In addition to other sources, the review will be based on information provided by and indicated in the reports of non-governmental organizations. The UN member states will make recommendations regarding various human rights issues.