IDFI-იმ თელავისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების მერიების თანამშრომლებისთვის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების შესახებ ტრენინგები გამართა
სიახლეები | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 27 ნოემბერი 2020
IDFI-იმ თელავისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების მერიებისა და მათ დაქვემდებარებაში მყოფი იურიდიული პირების თანამშრომლებისთვის 24 და 26 ნოემბერს ონლაინ ტრენინგები გამართა გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების შესახებ.
ტრენინგების მონაწილეები გაეცნენ გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების ადგილობრივ სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმაში მოცემულ კონცეფციებს, ისევე, როგორც სტრატეგიული დოკუმენტების განხორციელებისთვის საჭირო პრაქტიკულ მიმართულებებს. ტრენინგებზე ასევე მოხდა სამოქმედო გეგმის ფარგლებში სამომავლოდ განსახორციელებელი ქმედებების განხილვა.
ტრენინგებს უძღვებოდნენ IDFI-ის ანტიკორუფციული მიმართულების ხელმძღვანელი მარიამ მაისურაძე და კვლევითი კოორდინატორი თამარ ჩხიტუნიძე. ტრენინგების ფარგლებში მოხდა პრაქტიკული მაგალითების განხილვა და მონაწილეებს მიეწოდათ ინფორმაცია სხვადასხვა რელევანტურ საკითხზე:
- საქართველოს ანტიკორუფციული ჩარჩო;
- საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და პროაქტიული გამოქვეყნება;
- ღია მონაცემების შეგროვება, მომზადება, გამოქვეყნება და შენახვა;
- პოლიტიკის შემუშავება;
- კორუფციული რისკების მართვა;
- ანგარიშვალდებულება;
- ეთიკა და დისციპლინური წარმოება;
- ფინანსური/ქონებრივი დეკლარაციები;
- მამხილებელთა ინსტიტუტი;
- ადამიანური რესურსების მართვა და ფუნქციური ანალიზი;
- ნებართვები;
- შიდა აუდიტი;
- სახელმწიფო შესყიდვები;
- მერიის მმართველობაში მყოფი იურიდიული პირები.
ტრენინგიწარიმართა გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების სახელმძღვანელოს მიხედვით, რომელიც IDFI-ის მიერ მომზადდა USAID/GGI-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის „თელავისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების მერიებისთვის გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავება“ ფარგლებში.
IDFI-მ, ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის მიწვევით, პოლონეთში ვიზიტის შედეგები და რეკომენდაციები წარადგინა

IDFI conducted trainings on transparency, accountability and integrity for the employees of the City Halls of Telavi and Lagodekhi municipalities
News | Trainings | FIGHTING CORRUPTION | Article | LOCAL GOVERNMENT 27 November 2020
IDFI conducted online trainings on transparency, accountability and integrity for the employees of the City Halls of Telavi and Lagodekhi municipalities and Legal Entities under the City Halls.
The training participants were introduced to the concepts envisaged in the local Transparency and Integrity Strategy and Action Plan, as well as the practical directions required for the implementation of the strategic documents. Future actions under the action plan were also discussed during the trainings.
The trainings were led by Mariam Maisuradze, Head of the Anti-Corruption Direction, and Tamar Chkhitunidze, Research Coordinator. Practical examples were discussed during the trainings and participants were provided with information on various relevant issues:
- Anti-Corruption framework of Georgia;
- Access to and proactive disclosure of public information;
- Collection, preparation, publication and storage of open data;
- Policy development;
- Corruption risk management;
- Accountability;
- Ethics and disciplinary proceedings;
- Financial/Assets declarations;
- Institute of Whistleblowers;
- Human resource management and functional analysis;
- Permits;
- Internal audit;
- Public procurement;
- Legal Entities Subordinated to the City Hall.
The training sessions were carried out based on the Transparency and Integrity Guide prepared by IDFI within the USAID/GGI funded project “Develop Integrity and Transparency Strategy and Action Plan for the City-Halls of Telavi and Lagodekhi Municipalities”.