IDFI-მ ქედის, სენაკის, ონისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებისთვის SDG-ების ლოკალიზების შესახებ ტრენინგები გამართა
სიახლეები | ტრენინგები | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 24 მაისი 2022
2022 წლის 17-20 მაისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ქედის, სენაკის, ონისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტების მერიისა და ადგილობრივი დაინტერესებული მხარეების წარმომადგენლებისთვის მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) ლოკალიზების შესახებ ონლაინ ტრენინგები გამართა. ტრენინგებს ჯამში 40-მდე დაინტერესებული მხარე ესწრებოდა, მათ შორის მუნიციპალიტეტის მერიებში დასაქმებული საჯარო მოხელეები, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სკოლის პედაგოგები და ახალგაზრდული მრჩეველთა საბჭოს წევრები.
ტრენინგების მთავარ მიზანს მონაწილეთათვის გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მიერ გლობალურ პრობლემებთან გასამკლავებლად შემუშავებული მიზნების გაცნობა წარმოადგენდა. სხვადასხვა სესიის ფარგლებში ინსტიტუტმა დაინტერესებულ მხარეებს გააცნო ინფორმაცია გლობალურ პროცესში საქართველოს ჩართულობის შესახებ. მონაწილეები გაეცნენ, თუ რა იგეგმება მუნიციპალიტეტების დონეზე SDG-ების ლოკალიზების კუთხით, რა როლის შესრულება შეუძლიათ ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებს აღნიშნულ პროცესში, რა სარგებელს მოუტანს მუნიციპალიტეტებს მდგრადი განვითარების მიზნების დღის წესრიგის შესრულებაში მონაწილეობა. ასევე, რა ეტაპების გავლა მოუწევთ მუნიციპალიტეტებს SDG-ების ლოკალიზების დროს, როგორ უნდა მოხდეს SDG-ების გლობალური და საქართველოს მიერ ნაციონალიზებული მიზნებისა და ინდიკატორების გათვალისწინება ადგილობრივი პოლიტიკისა და პროგრამული ბიუჯეტის შექმნის დროს, რა საშუალებები არსებობს ამ პროცესებში ადგილობრივი მოსახლეობის ჩართულობის უზრუნველსაყოფად და ა.შ.
ტრენინგები წარიმართა საჯარო მოხელეებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეებისთვის სპეციალურად შექმნილი, მდგრადი განვითარების მიზნების ლოკალიზების პრაქტიკული სახელმძღვანელოს მიხედვით. ტრენინგების მონაწილეები ასევე გაეცნენ IDFI-ის მიერ მომზადებული ანგარიშის - SDG-ების ლოკალიზების საბაზისო კვლევა: ლოკალიზების პერსპექტივები საქართველოში - მთავარ მიგნებებსა და რეკომენდაციებს.
ტრენინგები გაიმართა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ფინანსური მხარდაჭერით, პროგრამის - „კარგი მმართველობა ადგილობრივი განვითარებისთვის სამხრეთ კავკასიაში“ (GGLD) - ფარგლებში.
ტრენინგებს უძღვებოდნენ IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის / ინტერნეტი და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი და ანალიტიკოსები, გვანცა ნიკურაძე და დავით ერისთავი.

IDFI Conducted Trainings on Localization of SDGs for Keda, Senaki, Oni and Sagarejo Municipalities
On May 17-20, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) conducted online trainings on Localizing the Sustainable Development Goals (SDGs) for the representatives of Keda, Senaki, Oni, and Sagarejo Municipalities and local stakeholders. The trainings were attended by 40 participants, including civil servants of the municipality, representatives of non-governmental organizations, school teachers, and the Youth Advisory Council members.
The primary purpose of the trainings was to raise awareness and build the capacity of the participants with the SDGs, also known as the Global Goals, adopted by the United Nations to deal with global problems. The Institute informed the stakeholders about Georgia's involvement in the global process through various sessions. The trainings allowed participants to identify what is planned at the municipal level regarding localizing SDGs, local stakeholders' role in the process, and how municipalities will benefit from engaging in the Sustainable Development Goals agenda. In addition to this, what stages will municipalities have to go through during the localization of SDGs, how the global and nationalized goals and indicators of SDGs will guide the creation of local policies and program budgets, and the mechanisms to engage local people in these processes, etc.
The training sessions were based on the Practical Guide for Localizing the Sustainable Development Goals, specially prepared for civil servants and local stakeholders. Besides, the essential findings and recommendations of the SDG localization baseline study, prepared by IDFI – Localization perspectives in Georgia, have also been shared with the attendees.
The trainings were held with the financial support of the German Agency for International Cooperation (GIZ), in the framework of the program “Good governance for local development (GGLD) in the South Caucasus.”
The online sessions were led by Teona Turashvili, Local Government / Internet and Innovations Directions Head and analysts of IDFI, Gvantsa Nikuradze and David Eristavi.