IDFI-მ გორის, ზუგდიდის, თელავის, ლაგოდეხისა და სენაკის მერიებისა და საკრებულოების თანამშრომლებს ღია მონაცემებზე ტრენინგი ჩაუტარა
სიახლეები | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 7 დეკემბერი 2020
4 დეკემბერს, IDFI-იმ გორის, ზუგდიდის, თელავის, ლაგოდეხისა და სენაკის მუნიციპალიტეტების მერიებისა და საკრებულოების თანამშრომლებისთვის ღია მონაცემების განკარგვისა და გამოქვეყნების საკითხებზე ონლაინ ტრენინგი ჩაატარა. ტრენინგი მიზნად ისახავდა საჯარო მოხელეთა ცნობიერების ამაღლებას მონაცემების შეგროვების, წარმოებისა და გამოქვეყნების საკითხებზე, რაც დაეხმარებათ მუნიციპალურ ორგანოებს გააუმჯობესონ ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის პრაქტიკა.
ტრენინგის მონაწილეებმა მიიღეს პრაქტიკული და თეორიული ინფორმაცია ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა:
- ღია მონაცემების მნიშვნელობა, განმარტება და პრინციპები
- ღია მონაცემების განკარგვის სტანდარტები და პროცედურები
- ღია მონაცემების წარმოება და გამოქვეყნება
- ღია მონაცემების ფორმატები, მეტამონაცემები
- ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო ჩარჩო და ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრი
- მუნიციპალიტეტის მიერ წარმოებული მონაცემთა ბაზები და მათი ხელმისაწვდომობა
ტრენინგის დროს ასევე გაიმართა დისკუსია, თუ რა ნაბიჯები უნდა გადაიდგას მუნიციპალიტეტების მიერ მონაცემების განკარგვის პრაქტიკის გაუმჯობესებისა და მეტი მუნიციპალური მონაცემთა ბაზის ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად.
ტრენინგი წარიმართა საჯარო მოხელეებისთვის შექმნილი სპეციალური, ღია მონაცემების სახელმძღვანელოს მიხედვით. ასევე, ტრენინგს წინ უსწრებდა ხუთივე მერიაში მონაცემების ხელმისაწვდომობის პრაქტიკისა და საკანონმდებლო ბაზის შესახებ სიღრმისეული ანალიზების მომზადება, რის შედეგადაც გამოიკვეთა მერიების საჭიროებები და მომზადდა პრაქტიკული რეკომენდაციები.

IDFI Conducted Open Data Training for Civil Servants of Gori, Lagodekhi, Senaki, Telavi and Zugdidi City Halls and Municipal Councils
News | Trainings | FIGHTING CORRUPTION | Article | LOCAL GOVERNMENT 7 December 2020
On October 21, 2020, IDFI conducted an online training on open data management and publication issues for the staff of Gori, Lagodekhi, Senaki, Telavi and Zugdidi City Halls and Municipal Councils. The aim of the training was to raise awareness about data collection, processing and publication, which will help the municipal bodies to improve open data practices.
- The definition, importance and principles of open data;
- Open data management standards and procedures;
- Open data processing / publication;
- Open data formats and metadata;
- Legal framework for access to open data and Unified State Registry of Information;
- Access to municipal datasets.
The discussion took place around the forthcoming measures to be taken to strengthen data management practices by municipalities and to ensure access to more municipal data.
The training sessions were carried out based on the Open Data Guidebook, specially created for civil servants. In addition, the training was preceded by the preparation of comprehensive situation analyses regarding the practice and legal framework of access to open data in the City Halls of Gori, Lagodekhi, Senaki, Telavi and Zugdidi City Halls, based on which special needs of the municipalitიეს were identified and practical recommendations were elaborated.
The online training was led by Teona Turashvili, Head of Media, Internet and Innovations Direction and Gvantsa Nikuradze, project assistant at IDFI.