IDFI-მ ლანჩხუთისა და ამბროლაურის მერიის თანამშრომლებისთვის ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების საკითხებზე ტრენინგი ჩაატარა
სიახლეები | ტრენინგები | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 24 თებერვალი 2022
16-21 თებერვალს, IDFI-მ ლანჩხუთის და ამბროლაურის მერიების, ასევე მათ დაქვემდებარებაში მყოფი იურიდიული პირების თანამშრომლებისთვის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების საკითხებზე ონლაინ ტრენინგი ჩაატარა.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა საჯარო მოხელეთა ცნობიერების ამაღლებას, აგრეთვე, ანტიკორუფციული მექანიზმების მიმართულებით მათი შესაძლებლობების გაძლიერებას. აღსანიშნავია, რომ ტრენინგის ჩატარებამდე, ამბროლაურისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის მერიებში გამჭვირვალობის, კეთილსინდისიერებისა და ანგარიშვალდებულების კუთხით არსებული გამოწვევების გამოსაკვეთად, მომზადდა კორუფციული რისკების  შეფასების ანგარიში. აღნიშნული წინასწარ შემუშავებული კორუფციული რისკების შეფასების მეთოდოლოგიის საფუძველზე განხორციელდა. რაც მთავარია, IDFI-ის დახმარებით მუნიციპალიტეტებმა კეთილსინდისიერებისა და გამჭვირვალობის ამაღლების სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები შეიმუშავეს და დაამტკიცეს.
ტრენინგის მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მიეღოთ როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული ცოდნა სპეციალურად საჯარო მოხელეებისთვის შექმნილ „გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების სახელმძღვანელოში” მოცემულ შემდეგ საკითხებზე:
-         კორუფციული რისკების შეფასების სისტემა;
-         ქონებრივი დეკლარაციების შევსება;
-         საჯარო ინფორმაციის გაცემის წესები;
-         ღია მონაცემების შეგროვების, წარმოებისა და გამოქვეყნების პრაქტიკა;
-         გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის მექანიზმები;
-         შიდა ფინანსური კონტროლი;
-         მერიის მმართველობაში მყოფი იურიდიული პირები;
-         პოლიტიკის ანალიზის პრაქტიკა;
-         ფუნქციური ანალიზის განხორციელება.
მონაწილეებისთვის განსაკუთრებით საინტერესო აღმოჩნდა ონლაინ ტრენინგზე მხილების ინსტიტუტთან და მამხილებლის დაცვასთან დაკავშირებით წარმოდგენილი საკითხები. გარდა ამისა, მერიის თანამშრომლებმახაზიგაუსვესსახელმწიფოშესყიდვებისდროსბაზრისკვლევისინსტიტუციონალიზაციისა და  ეტაპობრივიმონიტორინგისსისტემისმნიშვნელობას.აგრეთვე, დისკუსია გაიმართა ეთიკისა დადისციპლინურიწარმოების კონკრეტულ მაგალითებთან დაკავშირებით, რამდენადაც ტრენინგის ეს ნაწილი მოიცავდა საჯარო მოხელეთა ყოველდღიურ საქმიანობასთან დაკავშირებულ საინტერესო პრაქტიკულ მაგალითებს.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის, ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი - თეონა ტურაშვილი და ანალიტიკოსი - გვანცა ნიკურაძე.
ტრენინგი ჩატარდა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის, „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში” (USAID GGI), ფინანსური მხარდაჭერით.

On February 16-21, IDFI conducted an online training on Transparency, Accountability and Integrity issues for the employees of the City Halls of Ambrolauri and Lanchkhuti municipalities and legal entities owned or managed by the City Halls.
The aim of the training was to raise awareness, as well as build capacity of the employees regarding anti-corruption mechanisms. It is noteworthy, that the trainings were preceded by the preparation of the Corruption Risk Assessment Reports for both Municipalities, which analyzed the challenges the City Halls are facing in terms of transparency, integrity, and accountability, in detail. The reports were prepared based of a pre-designed Corruption Risk Assessment Methodology. Most importantly, with the participation of IDFI, the municipalities have elaborated and adopted Building Integrity and Transparency Strategies and Action Plans.
The training participants had an opportunity to gain theoretical and practical knowledge regarding the issues presented in the Transparency and Integrity Guidebook, specially prepared for civil servants. The topics included:
- Corruption Risk Assessment;
- Ethics and Disciplinary Proceedings;
- Filling out Assets Declarations;
- State Procurement;
- Whistleblowers Protection;
- Provision of Public Information;
- Data Collection, Processing and Publication Practice;
- Citizen Participation in Decision-making Process;
- Internal Financial Control Mechanisms;
- Legal Entities Owned or Managed by City Hall;
- Practice of Policy Analysis;
- Implementation of Functional Analyses.
The issues of whistleblowing institutions and whistleblower protection turned out to be particularly interesting for the attendees. Apart from this, the training participants highlighted the importance of the institutionalization of market research and step-by-step monitoring system in the sphere of public procurement. Discussion was also held on given examples of ethics and disciplinary proceedings, as this part of the training included interesting practical examples related to the day-to-day duties of public servants.
The online sessions were led by Teona Turashvili, Head of Local Government, Internet and Innovations Directions and Gvantsa Nikuradze, analyst of IDFI.