IDFI საერთაშორისო ქსელის - გამოაქვეყნე რასაც იხდი (PWYP) წევრი გახდა
სიახლეები | კოალიციური საქმიანობა | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 22 ოქტომბერი 2021
დაარსების დღიდან, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აქტიურად მოქმედებს კომერციული და სახელმწიფო ორგანიზაციების ანგარიშვალდებულებისა და ღიაობის გასაძლიერებლად, მათ შორის, კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად IDFI იყენებს სხვადასხვა საერთაშორისო და ადგილობრივ პლატფორმას, მათ შორის, ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივას (OGP) და ხელს უწყობს საქართველოში ბენეფიციარი საკუთრების გამჭვირვალობის სტანდარტების დანერგვასა და საქართველოს მიერთებას მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივაში (EITI)
მოპოვებითი მრეწველობის სფეროში ჩართული კომპანიების გამჭვირვალობისა და წიაღისეულის მოპოვებით მიღებული შემოსავლის შედეგად საერთო საზოგადოებრივი სიკეთის შექმნის ხელშეწყობის მიზნით IDFI გახდა PWYP-ის წევრი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია საქართველოდან. PWYP (Publish What You Pay - გამოაქვეყნე რასაც იხდი) არის სამოქალაქო საზოგადოების მიერ ინიცირებული საერთაშორისო მოძრაობა, რომლის მიზანია, ხელი შეუწყოს მოპოვებითი მრეწველობის (წიაღი, ნავთობი და გაზი) სფეროში ჩართული ორგანიზაციების ღიაობასა და ანგარიშვალდებულებას და მოპოვებით მრეწველობაში მიღებული შემოსავლის ზოგადი საზოგადოებრივი მიზნებისაკენ მიმართვას. აღნიშნულ ინიციატივას საერთაშორისო მასშტაბით შეერთებულია დაახლოებით 1000 ორგანიზაცია, ხოლო სხვადასხვა სახელმწიფოში ჩამოყალიბებულია არასამთავრობო ორგანიზაციებისაგან დაკომპლექტებული 51 კოალიცია.
IDFI-ს მიზანია აქტიურად ისარგებლოს PWYP-ის პლატფორმით იმისათვის, რომ ხელი შეუწყოს საქართველოში ბენეფიციარი საკუთრების და მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის პრინციპების დანერგვას. IDFI, სამოქალაქო საზოგადოების სხვა წარმომადგენლებთან ერთად, მრავალი წელია რაც ადვოკატირებს საქართველოში აღნიშნული პრინციპების დანერგვასა და განხორციელებას. მიზნის მისაღწევად IDFI-მ შეიმუშავა კვლევები, ორგანიზება გაუწია კონფერენციებს და მოიწვია უცხოელი ექსპერტები ცნობიერების ასამაღლებლად. PWYP-ში გაწევრება ხელს შეუწყობს კორუფციასთან ბრძოლას, ადამიანის უფლებების დაცვას, სამოქალაქო საზოგადოების შემდგომ გაერთიანებას და საქართველოში მოპოვებითი მრეწველობის სფეროში გამჭვირვალობის დანერგვას.

Since its foundation, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been actively working on strengthening the accountability and openness of commercial and state organizations, including, in terms of fighting against corruption. To achieve the goal, IDFI uses various international and national platforms, among them, Open Government Partnership Initiative (OGP). The organization promotes the introduction of beneficial ownership transparency standards and Georgia’s membership in Extractive Industry Transparency Initiative (EITI).
IDFI has become a PWYP member NGO from Georgia in order to promote the transparency of companies engaged in the extractive industries, and the creation of a common public good as a result of the income derived from the minerals’ extraction. PWYP (Publish What You Pay) is the only global movement initiated by civil society, which aims to promote the openness and accountability of companies engaged in the extractive industries (mining, oil and gas) as well as the allocation of income derived from extractive industries towards public goods. About 1000 organizations have joined the initiative internationally, and  51 national coalitions composed of non-governmental organizations are formed in different  states.
IDFI aims to actively use the PWYP platform to promote the introduction of beneficial ownership and extractive industry transparency principles in Georgia. Together with other civil society organizations, IDFI has been actively advocating for the introduction and implementation of these principles for many years. To achieve these goals IDFI prepared studies, organized conferences and invited foreign experts to raise awareness. PWYP membership will promote the fight against corruption, protection of human rights, further unification of civil society, and the introduction of transparency in extractive industries in Georgia.