IDFI-მ ესეების კონკურსში გამარჯვებულები დააჯილდოვა
2024 წლის 6 თებერვალს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ესეების კონკურსის “დეზინფორმაციის როლი ისტორიული მეხსიერების ჩამოყალიბებაში”გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
კონკურსის მიზანი სტუდენტებში მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების წახალისება, პოპულარიზაცია და საზოგადოებაში წარსულისა და თანამედროვე მოვლენების შესახებ ცნობიერების ამაღლება იყო.
ესეების კონკურსის ფარგლებში, სულ შემოვიდა 70-მდე საკონკურსო ნაშრომი, რომელთა შორისაც კომისიამ საპრიზო ადგილებისთვის შეარჩია სამი კონკურსანტის ესე:
I - ნიკოლოზ სარაჯიშვილი (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ახალი და უახლესი ისტორიის სამაგისტრო პროგრამის მაგისტრანტი)
”ქართული საზოგადოებრივი აზრი ისტორიული მეხსიერების ფორმირების საწყისებთან: 1924 წლის ანტისაბჭოთა აჯანყების რეპრეზენტაცია ქართულ ეროვნულ-განმათავისუფლებელ მოძრაობაში”
II - ნია კუჭავა (თავისუფალი უნივერსიტეტის მართვისა და საზოგადოებრივ მეცნიერებათა სკოლის (ბაკალავრიატის) II კურსის სტუდენტი)
”რეალობის ხელახალი ფორმირება: დეზინფორმაციის როლი ისტორიული ჭეშმარიტების დამახინჯებაში”
III - თამარ ტაბატაძე (ჟენევის უნივერსიტეტის ევროპული და საერთაშორისო მმართველობის სამაგისტრი პროგრამის  მაგისტრანტი)
”დეზინფორმაციის ევოლუცია: მე-20 საუკუნის პროპაგანდიდან 21-ე საუკუნის ყალბ ამბებამდე”
დაჯილდოების ცერემონიაზე, IDFI-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა ხაზი გაუსვა დეზინფორმაციის როლს ისტორიული მეხსიერების ჩამოყალიბებაში და საზოგადოებასა და ისტორიულ ნარატივებზე დეზინფორმაციის გავლენის გაანალიზების მნიშვნელობას.
IDFI-ს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ ყურადღება გაამახვილა კონკურსანტთა ნაშრომების მრავალფეროვნებასა და შინაარსობრივ მხარეზე, რაც  წარსულის კვლევისა და ცნობიერების ამაღლების კუთხით უმნიშვნელოვანესია.
ღონისძიების დასასრულს, IDFI-ს წარმომადგენლებმა გამარჯვება მიულოცეს კონკურსანტებს და სერტიფიკატებით დააჯილდოვეს.
გამარჯვებულთა ესეები გამოქვეყნდება IDFI-ს ვებ (www.IDFI.ge)  და სოციალურ (Facebook; Twitter) გვერდებზე, საავტორო უფლებების დაცვით.
კონკურსი განხორციელდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით.

On February 6, 2024, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) awarded the winners of the essay contest "The role of disinformation in the formation of historical memory".
The purpose of the competition was to encourage and popularize memory and disinformation research among students and raise awareness of past and present events in society.
As part of the essay contest, a total of 70 essays were submitted, among which the commission selected the essays of three contestants:
I - Nikoloz Sarajishvili (student of the master's program of new and recent history at Tbilisi State University)
"Georgian public opinion at the beginnings of the formation of historical memory: the representation of the anti-Soviet uprising of 1924 in the Georgian national liberation movement"
II - Nia Kuchava (2nd year student of the School of Management and Social Sciences (Bachelor) of the Free University of Tbilisi)
"Reshaping reality: the role of disinformation in distorting historical truth"
III - Tamar Tabatadze (student of the European and International Management Master's Program of the University of Geneva)
"The Evolution of Disinformation: From 20th Century Propaganda to 21st Century Fake News"
At the award ceremony, the executive director of IDFI, Giorgi Klidiashvili, emphasized the role of disinformation in the formation of historical memory and the importance of analyzing the impact of disinformation on society and historical narratives.
The head of IDFI's Memory and Disinformation Studies direction, Anton Vatcharadze, drew attention to the diversity and content of the contestants' works, which is of the utmost importance in terms of researching the past and raising awareness.
At the end of the event, IDFI representatives congratulated the contestants on their victory and awarded them with certificates.
Winners' essays will be published on IDFI's web (www.IDFI.ge) and social (Facebook; Twitter) pages, with copyright protection.
The competition was held with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).