IDFI ელექტრონული პარტნიორობის კონფერენციაზე და რეკომენდაციები საქართველოსთვის
2017 წლის 4 ოქტომბერს, IDFI-ის ელექტრონული მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელი თეონა ტურაშვილი დაესწრო ესტონეთში, ტალინში გამართულ „ელექტრონული პარტნიორობის კონფერენციას“ და მონაწილეობა მიიღო პანელში - „საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT – Information and Communication Technology) როლი მთავრობის გამჭვირვალობისა და სამოქალაქო საზოგადოების ინკლუზიურობის გაზრდაში“. პანელს ასევე ესწრებოდნენ სამოქალაქო საზოგადოებისა და მთავრობის წარმომადგენლები სომხეთიდან, მოლდოვიდან და უკრაინიდან.
თეონა ტურაშვილმა ისაუბრა საჯარო ადმინისტრირების რეფორმაში ICT-ის გამოყენების მნიშვნელობაზე და „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP – Open Government Partnership)როლზე საქართველოში მიმდინარე რეფორმებში. პანელის მონაწილეებმა ასევე განიხილეს: ციფრული წიგნიერებისა და ICT-ის გამოყენებასთან დაკავშირებული განათლების მნიშვნელობა, სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობა, და ელექტრონული მმართველობისა და ჩართულობის როლი პოლიტიკის შემუშავების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის გასაზრდელად.
დისკუსიას წინ უძღოდა პრეზენტაცია კვლევისა - „სიტუაციის მიმოხილვა: კიბერსივრცის უსაფრთხოება და ელ-დემოკრატია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“. კვლევა მიმოიხილავს კიბერუსაფრთხოებისა და ელ-დემოკრატიის მხრივ არსებულ მდგომარეობას აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში (სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელარუსი, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა).
კვლევამ დაასკვნა, რომ „ღია მმართველობის პარტნიორობამ“ (საერთაშორისო  პლატფორმა, რომლის საშუალებითაც მთავრობები იღებენ ვალდებულებებს, გახდნენ უფრო ღია და გაზარდონ მოქალაქეთა მონაწილეობა) რეგიონის უმეტეს ქვეყანაში დიდი როლი ითამაშა ელ-დემოკრატიის ხელშეწყობაში.
კვლევის მიხედვით, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნები შემდეგი გამოწვევების წინაშე დგანან:
- ციფრული წიგნიერების ზოგადი დაბალი დონე - „მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს ელექტრონული დემოკრატიის მრავალი საშუალება, რეგიონის ვერცერთი ქვეყანა ვერ იყენებს მათ სათანადოდ დაბალი ციფრული წიგნიერების გამო.“
- ელექტრონული ჩართულობის რეგულირების, სამართლებრივი მექანიზმებისა და აღსრულების სისუსტე.
- მოქალაქეთა მხრიდან ელექტრონული ჩართულობის მიმართ არსებული ზოგადი პასიურობა, ინფორმაციის ნაკლებობა და დაბალი ინტერესი გადაწყვეტილებების მიღების პროცესისადმი.
კვლევის ზოგადი დასკვნის მიხედვით, შედეგიანი სამოქალაქო ჩართულობის მისაღწევად საჭიროა, მონაწილეობის ელექტრონულმა და არაელექტრონულმა მექანიზმებმა ერთმანეთი შეავსონ - „ტექნოლოგია არ არის ჯადოსნური ჯოხი, რომელიც ერთი ხელის მოსმით გაზრდიდა გამჭვირვალობასა და სამოქალაქო ჩართულობას; ის მხოლოდ და მხოლოდ არსებული დემოკრატიული პრაქტიკის ხელშემწყობი შეიძლება იყოს“.
საქართველოსთან მიმართებაში კვლევამ დაასკვნა, რომ ქვეყანაში მრავლად არსებობს გამჭვირვალობასა და ანგარიშვალდებულებაზე ორიენტირებული ელ-დემოკრატიის ინსტრუმენტები. ამის გათვალისწინებით, კვლევა იძლევა რეკომენდაციას:
- შეიქმნას ელექტრონული დემოკრატიის მეტი მექანიზმი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის გასაზრდელად. ამ მხრივ, დადებითად შეფასდა ელექტრონული პეტიციების პორტალი - ichange.ge, რომლის გამოყენების შესახებ განკარგულება მთავრობამ 2017 წლის 18 მაისს დაამტკიცა, თუმცა პორტალის ოფიციალური წარდგენა ჯერ არ მომხდარა.
- დამტკიცდეს ინფორმაციის თავისუფლების დამოუკიდებელი საკანონმდებლო აქტი, რომელიც განსაზღვრავს საჯარო ინფორმაციის გაცემის საერთო სტანდარტებს. კვლევა ასევე მოუწოდებს ქვეყანას, შექმნას საზედამხედველო ორგანო, რომელიც გააკონტროლებს ამ კანონის აღსრულებას.
- ჩატარდეს ICT სწავლებები საჯარო მოხელეებისთვის (როგორც ადგილობრივ, ისე ეროვნულ დონეზე) შემდეგ კონკრეტულ საკითხებზე: გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში გამჭვირვალობის მარეგულირებელი სამართლებრივი ჩარჩო, ელექტრონული ჩართულობის პრინციპები, ღია მონაცემები და გამჭვირვალობა, ელექტრონული კონსულტაციებისა და ჩართულობის არსებული პლატფორმები და მექანიზმები.
- სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა მეტად გამოიყენონ კომუნიკაციის ინოვაციური საშუალებები, რათა უკეთ გაავრცელონ ინფორმაცია კარგი მმართველობის პროექტების შედეგების შესახებ.
„სიტუაციის მიმოხილვა“ შეიქმნა „ელექტრონული მმართველობის აკადემიის“ მიერ „აღმოსავლეთ პარტნიორობის ესტონურ ცენტრთან“ თანამშრომლობით. კვლევის მომზადებაში მონაწილოება IDFI-ის წარმომადგენლებმაც მიიღეს. მათ ავტორებს მიაწოდეს ინფორმაცია საქართველოში ელექტრონული მმართველობისა და ჩართულობის შესახებ.
ელექტრონული პარტნიორობის კონფერენცია ესტონეთის მიერ ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარეობის ნაწილია. მასში მონაწილეობა მიიღო 150-ზე მეტმა ექსპერტმა და გადაწყვეტილების მიმღებმა პირმა სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, ბელარუსიდან, საქართველოდან, მოლდოვიდან და უკრაინიდან, ასევე ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოებიდან.

On October 4, 2017, IDFI representative and E-Governance Direction Lead Teona Turashvili attended the E-Partnership Conference,[1] held in Tallinn, and took part in the panel titled - What is the potential of ICT in increasing transparency of government processes and inclusiveness of civil society. The panel was also attended by civil society and government representatives from Armenia, Moldova and Ukraine.
At the panel, Teona Turashvili spoke about the importance of the use of ICT in public administration reforms and the role of Open Government Partnership (OGP), an international initiative promoting good governance, in Georgia’s ongoing reforms. Other issues discussed by panelists were the importance of digital literacy and education in promoting the use of ICT and new technologies, the importance of collaboration between different stakeholders, the role of e-governance and e-participation in getting citizens engaged in policy making processes and holding governments accountable.
The panel was preceded by a presentation of the study - Situation Review: Safety and Security of Cyberspace and e-Democracy in the Eastern Partnership Countries.[2] The study explores the current state of affairs in the field of cyber security and e-democracy in Eastern Partnership (EaP) countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Republic of Moldova and Ukraine).
The analysis showed that the Open Government Partnership, which provides an international platform for domestic reformers to commit to making their governments more open, transparent and participatory, has clearly played an important role in fostering e-democracy in most countries of the region that joined the initiative.
The study mentioned the following challenges facing all EaP countries:
- Overall lack of digital literacy in the region was defined as a major challenge - “despite the existence of numerous e-democracy tools, the low level of ‘e-democracy literacy’ is evident in all countries in the region”.
- Weakness of e-participation related regulation, legal mechanisms and enforcement is also a substantial barrier to coherent e-democracy implementation.
- In terms of civic e-participation, the EaP countries face major challenges of general passiveness, low citizen awareness and interest towards participation in decision-making processes.
- Finally, the study argues that offline and online mechanisms of participation should complement each other, since their combination is necessary for having an efficient civic engagement - “technology is not a magic wand for boosting transparency and civic participation, but is merely supportive of existing democratic practices“.
With regard to Georgia’s progress in terms of e-democracy, the study concludes that the predominance of e-democracy instruments focusing on transparency and accountability is observable. Therefore, the study recommends:
- Creating more e-democracy tools focusing on participation of citizens in decision-making processes. The e-petitions portal – ichange.ge is mentioned as an important milestone in the Georgian scene of e-democracy that is likely to be implemented soon. Despite the fact that the government approved a decree regulating the use and conditions of the platform on May 18, 2017,[3] unfortunately, the platform has not yet been officially presented to the public.
- Adopting a standalone act of freedom for information, i.e. the Law on Freedom of Information defining common standards for disclosure of public data. The study also recommends establishing an oversight authority to monitor and ensure the enforcement of corresponding legal provisions.
- Organizing targeted trainings on how to use ICTs are needed for the public sector (both on local and national levels) in order to ensure enhancement of democratic processes. Training topics could include: the legal framework regulating transparency in decision-making, concepts of e-participation, open data and transparency, different e-consultation and e-participation platforms and mechanisms available for different stages of the decision-making process.
- Greater effort by institutionalized civil society in disseminating their messages through innovative communication tools in order to better communicate the results of good governance projects.
The Situation Review was created by the e-Governance Academy in cooperation with the Estonian Centre for Eastern Partnership. IDFI representatives also contributed to its preparation through completing questionnaire about the state and development of e-governance and e-participation in Georgia.
The e-Partnership conference was part of Estonia’s Presidency of the Council of the European Union. It brought together more than 150 experts and policy makers from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine as well as the EU Member States.